Şerit Merkezleme Yardımı Nedir ve Nasıl Çalışır ?
Elektrikli Otomobiller EURONCAP OTO GÜVENLİK TESTİ Haberler Motor Arızaları MOTOR PARÇALARI OTO ARIZALARI

Şerit Merkezleme Yardımı Nedir ve Nasıl Çalışır ?

Şerit Merkezleme Yardımı Nedir ve Nasıl Çalışır ?

Şerit Merkezleme Yardımı : ADAS’taki hayati sistemlerden biridir. ADAS, Gelişmiş Sürücü Yardım Sistemi anlamına gelir. Araçları tek şeritte merkezde tutmak için kritik bir rol oynar…

Her şeyden önce, Şerit Merkezleme Asistanı, otonom sürüşte kapsamlı işlevselliğe sahiptir. Bu sürücü destek sistemi sürekli olarak sol ve sağ şeritleri kontrol eder ve aracı merkezde tutar.

Ayrıca, sürücülerin dikkati dağılması ve yorgunluğu, istemeden şerit çizgilerinin üzerinden kaymaya neden olabilir. Bu tür davranışlar daha çok uzun ve yorucu yolculuklarda ortaya çıkar. Hafif bir sapma bile felaket bir duruma neden olabilir. Bu gibi durumlarda, Şerit Merkezleme yardımcıları, şerit çizgilerini aktif olarak izleyerek aracı şeridinde tutar. Böylece sistem yolcuları, sürücüleri ve araçları her zaman güvende tutar.

Sistem Bileşenleri

Sistem esas olarak çok amaçlı bir kameradan oluşmaktadır. Bu kamera, yapay zekayı klasik görüntü işleme ile birleştirir. Sonuç olarak, çevrenin, özellikle de şerit işaretlerinin en doğru resmini üretir.

İkinci temel bileşen, elektro-hidrolik direksiyon sistemidir . Bu sistem, aktif hıza dayalı sürüş yardımı sunar. Ayrıca dinamik bir geri dönüş özelliği ve çeşitli diğer sürücü yardım sistemleri sağlar.

Şerit Merkezleme Yardımı Nasıl Çalışır ?

Çeşitli araç üreticilerinin kendi şerit merkezleme teknolojisi vardır. Bu teknolojiyi burada genel hatlarıyla anlatacağız. Şerit merkezleme sistemi, aracın konumu ile birlikte şerit çizgilerini aktif olarak izler ve gerekirse düzeltici önlem alır.

Ayrıca sistem, manuel müdahaleye gerek kalmadan aracı otomatik olarak yönlendiriyor ve aracı şeridin ortasında tutuyor. Genellikle bu sistemler, gerçek zamanlı görsel veri beslemesi almak için kameraları kullanır. Ayrıca sistem şerit çizgilerini, sınırları ve diğer araçları algılar. Ardından bu verileri aracın şeritteki konumuyla karşılaştırır.

Ayrıca sistem, verileri yakalamak için radar, lidar, kızılötesi veya diğer sensörler gibi başka araçlar da kullanır. Ayrıca Şerit Merkezleme Asistanı, Sensör Veri Füzyonu sayesinde Adaptif Hız Kontrolü ile birlikte çalışabilir . Böylece yarı otonom bir sürüş deneyiminin imkanını açıyor.

Adaptif Hız Kontrolü , hareket halindeki trafiğe göre sabit hızı korur. Aynı zamanda Şerit Merkezleme, aracı şeridinde tutar. Her ikisinin birleşimi yeni bir yarı otonom sürüş deneyimi yaratıyor.

Şeritten Ayrılma Uyarısı ve Şerit Merkezleme Arasındaki Fark

Lane Departure Warning sistemi , Lane Centering Assist teknolojisinden oldukça farklıdır. Şeritten Ayrılma Uyarı sistemi sürücüyü sesli, görsel veya dokunsal geri bildirimle uyarır. Aynı zamanda sistem aracın kontrolünü kendi başına alır. Her iki sistem de temelde çok farklı.

Avantajları

Şerit Merkezleme Asistanı, herhangi bir manuel müdahale olmaksızın aracı sürekli olarak şeridin ortasında tutar. Sonuç olarak, sistem uzun ve yorucu yolculuklarda faydalıdır.

Ayrıca sistem, aracın ve içindekilerin güvenliğini de sağlar. Sadece sürüş hatalarını önler. Sistem, istem dışı sürüş davranışlarını engeller ve güvenliği artırır.

Sonuç olarak, Şerit Merkezleme Asistanı sizi ve sevdiklerinizi yolda güvende tutan harika bir teknolojidir. Ayrıca, bizi otonom sürüşe kesinlikle bir adım daha yaklaştıracak.

Şerit Merkezleme Yardımını Nasıl Çalışır İzle :

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir