Elektrikli Otomobiller HİBRİT ARABALAR

HİBRİT ARACININ AKÜSÜNÜN ÖLDÜĞÜNÜ NASIL ANLARSINIZ ?

Hibrid pillerle çalışan otomobiller, standart otomobillerden farklı çalışır. Hibrit otomobiliniz kullanım ömrünün sonuna yaklaştığında size bol miktarda uyarı işareti verecektir. Ancak, uyarı işaretlerine aşina değilseniz , aracınızın çalışmadığı güne kadar bir sorun olduğunu fark etmeyebilirsiniz .

Hibrid araç akünüzün tükendiğine dair işaretler şunları içerir:

  • İçten yanmalı motorunuz sık sık devreye giriyorsa.
  • Dolu Depo ile  az kilometre alıyorsanız.
  • Piliniz şarjı tutmakta zorlanıyorsa
  • Motorda garip sesler duyuyorsunuz.

Hibrit piller süresiz olarak dayanmaz. Çoğu pil, sekiz ila on yıl kullanımdan sonra ölecektir. Piliniz sekiz yıllık kullanımın altında biterse, garanti kapsamında olabilir. Ancak bunun dışında, araç maliyetini karşılamak genellikle sizin sorumluluğunuzdadır.

HİBRİD ARACINIZIN AKÜSÜ ÖLDÜĞÜNDE NE OLUR ?

Çoğu durumda, hibrit otomobillerde iki pil bulunur: hibrid pil ve arabadaki elektronik donanımları çalıştırmak için daha küçük bir pil. Daha küçük pil bitmişse, sorun yoktur – yine de aracınızı sürebilirsiniz.

Ancak, hibrid piliniz bitmişse, çok daha büyük bir sorunla karşılaşırsınız. “Hibrid aküsü biterse, yine de arabayı kullanabilir miyim?” Diye merak edebilirsiniz. Cevap hayır. Aracınız açılmayacak ve aküyü tamir edene veya değiştirene kadar aracı çalıştıramayacaksınız .

ÖLÜ  AKÜSÜ OLAN BİR HİBRİD ARACI DEĞİŞTİRİN VEYA SATIN?

Aracınızın aküsü bitmişse, değiştirmeniz gerekir. Ancak, bu her zaman ekonomik bir anlam ifade etmez.

Yeni bir hibrid pil , modele bağlı olarak yaklaşık 2.500 ila 8.000 dolar arasındadır , hibrid akü pahalı  parçadır. Düşük maliyetle, akünün değiştirilmesi motorun veya şanzımanın değiştirilmesine eşdeğerdir.

Modele bağlı olarak, 1000 ile 2000 dolar arasında yenilenmiş bir pil de alabilirsiniz. Çoğu durumda, bunlar yeni bir akününkine benzer bir garanti sağlar.

Aracınız nispeten yeniyse ve yine de yüksek bir yeniden satış değerine sahipse ve pil değiştirme maliyeti alt birimse, yenisiyle değiştirmek yatırım yapmak iyi bir fikir olabilir. 

Bunu yapmak, arabadan birkaç yıl daha fazla kullanım elde etmenizi sağlayabilir veya iyi bir fiyata satabilirsiniz.

Bununla birlikte, aracınızın değeri önemli ölçüde azalmışsa, aküyü onarmak mantıklı olmayabilir. Bunun nedeni, yatırımınızdan geri dönüş elde etmemenizdir. 

Şansınız, aracınızın diğer parçaları kısa süre sonra ölmeye başlayacaktır.

 Bu durumda, arabayı olduğu gibi satmayı düşünmenin zamanı geldi.

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir