OTOMATİK ACİL FRENLEME SİSTEMİ NEDİR
Elektrikli Otomobiller Genel Haberler Motor Arızaları MOTOR PARÇALARI OTO ARIZALARI

Otomatik Acil Frenleme Sistemi Nedir ?

Otomatik Acil Frenleme Sistemi Nedir ?

GÖREVİ : Öndeki arabaları takip etmek için sensörler kullanır ve yaklaşan bir çarpışmada otomatik olarak frene basar.

NE YAPMAZ : Arkadan çarpışmayı her zaman önleyemez, ancak şiddetini azaltabilir.

DİKKAT EDECEĞİNİZ HUSUSLAR !

1-TARAMA : Yolu tehlikelere karşı tarayın ve güvenli bir takip mesafesini koruyun.

2- DİKKATLİ OLUN : Olası bir çarpışma durumunda ve yanıt vermediyseniz, araç otomatik olarak sert fren yapar. Acil durum olayı sırasında veya sonrasında uyarı sesleri ve diğer görsel uyarılar da etkinleşebilir.

3- HAREKETE GEÇİN : Önünüzdeki tehlikeyi önlemek için fren yapın veya direksiyonu çevirin. Bunu yapmazsanız, araç bir çarpışmayı önlemek için hızla yavaşlar veya kendi kendine durur.

NASIL ÇALIŞIR

Bu özellik tipik olarak ileri çarpışma uyarısı adı verilen bir özellikle eşleştirilebilir . Bu özellik, sürüş sırasında önünüzdeki yolu tarar ve bir arabaya çarpmak üzereyseniz sizi uyarır. 

Zamanında tepki vermezseniz, otomatik acil frenleme aracınızı hızla yavaşlatır veya hatta durdurabilir.

Aracınızın ön kısmında bulunan sensörler, önünüzdeki araca ne kadar yakın olduğunuzu algılayabilir. Bunlar tipik olarak kamera veya radar tabanlı sensörlerdir. 

Uyarılar sesli, görsel veya titreşimli ya da uyarıların bir karışımı olabilir. Aracınız fren yapmaya başlarsa, bu aynı zamanda bir uyarı işlevi de görecektir.

NE YAPMAK GEREKİYOR

Aracınızın kullanım kitapçığını okuyun veya bayinize özel sisteminizin nasıl çalıştığını sorun. Bu sistemler standart değildir ve modelden modele değişiklik gösterir. 

Otomatik acil frenleme kusursuz değildir. Her zaman önünüzdeki trafikten güvenli bir takip mesafesi bırakın. Yola odaklanın.

KULLANIM İPUÇLARI

  • Otomatik acil frenleme, kir, buz veya kar tarafından engellenebilecek sensörlere dayanır. Eğer öyleyse, sistem size çalışmayacağını söyleyecektir. Bu nedenle, yolculuklardan önce özelliğinizin sensörlerindeki veya ön camındaki herhangi bir birikimi temizlediğinizden emin olun.
  • Otomatik acil frenlemenizin sensörlerinin nerede olduğundan emin değil misiniz?
  •  Her zaman kullanım kitapçığını veya servisinizle kontrol edebilirsiniz.
  • Bazı otomatik acil frenleme özellikleri, gün doğumu ve gün batımından parlamaya karşı hassastır. Bu özelliğe yalnızca o zamanlarda veya başka bir zamanda güvenmemelisiniz.

Otomatik Acil Frenleme Sisteminin Diğer Adları Nelerdir

  • Önden Çarpışma Azaltma Sistemi
  • Çarpışma Öncesi Uyarı ve Fren Sistemi
  • Akıllı Frenleme

Otomatik Acil Frenleme Sistemi Hangi Hızlarda Etkilidir

Otomatik acil frenleme, önden çarpışma uyarı sensörleri öndeki aracı algılayabildiği sürece, genellikle otoyol hızlarında devreye girecek şekilde tasarlanmıştır . Daha yeni sistemler, şehirlerde daha düşük hızlarda çalışır.

Ancak, tüm otomatik acil frenleme özellikleri aracınızı tam olarak durduramaz. Normal otoyol hızlarından daha yüksek hızlarda, otomatik acil frenleme, tehlikeyi önleyebilmeniz için sizi yeterince yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Otomatik Acil Frenleme Sistemi Her Boyuttaki Aracı Algılar mı

Otomatik acil frenleme ve önden çarpışma uyarısı özellikleri, sürüş sırasında önünüzdeki diğer araçları algılamak için optimize edilmiştir. 

Ancak, tüm özellikler motosikletleri, bisikletleri ve bir arabadan daha küçük olan diğer araçları tespit edemeyecektir. 

Bu nedenle, her zaman çevrenizden ve önünüzdeki trafikten haberdar olmalısınız ve otomatik acil frenleme gibi bir çarpışmadan korunmanıza yardımcı olacak bir özelliğe asla tam olarak güvenmemelisiniz.

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir