Mercedes C-Serisi Bilinmesi Gereken Arızalar
C SERİSİ Genel MERCEDES

Mercedes C-Serisi Bilinmesi Gereken Arızalar

1993 yılında Mercedes, 190 modelinin yerine C-sınıfını tanıttı. Bu model, Mercedes’in A-sınıfını piyasaya sürmeye başladığı ’97 yılına kadar en popüler giriş seviyesi Mercedes alımı olarak kaldı. 

Ancak, özellikle 2007’de piyasaya sürülen üçüncü nesil söz konusu olduğunda, bugün hala çok popüler. Alıcılar beş kapılı station modelini ve isteğe bağlı benzinli veya dizel motorlarıyla dört kapılı sedan modelini seviyor. 

Yeni nesil ayrıca  LED aydınlatma, stop ve start teknolojisi ve otomatik vites kutuları gibi birkaç başka özellik ve yeni Mercedes parçaları sunuyor.

Güzelliğine, seçeneklerine ve teknolojisine rağmen, Mercedes C-sınıfı sorunlardan nasibini alıyor. Bu sorunların çoğu Mercedes tarafından çözülmüş olmalıydı, ancak kullanılmış bir C sınıfı satın alıyorsanız,aracı dikkatle incelemeniz gerekebilir. 

Bu sorunların hala devam edip etmediğini ve ilgilenilmesi gerekip gerekmediğini belirlemek için her satın alma işleminden önce aracı dikkatlice incelediğinizden emin olun.

Ortak Mercedes Parçaları ve Sorunları 

  • Stabilite –  Test sürüşü sırasında Mercedes’in ne kadar stabil olduğuna dikkat edin. Sürüş stabilitenizi etkileyen titreşimler var mı ? Eğer öyleyse, bunun nedeni Active Body Check Sensors olabilir. Yolda güvenlik endişelerinden kaçınacaksanız, bunların değiştirilmesi gerekecektir.

  • Motor Arızası-  2007’de tasarlanan C sınıfı otomobillerde motor arızaları çok yaygındır ve genellikle krank mili sensöründe kesintiye uğrayan elektrik bağlantılarından kaynaklanır . Bu sorunu çözmek için aracı profesyonel bir tamirciye götürmeniz gerekecek, böylece motoru yeniden çalıştırabilirsiniz.

  • Direksiyon Sorunları  – Hidrolik direksiyon olmadan sürüş güvenli değildir; aslında, düpedüz tehlikeli olabilir. Bununla birlikte, sızıntısı olan bir 2010 C-sınıfına sahipseniz, karşı karşıya kaldığınız şey budur. Bu arabalar hidrolik direksiyon sıvısını sıvı hattından pompaya sızdırabilir . Sürüş sırasında C-sınıfınızdan alışılmadık sesler duyarsanız, pompa ve sıvı hattı gibi Mercedes parçalarının değiştirilmesi ve kaybolan hidrolik direksiyon sıvısının değiştirilmesi gerekecektir. Araba bakımı kılavuzumuz , hızlı hareket edebilmeniz için arabanızdaki yağ ve sıvı sızıntılarını kontrol etmek için ihtiyacınız olan tüm tavsiyeleri içerir.

  • Frenler-  Bazı 2010 C-sınıfı modellerinde , doğru teknik özelliklere sahip olmayan fren diskleri bulunuyordu. Frenlerinizle ilgili sorun yaşıyorsanız, bunları hemen değiştirmek çok önemlidir. Aksi takdirde, acil durdurmada yeterince verimli olmayabilirler.

  • Hava Hortumları-  Arızalı hava hortumları, başta motor olmak üzere diğer araba parçalarında bir takım sorunlara neden olabilir. 2011 modellerinin çoğunda hava hortumları arızalı, çatlaktı ve verimli çalışmıyordu. C-sınıfınızda durum buysa, bunun iki sonucu olabilir: motorunuz çalışmaya devam edebilir, ancak eve topallıyormuş gibi yavaş çalışabilir veya motorunuz tamamen kapanabilir. Önleyici bakım bu sorunu çabucak yakalayabilir. Mercedes’inizin olması gerektiği gibi çalışabilmesi için hortumlarınızı , kemerlerinizi ve diğer araba parçalarınızı kontrol ettirmek için servisinizle düzenli randevular aldığınızdan emin olun . Motorunuzun etkilendiğini fark ederseniz, yedek motor parçaları lazım olacaktır.

  • Anahtar Sorunları  – Mercedes C sınıfı, anahtar aniden çalışmayı durdurmadığı sürece, mükemmel bir kolaylık olabilecek bir elektronik uzaktan kumanda anahtarıyla birlikte gelir. Yolda mahsur kalma riskini almak yerine, her zaman arabanın iki anahtarını taşıdığınızdan emin olun, çünkü her ikisinin de aynı anda çalışmayı bırakması pek olası değildir. Anahtarlarınızı kısa sürede çalıştırabilmeniz için bu anahtarlıklar için yedek piller stoklarız .

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir