Genel Haberler

ARABANIZDA AYDINLATMA SEMBOLLERİ VE ANLAMARI -1’NCİ SERİ

MOTOR SICAKLIĞI UYARI IŞIĞI ( HARARET LAMBASI )

Gösterge ışığında hararet lambası yanıyorsa :  motor sıcaklığının normal sınırları aştığı anlamına gelir. Soğutma suyu seviyesini, fanın çalışmasını, radyatör kapağını, soğutma suyu kaçaklarını kontrol edin.

 AKÜ ŞARJ LAMBASI UYARI IŞIĞI

Gösterge lambasında bulunan akü sembolü ışığı , aracın şarj sisteminin gücünün yetersiz olduğu veya düzgün şarj olmadığı anlamına gelir. Normalde akünün kendisinde veya alternatörde ( şarj dinamosunda ) bir sorun olduğunu gösterir. 

YAĞ BASINCI  UYARI LAMBASI ( IŞIĞI )

Gösterge ışığındaki yağ basıncı uyarı lambası yanıyorsa yağ basıncı kaybı anlamına gelir, yani yağlama düşük veya tamamen kaybolur. 

Hemen yağ seviyesini ve basıncını kontrol edin !!!

FREN UYARI IŞIĞI ( FREN SİSTEMİ VE EL FRENİ LAMBASI UYARI SİSTEMİ )

El freni arızalandığında gösterge ışığı yanar. 

Sürekli fren uyarı ışığı  yanıyorsa, fren sisteminin bir tarafında hidrolik basıncın kaybedildiği veya ana silindirdeki sıvı seviyesinin tehlikeli derecede düşük olduğu anlamına gelir (fren sisteminin bir yerinde sızıntı vardır.kaçak,hortumda delinme,bağlantı cıvatalarında gevşeme v.b. )

Fren Balatası aşınmış ve bitmiş durumdadır.

GÜVENLİK SEMBOLLERİ

Aracınızın gösterge paneli ışığı önemli bir rol oynar. Bu ışıklar arabanızda acil bir işlem veya kontrol gerektiren bir sorunu gösterir.

LASTİK BASINÇ UYARI LAMBASI

Gösterge ışığı lastiklerinizden birinde basıncın düşük olduğu anlamına gelir.

Işık yanıyorsa, lastiklerinizin şişirilmemiş olabileceği anlamına gelir, bu da gereksiz lastik aşınmasına ve olası lastik arızasına neden olabilir. Doğru lastik şişirmesinin önemini ve TPMS’nin lastiklerinizi korumanıza nasıl yardımcı olabileceğini anlamak önemlidir.

Doğru lastik hava basıncını korumak, araçta yol tutuşu, genel lastik performansı ve yük taşıma kapasitesi açısından önemlidir. 

Düzgün şişirilmiş lastik sırt hareketini azaltır, yuvarlanma direncini azaltır ve su dağılımını artırır. Daha az lastik sırtı hareketi lastiğe daha uzun bir lastik ömrü sağlar. 

ÇEKİŞ KONTROLÜ KAPALI

Gösterge ışığındaki lamba  TCS’sinin (çekiş kontrol sistemi) devre dışı bırakıldığı anlamına gelir.

Bu bir güvenlik özelliğidir. TC, TCS veya TRAC olarak kısaltılır.

Çekiş kontrol sistemleri, aracın çekiş gücünü kaybetmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Başka bir deyişle, tekerleklerin patinaj yapmasını / kaymasını / patinaj yapmasını durdurmaktır. 

Çekiş kontrol sistemlerinin bunu yaptığı çeşitli yöntemler vardır. Tekerleklere giden gücü azaltmak için motor freni uygular veya dönen her bir tekerleğe fren uygularlar. Araç bir tekerleğin kaydığını nasıl biliyor ? Araçta, her bir tekerlek hızında ve aracın gerçekte hareket ettiği hızda bir fark algılayabilen çeşitli sensörler vardır.

GÖSTERGE EKRANINDA  DİREKSİYON KİLİDİ LAMBASI YANMASI

Direksiyon kilidi bazen rahatsızlık gibi görünebilir, ancak aracınızın çalınmasını önlemeye yardımcı olmak için vardır. 

Kontak kapalı konumdayken, direksiyon simidinin çevrilmesi, yaylı bir kolun yerine oturmasına ve kilitlemesine neden olur. Gerçek kontak anahtarıyla direksiyon kilidinizi açmadıkça kimse arabanızı hareket ettiremeyecektir.

Aracınızı her terk ettiğinizde direksiyon kilidini etkinleştirmeniz gerekmez, çünkü birisi direksiyon simidini hareket ettirmeye çalıştığında otomatik olarak kilitlenir.

Bazı araçlarda direksiyon kilidinin etkin olup olmadığını bildirmek için ön panelde bir gösterge ışığı bulunur.

RÖMORK ÇEKİ DEMİRİ UYARI IŞIĞI NE DEMEKTİR

Tipik olarak, römork çeki demiri uyarı lambası birkaç farklı nedenden dolayı yanabilir. 

Arabanın türüne bağlı olarak, bu ışık çekme kancasının kilidinin açıldığını veya aydınlatma sisteminde bir sorun olduğunu gösterebilir.

 Bazı araçlarda ayrıca aydınlatma devresinde ek bir yük olduğunu gösteren bir gösterge olabilir. 

Aydınlatma sisteminde düzgün yapılmayan değişiklikler, genel devre yükündeki değişiklikler nedeniyle bu ışığın yanmasına neden olabilir. 

Işıklardan herhangi birinde kullanılan ampul türlerini değiştirdiyseniz veya aracınıza ilave lambalar eklediyseniz, bu ışığın yandığını fark ettiğinizde her şeyin doğru şekilde takıldığından emin olun.

Römork çeki demiri uyarı lambası açıkken sürmek güvenli midir?

Bu ışığı görmek için gerçekten endişelenmeniz gereken tek zaman, bir şey çektiğiniz zamandır. Böyle bir durumda, mümkün olan en kısa sürede güvenli bir şekilde çekin ve mafsalın tam olarak sabitlendiğinden ve tüm römork lambalarının çalıştığından emin olun. Işık :  hiçbir şey takılı değilse yanarsa, hemen çekmeniz gerekmez. Park ettikten sonra, aksanın kendisinde veya elektrik konektörlerinde yanlış bir şey olmadığından emin olun ve ışıklarınızın çalıştığından emin olun.

Bu uyarı ışığı yanmaya devam ederse, devre kısa devre veya hasar açısından daha ayrıntılı araştırılmalıdır. 

ÇEKİŞ KONTROL IŞIĞI

Araç TCS (çekiş kontrol sistemi) etkinleştirildiğinde gösterge ışığı yanar. ,

İMMOBİLİZER UYARI IŞIKLARI

Günümüzde, neredeyse tüm araçlarda doğru anahtar kullanılmadıkça motorun çalışmasını önleyen dahili immobilizer sistemleri vardır.

İlk sistemlerde, motoru çalıştırmaya çalışırken bilgisayar tarafından okunan basit bir kod vardı. Şimdi, daha gelişmiş şifreleme yöntemleri kullanılıyor, bu yüzden sistemi bugün kandırmak çok daha zor. Genel fikir aynıdır, ancak anahtarı her çevirdiğinizde, otomobilin bilgisayarı anahtardan bir kod okur ve şu anda bilinen kodlarla karşılaştırır. Bilgisayar bir eşleşme bulursa, motoru çalıştırmanıza izin verir.

İMMOBİLİZER UYARI IŞIĞI NE ANLAMA GELİYOR ?

İmmobilizatörlerin göstergesi farklı araçlar arasında benzer şekilde davranır, ancak aracınızın sistemi hakkında özel bilgi için kullanıcı kılavuzuna bakın. 

Genel olarak, motoru ilk çalıştırdığınızda, bu lamba doğru anahtarın kullanıldığını gösteren birkaç saniye boyunca yanar. Bilgisayar tuştaki kodu tanımazsa, ışık birkaç kez yanıp söner. Tanınan bir anahtar kullanana kadar motoru çalıştıramazsınız.

İMMOBİLİZATÖR UYARI IŞIĞI YANARKEN SÜRÜŞ GÜVENLİ MİDİR?

Bu uyarı ışığı genellikle sadece anahtar tanınmadığında yanar, bu nedenle sürüş sırasında bu ışığın yandığından endişelenmenize gerek kalmaz. Bu durumda, arabanızı çalıştırmakta sorun yaşıyorsanız anahtarı çıkarmayı ve yeniden takmayı deneyin. Herhangi bir sorun yaşıyorsanız, anahtarlığın güçsüz olup olmadığını kontrol edin ve doğrulayın.

YAN HAVA YASTIĞI ( AİRBAG )

Gösterge ışığı yan hava yastığı ile ilgili bir arıza anlamına gelir.

MOTORDA DÜŞÜK GÜÇ UYARI LAMBASI

Gösterge ışığı, Motor Bilgisayarının sınırlı motor gücü çıkışına sahip olduğu anlamına gelir. 

EMNİYET KEMERİ GÖSTERGESİ

Gösterge ışığı, araçtaki bir yolcu için emniyet kemerinin takılmadığı anlamına gelir.

GÜÇ AKTARMA SİSTEMİ ARIZASI

Bir güç aktarma organı veya AWD hatası tespit edildiğinde gösterge ışığı yanar. Mümkün olan en kısa sürede tamircinize başvurun

SERVO DİREKSİYON UYARI IŞIĞI

Servo direksiyon sistemiyle ilgili bir sorun varsa gösterge ışığı yanar ve düzeltilene kadar devre dışı bırakılır.

PARK FRENİ IŞIĞI

Gösterge ışığı park freninin açık olduğu anlamına gelir. 

OVERDRİVE LAMBASI

Overdrive ile sürüş hakkında bilmeniz gereken bazı şeyler şunlardır:

  • Overdrive ışığı yanıyor ve sürekli yanıyorsa endişelenecek bir şeyiniz yok. Bunun anlamı, arabanızdaki overdrive’ın kapalı olmasıdır. Overdrive, sürüş sırasında aracınızın sabit bir hızda kalmasını sağlayan ve aracınızı tahrik dişlisinden daha yüksek bir dişli oranına kaydırarak motor hızını azaltan bir mekanizmadır.
  • Aşırı hız, yakıt tasarrufunu artırır ve otoyol hızlarında araç kullanırken daha az aşınma ve yıpranma sağlar. Eğer dağlık alanlarda sürüş overdrive kapalı iyidir, ama karayolu üzerinde iseniz, daha iyi gaz kilometre alacak çünkü üzerinde olması en iyisidir.
  • Overdrive ışığının kapanmasını sağlamak ve en üst vitesi kullanmak için vitesinizin yan tarafında ayarı değiştirmenize izin verecek bir düğme bulabilmeniz gerekir.
  • Overdrive ışığınız yanıp sönüyorsa veya yanıp sönüyorsa, bir düğmeye basarak sorunu düzeltemeyeceksiniz. Bu, aracınızın şanzımanı ile ilgili bir şeylerin yanlış olduğu anlamına gelir – belki de menzil veya hız sensörleri veya solenoid.

GÖSTERGE EKRANINDA YAĞ DEĞİŞTİRME LAMBASI

Gösterge ışığı yağ ömrünün sona erdiği anlamına gelir.

GÖSTERGE EKRANINDA ANA UYARI IŞIĞI LAMBASI

Gösterge ışığı genellikle başka bir uyarı ışığı ile birlikte yanar ve bir veya daha fazla uyarı sisteminin tespit edildiğini gösterir.

ARABA GÖSTERGESİNDE BİLGİ UYARI IŞIĞI

Bilgi ekranında yeni bir mesaj kaydedildiğinde gösterge ışığı yanar. Mesajın şiddetine bağlı olarak kırmızı veya sarı renkte olur ve mesajın nedeni giderilinceye kadar açık kalır. 

ARABA GÖSTERGESİNDE BUZLU YOL UYARI IŞIĞI

Dış hava donma sıcaklıklarına ulaşmaya başladığında gösterge ışığı yanar, yaklaşık 35 ° F veya 3 ° C. 

ARABA GÖSTERGESİNDE GAZ / YAKIT KAPAĞI UYARI LAMBASI

Gaz / yakıt kapağı düzgün şekilde sıkılmazsa gösterge ışığı yanar.

ARABA GÖSTERGESİNDE ESP ARIZA / ÇEKİŞ KONTROLÜ ARIZASI

Gösterge ışığı, aracın çekiş kontrolünde bir sorun olduğu anlamına gelir.

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir