BİLİNMESİ GEREKEN B SERİSİ ARIZALARI
B SERİSİ Genel MERCEDES

Mercedes-Benz B Sınıfı Sık Karşılaşılan Arızaları ve Çözümleri

ŞANZUMANDA SES SORUNU

SORUN : Sürüş esnasında aracınızın şanzumanında çatırdama sesi veya vitesten atma, viteste takılma gibi problemler yaşayabilirsiniz.

ÇÖZÜM : Şanzımanınız arızalı ve tamamen değiştirilmesi gerekecektir. Onarım yaptırabilir veya kolayca yeni bir dişli kutusu satın alabilirsiniz.

 Bu çok ciddi bir sorun olabilir ve bunu hızlı bir şekilde çözmeniz gerekecektir. Arızalı bir şanzıman, sürüş sırasında kolayca kazalara neden olabilir.

ÖN SÜSPANSİYONDA VURUNTU SESİ

SORUN : Sürüş sırasında arabanın önünde bir vuruntu sesi duyabilirsiniz .

ÇÖZÜM : Mercedes-Benz B-Serisi’ndeki viraj demiri burçları çok dayanıklıdır, ancak sonsuz ömürleri yoktur. 

Ön süspansiyondan vuruntu duyuyorsanız, parça listemizde yedek viraj denge çubuğu burçları bulmanız ve aşınmış olanları değiştirmeniz gerekecektir.

ARTAN YAKIT SARFİYATI VE KOKU (Tüm Dizel Modeller)

SORUN : Eskisinden daha fazla yakıt kullanıyorsunuz ve arabanın içindeki yakıtın kokusunu alabiliyorsunuz. Ayrıca motorunuzdan bir ‘hırıltı’ sesi de duyabilirsiniz.

ÇÖZÜM : Enjektör contalarınızda sorun olma ihtimali çok yüksek. Herhangi bir çatlak için enjektöre takılan O-ring’i kontrol edin. Herhangi bir hasar görürseniz O-ring taktırabilirsiniz. 

O-ring’de görebileceğiniz herhangi bir sorun yoksa, enjektör gövdesinde bir sorun olabilir. Bu durumda, yeni bir enjektör satın almanız ve taktırmanız gerekecektir.

ARABANIZ BOĞULACAK , YÜRÜMEYECEKTİR.

SORUN : Motor aksama moduna geçecektir.

ÇÖZÜM : Partikül filtreniz tıkalı. Temizlemeniz gerekecek ve bunu kendiniz yapmak çok daha ucuz. Normal otoyol koşularına çıkarak bu sorunu önleyebilirsiniz.

EMNİYET KEMERİ ARIZASI

SORUN : B-Serisi’ndeki emniyet kemerleri erken aşınmaya eğilimlidir. Dış kenarlar aşınabilir veya yırtılabilir.

ÇÖZÜM : Emniyet kemerlerini değiştirmek pahalı olabilir. Çok düşük bir fiyata yedek emniyet kemeri bulabilirsiniz.

KLİMADA VIZILTI SESİ

SORUN : Klima kasnaklarının arızalı olduğu bilinmektedir. Klimayı sonuna kadar çalıştırdığınızda ve motordan gelen bir vınlama sesi duyduğunuzda, bu, kasnakların arızalı olduğunun bir göstergesidir.

ÇÖZÜM : Klima kasnaklarını değiştirmek sorunu çözecektir.

DPF UYARI IŞIĞI

SORUN : Gösterge panelinde DPF (Dizel Partikül Filtresi) uyarı ışığı yanıyorsa DPF’niz tıkanmış demektir. DPF’li araçlar, DPF’nin zararlı parçacıkları yakacak kadar ısınmasına izin vermediğinden, şehir içinde kısa yolculuklar vb. için pek uygun değildir.

ÇÖZÜM : Denenecek ilk şey, aracı açık bir yola çıkarmak ve DPF’nin tıkanmaya neden olan parçacıkları yakacak kadar ısınmasını sağlamak için 40-50 km boyunca dördüncü viteste yaklaşık 2500 rpm’de sürmektir. 

Bu, gösterge panelindeki DPF uyarı ışığını kapatmalıdır. Olmazsa, ya arızalı bir DPF sensörünüz var ya da manuel olarak temizlemek için DPF’yi çıkarttırmanız gerekiyor demektir.

ÖN YOLCU KOLTUĞU PROBLEMİ

SORUN : Ön yolcu koltuğu oturmak için rahatsız edici olabilir.

ÇÖZÜM : Bu, 2015 ve 2017 yılları arasında üretilen tüm Mercedes-Benz B-Serisi modellerinde geri çağırmaya neden oldu ve yastıkta kullanılan hatalı teknik özelliklere bağlı. 

Yedek bir minder satın almanız ve mevcut olanı değiştirmeniz gerekecektir.

MOTOR KONTROL ÜNİTESİ ARIZASI

SORUN : ECU ya çalışmayı durduruyor ya da aralıklı olarak kesiliyor.

ÇÖZÜM : Bunun nedeni, motor kontrol ünitesinin içindeki yanlış elektrik temasıdır. Bir Mercedes-Benz B-Serisine uyacak ve mevcut olanı değiştirecek ECU değişimi yaptırmanız gerekecektir.

Bu yaygın Mercedes-Benz B Sınıfı sorunlarını okumak, Mercedes-Benz B Sınıfınızda neyin yanlış olduğunu veya gelecekte nelere dikkat etmeniz gerektiğini bulmanıza yardımcı olacaktır.

Saygılarımızla Otomakinist Ekibi 

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir