MERCEDES

EN SIK KARŞILAŞILAN MERCEDES ( ARIZALARI ) SORUNLARI

Mercedes-Benz otomobillerinde en sık karşılaşılan sorunların neler olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bu yazıda, Mercedes-Benz modellerinde en çok gördüğümüz bazı problemleri ele alacağız: E, C, S, ML, SLK, CLK, CLS, GL, G Sınıfı.

En yaygın Mercedes-Benz sorunlarının listesi.

  1. PAS PROBLEMİ

Mercedes-Benz otomobillerinde karşılaşılan temel zorluklardan biri pastır. Hala 1 milyon KM’nin üzerinde güçlü çalışan eski bir Mercedes-Benz 240D’yi hatırlıyoruz, ancak zemin paslanmıştı ve sürücü koltuğunda otururken zemini görebilirsiniz. Yeni Mercedes-Benz modellerinde hala pas sorunları var. Bir el feneri alın ve arabayı dikkatlice inceleyin. Tekerlek davlumbazlarının altına ve tamponların yakınına bakın. 

Ön çamurlukları ve arka çeyrek panelleri kontrol edin. Pas geliştikten sonra onarılması çok pahalıdır. Paslı arabalardan kaçınmalısınız.

Kapıların alt kısmında pas olup olmadığını kontrol edin. Bu, pas problemlerini fark edebileceğiniz başka bir noktadır.

2-MOTOR BAĞLANTILARI

Mercedes-Benz otomobillerindeki motor takozları yağ doludur. Ana amaçları motor titreşimlerinin kabine aktarılmasını engellemektir. Yağ dolu oldukları için yaklaşık 170.000 Km sonra takoz özelliğini kaybetmeye başlar. 

Motor bağlantıları arızalandığında koltukta, kabinde ve hatta direksiyon simidinde aşırı titreşim görebilirsiniz. Motor bağlantılarının değiştirilmesi 4 ila 6 saat arasında işçilik gerektirebilir.

 3- SÜSPANSİYON VE DİREKSİYON BAĞLANTILARI

Bilyalı mafsallar, titreşim çubuğu bağlantısı , kullanılmış Mercedes-Benz üzerindeki kontrol kolu burçları beklediğinizden çok daha erken aşınır. 

Durum incelemesi için bir Mercedes-Benz alırsanız, özellikle otomobilin 100.000 km’den fazla olması durumunda aracınızın süspansiyon sorunları nedeniyle başarısız olması muhtemeldir.

4-KAPI PENCERE ( MOTORLARI )REGÜLATÖRLERİ

 

Pencereleri açmak veya kapatmak için düğmeye bastığınızda pencere regülatörleri zor iş yapar. 

Deneyimlerimize dayanarak Mercedes-Benz ML-Serisi ve C-Serisi’nde pencere motorları daha fazla başarısız olma eğilimindedirler. 

Pencere regülatörleri sadece Mercedes-Benz otomobillerde arıza yapmaz. BMW, Lexus ve Audi’de yaygın bir sorundur. Pencere regülatörleri kolayca değiştirilebilir. 

Yerel oto tamirhanenizde bir tamirciniz varsa, pencere regülatörü yaklaşık 1700-2500 lira  arasında değişim maliyeti vardır.

5- AİRMATİC BİLEŞENLERİ

 Havalı süspansiyona sahip ilk Mercedes-Benz modelleri 2000 yılında S-Serisi W220 ve daha sonra E-Class W211 idi. 

Hava yastıkları, Mercedes-Benz’inizdeki dikmelerin ve şokların yerini alıyor. 

Bazı Mercedes-Benz modellerine eklenen mükemmel bir özellik olmasına rağmen, aynı zamanda başarısızlığa da eğilimliydi. İlk günlerde, yedek parçalar çok pahalıydı, ancak satış sonrası parçalar şimdi hazır ve uygun fiyatlarla. 

Tüm Mercedes-Benz otomobillerinde havalı süspansiyon yoktur, bu nedenle bu tüm Mercedes Benz modelleri için geçerli değildir. En fazla başarısız olan havalı süspansiyon bileşenleri şunlardır:

Süspansiyon Hava Kompresörü ve Rölesi

Hava Süspansiyon Dikme / Çanta

6- KATALİTİK KONVERTÖRLER

Katalitik konvertörler arızaya eğilimlidir. 102.000 km’dehızla yeni katalitik konvertörlere ihtiyaç duyan birkaç Mercedes-Benz gördük. 

Katalitik konvertör daha az etkili veya tıkanmış olabileceğinden, oksijen sensörleri kontrol motorunu veya servis motoru ışığını tetikleyebilir. 

Katalitik konvertörün durumu kötüleştikçe, performans sorunları, tekleme ve tereddüt de görebilirsiniz. Katalitik konvertörün değiştirilmesi çok pahalı olabilir. 

Mercedes-Benz modeline bağlı olarak 4000 $ ‘a kadar fiyat teklifi alabilirsiniz.

7- İLETİM SORUNLARI

5 vitesli otomatik şanzıman çok iyi yapılmış ve sağlam bir şanzımanın en zayıf halkası olabilir ve bu felsefe Mercedes-Benz şanzıman için de geçerlidir. 

Şanzımanın kendi içinde kurşun geçirmez olmasına rağmen 13 pimli konektör ve valf gövdesi sorunları Mercedes-Benz’de itibarın zarar görmesine neden oldu. İyi olan, bu onarımların nispeten ucuz olması ve şanzımanı çıkarmadan tamamlanabilmesidir.

8- MOTOR ARIZA IŞIĞINI KONTROL EDİN

Çok yaygın bir sorun, yakıt kapağının yeterince sıkı olmaması nedeniyle motor kontrol lambasının yanmasıdır. 

Bir dahaki sefere arabanızı yakıtla doldurduğunuzda, yakıt kapağını sıktığınızdan emin olun, aksi takdirde servis motoru ışığı yanabilir. 

Motor kontrol ışığı başka nedenlerle yanarsa, Mercedes-Benz’inizdeki motor arıza kodlarını okumak ve silmek için bir OBD II tarayıcı kullanabilirsiniz.

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir