Geri Görüş Kamera Sistemleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Elektrikli Otomobiller Haberler Motor Arızaları MOTOR PARÇALARI OTO ARIZALARI

Geri Görüş Kamera Sistemleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Arabanızda bir geri görüş kamerası yoksa, muhtemelen bir sonraki yeni aracınızda olacaktır. 

Dikiz aynaları, yüzyıldan fazla bir süredir motorlu taşıt ekipmanının temel bir parçası olmuştur. Ancak aynalar ne kadar kullanışlı olsalar da, birkaç önemli dezavantajı vardır: Arabanızın arkasında, arka camın altında ne olduğunu görmenize yardımcı olmazlar ve geniş açılı bir görüş sağlamazlar.

Mevcut bu eksiklikler, hafif araçların karıştığı arkadan çarpma kazalarında ölüm ve yaralanma ile sonuçlanıyor. 

Geri Görüş Kameralarının Avantajları

Açıkçası, arkaya bakan bir kameranın en belirgin yararı, görüş alanınızı, özellikle arka camın veya bagaj seviyesinin altında, genişleterek, yaralanmaya neden olan ve potansiyel olarak ölümcül olan arkaya binme kazalarını önlemeye yardımcı olmasıdır. 

Kameralar ayrıca ayna görüntüsünün genişliğinin ötesini görme yeteneğinizi artırarak kör noktaları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ancak, bir aracın arkasındaki insanları korumaya yardımcı olmanın yanı sıra, kameraların bir dizi başka faydası da vardır.

Örneğin, kameralar daha hızlı ve güvenli park etmenize yardımcı olabilir. Arkaya bakan kameralar, sürücüye aracın arkasındaki engellerin çok daha net ve daha doğru bir görünümünü verir ve çoğu yedekleme sistemi, bir nesneye çok yaklaştığınızı bilmenizi sağlayan bir uyarı tonu içerir.

Hemen hemen tüm kameralar ekran yönergelerine sahiptir: sizi park yerlerine daha kolay girip çıkmanıza yardımcı olan iki paralel çizgi mevcuttur. 

Bazılarında ayrıca aracı boşlukta merkezde tutmanıza yardımcı olabilecek bir orta çizgi bulunur. Modern renkli ekranlar, bir engele yaklaştıkça sistemin kılavuzların rengini yeşilden sarıya ve kırmızıya değiştirmesine olanak tanır. Ve bu, arkaya bakan sensörlerden gelen sesli bir uyarı ile birleştiğinde, geri dönme kazalarını önlemede çok faydalı olabilir.

Bir römork çekiyorsanız, bir geri görüş kamerası özellikle yardımcı olabilir. Kamera, aracınızın askısıyla hizaladığınızda size römorkun yakından görünümünü sunarken çizgi rengi ve sesli sensörler mesafeyi bildirmenizi sağlar.

Geri Görüş Kameraları Nasıl Çalışır ?

İlk bakışta fikir basit: Arabanızı Geri vitese taktığınızda, aracın arkasına monte edilmiş bir kamera açılır ve arkanızda ne olduğunu göstermek için bir monitöre bir görüntü gönderir. Ama gerçek biraz daha karmaşık kamera sistemleri, en temel hallerinde bile, oldukça karmaşık teknoloji parçalarıdır ve her zaman daha yüksek teknolojiye sahip olurlar.

Karmaşıklık, kamera tarafından yakalanan görüntü ile başlar. Tipik bir kameranın görebileceği resmi iletmek yerine, geri görüş kamera sistemleri aslında monitöre ayna görüntüsü gönderecek şekilde tasarlanmıştır, böylece baktığınızda yön doğru olur. Kameranın gördüklerinin doğrudan bir beslemesine bakıyor olsaydınız, görüntü tersine dönerdi ve sağa gitmek istediğinizde sola dönerdiniz. Sistem, ekrandaki görüntünün anlamlı olması için bunu düzeltmek üzere tasarlanmıştır.

Üreticiler genellikle aracın arka trim parçalarına yedek kameralar kurarlar. Oldukça göze batmazlar, bu yüzden görmeleri biraz zor olabilir, ancak onları tamponda, plakanın yanında, bagaj kapağında veya bir SUV veya kamyonetin bagaj kapağında gizlenmiş olarak bulabilirsiniz. 

Kameralar, arabanızın hemen arkasında en iyi görüşü sağlamak için genellikle aşağı doğru bir açıyla yönlendirilir. Ayrıca geniş açılı lenslere sahiptirler, böylece bir dikiz aynasıyla alacağınızdan daha kapsamlı bir görüntü elde edersiniz.

Monitörler, sürücünün görüş alanında herhangi bir yere monte edilebilir, ancak genellikle kokpitin orta alanında bulunurlar. Yeni araçların çoğunda eğlence sistemi, klima kontrolü, navigasyon ve diğer işlevler için mevcut bir ekran bulunduğundan, bu ekran genellikle yedek kamera sistemi için kullanılır. Diğer sürümler, dikiz aynasının bir bölümünü monitör olarak kullanır; bu, ekranı, sürücülerin geri giderken bakmaya alışık olduğu bir yere yerleştirme avantajına sahiptir. Ancak bu monitör türü çok daha küçüktür ve daha büyük ekranlı bir monitöre göre daha az ayrıntılı görüntü sağlar.

İlk deneysel sistemlerin bazıları ve birkaç satış sonrası model tek renkli kameralar ve monitörler kullansa da, hemen hemen hepsi artık renkli ekranlara sahiptir. En son modellerden bazıları, otomobil üreticilerinin yüksek tanımlı ekran olarak tanımladığı şeyi sunmak için yüksek çözünürlüklü kameralar kullanır (ancak yeni düz ekran TV’niz kadar net olmayabilir). 

BMW 7 Serisi, Cadillac CT6 ve Mercedes-Benz S-Serisi de dahil olmak üzere araçlar, bu markalara göre artık geri görüş kamera sistemlerinde gece görüşü özelliği sunuyor.

Geri Görüş Kameraları Mükemmel Değil

Geri Görüş kamera sistemlerinin birçok avantajı olmasına ve hem güvenliği hem de rahatlığı artırabilmesine rağmen, bazı sorunlar onların çalışmasını etkileyebilir. Ne bekleyeceğinizi bilmek, arka izleme sisteminizi etkin bir şekilde kullanmaya ve bakımını yapmaya hazırlanmanıza yardımcı olabilir.

Araç sahiplerinin yaşadığı en yaygın sorun, düşük görüntü kalitesidir ve en olası neden sadece kirli bir lenstir. Birçok kamera arabanın arkasına alçak monte edildiğinden, çamur, kar, kir veya diğer döküntüler tarafından engellenebilirler. Neyse ki, düzeltme kolaydır: Merceği yumuşak bir bezle temizleyin (merceğin çizilmesini önlemek için).

Kablosuz bir sisteminiz varsa (çoğunlukla satış sonrası modellerde bulunur) sinyalle ilgili bir parazit veya eşleştirme sorunu olabilir. Nadiren de olsa parazit, kamera çalışırken diğer kablosuz cihazların kullanılmasından kaynaklanabilir. 

Kamera ve monitörün kablosuz bir sistemde birlikte çalışması için birbirleriyle iletişim kurabilmeleri için “eşleştirilmeleri” gerekir. Uyumsuzluk, özellikle kamerayı ve monitörü ayrı olarak satın aldıysanız sorun olabilir.

Düşük görüntü kalitesinin veya tamamen görüntü eksikliğinin başka bir nedeni kamera, monitör veya sistemin diğer bileşenlerindeki bir kusur veya arıza olabilir. Bu sorunun birçok nedeni olabilir bir teknisyen sorunu teşhis edip onarmalıdır.

Arabanızı Geri vitese aldığınızda kameraların bir güvenlik garantisi olmadığını unutmamak önemlidir. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi tarafından belirtildiği gibi : “Geri görüş video sistemleri, aynaların veya dönüp bakmanın yerini tutmaz; daha ziyade, gizli tehlikeleri ortaya çıkarmak için ek bir güvenlik aracıdır.”

Son olarak, kameralar yalnızca onları kullanırsanız etkilidir. Massachusetts Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma , örneklem grubundaki sürücülerin sadece yüzde 20’sinin geri giderken arka görüş monitörlerine baktığını buldu. Araştırma ayrıca, monitörü izlemeyen grubun yüzde 46’sının, aracın bir nesneye yaklaştığını belirten bir alarm çaldığında ekrana baktığını da buldu. Modern arka görüş sistemlerinin çoğunda alarmlar bulunduğundan, bir sonraki aracınızın monitörünüze dikkat etmenizi hatırlatması muhtemeldir.

Satış Sonrası Geri Görüş Kamerası Ekleme

Mevcut arabanızda bir yedek kamera yoksa, bir tane eklemek oldukça kolaydır ve bunun için çok fazla harcama yapmanız gerekmez. 

Amazon, Hepsiburada gibi perakendeciler, mevcut gösterge panellerine sahip araçlar için birinci sınıf bağımsız bir kamera için 1900 TL’dan başlayan satış sonrası sistemleri satıyor.

Bazı sistemlerde kamerayı bir plaka çerçevesine monte edersiniz. Bu nedenle kurulumu basittir ve ihtiyacınız olan tek araç bir tornavida olabilir. Diğer kameralar bir arka trim parçasına veya tampon kapağına monte edilir, bu nedenle işi halletmek için delikler açmanız ve daha fazla alet kullanmanız gerekebilir. Ayrıca, kurulumun karmaşıklığını artıran iki veya daha fazla kamera kullanan bazı sistemler vardır.

Sonra bir monitör sorunu var. Mevcut bir ekranınız varsa, görüntüyü doğrudan o ekrana gönderebilen kameralar mevcuttur. Ancak arabanızda şu anda bir monitör yoksa, bir tane içeren bir sistem satın almanız gerekir. Ön panele veya konsola monte ekranlar ve içlerinde monitör bulunan yedek dikiz aynaları gibi çeşitli seçenekler vardır. 

Ve çoğu yeni üründe kablosuz geri görüş kameraları bulunduğundan, aracınızın iç kısmından kablo çekme sorunları yaşamayacaksınız. Kurulumu kolaylaştırmak için, bazı satış sonrası tedarikçiler, kendi web sitelerinde, adım adım kurulum talimatları konusunda yardımcı olmak için videolar yayınlar. Kendin Yap işi sana göre değilse, kurulumu senin için birçok oto tamircisi halledecektir.

Geleceğin Kamera Teknolojisi

Birçok yönden, gelecek zaten burada. Örneğin, birçok otomobil üreticisi artık, dar alanlarda manevra yaparken çok faydalı olan doğru bir tepeden resim oluşturmak için dört dış kameradan alınan görüntüleri kullanan, kuşbakışı görüntüleme sistemi olarak da adlandırılan 360 derecelik bir kamera sistemi sunuyor. Bu teknoloji genellikle bir seçenek olarak veya bir teknoloji paketinin parçası olarak mevcuttur.

Yıllar boyunca, aynaları ortadan kaldıran yan kameralara sahip birkaç konsept otomobil sergilendi, ancak 2019 Lexus ES 350 sedan, bu özelliğe sahip piyasadaki ilk üretim aracıdır. Lexus’a göre avantajlar, kameralar aynalardan daha küçük olduğu için daha iyi ön görüş; daha az rüzgar gürültüsü; ve daha az kör nokta ile daha iyi yan ve arka görüş. Şimdilik bu teknoloji yalnızca yan görüş kameralarının yasal olduğu Japonya’da kullanılabilecek.

Mitsubishi Electric, 100 metreye kadar uzaktaki nesneleri algılamak ve ayırt etmek için tescilli yapay zeka (AI) özelliğiyle bir araya gelen, endüstrinin en yüksek performanslı otomotiv kamerasını test ediyor. Bu sistem, insan görsel davranışını taklit etmek için AI’yı kullanır ve sürücünün başka bir araba, bir yaya, bir motosiklet veya başka bir nesne “gördüğünü” bilmesini sağlamak için nesnelere hızla odaklanır.

Ve elbette kameralar, otonom araç tasarımının ayrılmaz bir parçası olacak. Şimdilik, birçok arabada bulunan yarı otomatik sistemler, sürücünün uyanık kalmasını gerektiriyor ve bazıları, birinin dikkat ettiğinden emin olmak için kabin içi kameralar ve sensörler kullanıyor. Örneğin Cadillac’ın Super Cruise teknolojisi, sürücünün baş ve göz hareketlerini izlemek için bir kızılötesi kamera kullanır. Sürücünün odağı yoldan çok uzun süre uzaklaşırsa, uyarılar duyulur ve bu işe yaramazsa, Super Cruise aracı yavaşça durdurur. 

BMW, 2019 BMW X5 SUV’da benzer bir teknoloji sunuyor. BMW sistemi, sürücünün dikkatini izlemek için bir optik kamera kullanır ve bir dizi başka teknik özellik ile bir araya geldiğinde, belirli koşullar altında eller serbest ve pedalsız çalışmaya olanak tanır.

Otonom araçlar daha eksiksiz bir şekilde geliştirildiğinden, kameralar giderek daha karmaşık aktif sistemlerde sensörler ve bilgisayar modülleri ile birleştirilecektir. Arabaların yollarını bulmalarına, şeritlerle yönlendirilmelerine, diğer araçlar ve nesnelerden mesafeyi korumalarına, yol işaretlerini okumalarına, kazalardan ve bağlantılardan kaçınmalarına ve arabanın kontrollerini hava ve trafik koşullarına uyacak şekilde ayarlamalarına yardımcı olacaklar. Bu işlevlerin çoğu şu anda adaptif hız sabitleyici, uyarlanabilir farlar ve şerit tutma sistemleri gibi özelliklerde mevcuttur, ancak otonom araçların bu ve diğer birçok teknolojiyi tamamen kendi kendine giden bir otomobilde bir araya getirmesi bekleniyor.

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir