3.16 İ SERİSi ACURA ALFA ROMEO ASTON-MARTİN AUDİ AVENSİS BENTLEY BMW BMW 3.18 İ SERİSİ BMW 3.30 İ SERİSİ BMW 6 SERİSİ BUGATTİ BUİCK BYTON CADİLLAC CHEVROLET CHRYSLER CİTROEN COROLLA CUPRA DODGE FERRARİ FİAT FORD GEELY Genel GENESİS GMC Haberler HONDA Honda Civic HYUNDAİ IMPREZA WRX / XV İNFİNİTİ JAGUAR JEEP JUKE KİA KOENİGSEGG LAMBORGHİNİ LANCİA LANDROVER LEXUS LİNCOLN LOTUS MASERATİ MAYBACH MAZDA MCLAREN MERCEDES MİNİ MİTSUBİSHİ MİTSUBİSHİ COLT NİSSAN OPEL OTO ARIZALARI PAGANİ PEUGEOT PONTİAC PORSCHE QASHQAI RAM RENAULT RİVİAN ROLLS ROYCE SKODA SUBARU SUZUKİ TESLA TOFAŞ TOYOTA VOLKSWAGEN VOLVO X5 MODELİ YAZILIM VE DÖKÜMANLAR

MOTOR PİSTONLARI NEDEN YANAR VEYA ERİR ?

Motor pistonunun erimesi bir çok sebepten olabilir , piston erimesinin nedenlerini size soru cevap şeklinde açıklamaya çalışacağız.

Soru: Motorum  pistonu eritti (yaktı) Bu ne anlama geliyor ve neden oldu ?

Cevap: Yanma odasındaki aşırı ısınma nedeniyle pistonun arızalandığı anlamına gelir. Yanmış bir piston tipik olarak erimiş bir görünüme sahip olacak veya pistonun tepesinden tamamen yanmış bir delik olacaktır. 

Alüminyum sadece çok fazla ısıya dayanabilir ve çok ısındığında erir. Altta yatan neden genellikle patlama ve / veya ön ateşlemedir.

Bir silindir içindeki sıcaklık ve basınç yakıtın oktan değerini aştığında patlama meydana gelir. Buji ateşlendiğinde ateşlemek yerine, hava / yakıt bir dizel motor gibi kendiliğinden tutuşur. Bu, yanma odası içinde pistonun tepesine çarpan ve çekiçlenen birden fazla alev cephesi yaratarak “kıvılcım vuruşu” adı verilen metalik vuruntu sesi çıkarır.

Patlamanın yaygın nedenleri arasında, yanma odasında ve pistonun üstünde sıkışmayı artıran, EGR (egzoz gazı devridaimi) yok, aşırı ateşleme zamanlaması, kötü bir vuruntu sensörü, zayıf bir yakıt karışımı, düşük kaliteli benzin bulunur. minimum oktan gereksinimlerini veya motorun normalden daha sıcak çalışmasına neden olan soğutma problemlerini karşılamayan (soğutma suyu kaçağı, düşük soğutma suyu seviyesi, kötü su pompası, sıkışmış termostat, kısmi tıkalı radyatör, arızalı soğutma fanı, hatta ısıyı destekleyen egzoz kısıtlamaları) olabilir.

Ön ateşleme, yanma odasında buji ateşlenmeden önce hava / yakıt karışımını ateşleyen bir sıcak nokta oluşur. ( Bujinin ateşlemesinden kaynaklı yüksek ısı sıcak noktayı oluşturur  ) Sıcak nokta bujinin kendisi, aşırı ısınmış bir egzoz valfi, yanma odasındaki karbon birikintileri veya yanma odasındaki keskin bir kenar olabilir.

Ön ateşlemenin yaygın nedenleri arasında yanlış ısı aralığı bujileri (uygulama için çok sıcak), yanma odasında ve pistonların üstünde karbon birikintileri, zayıf bir yakıt karışımı, patlama veya motorun daha sıcak çalışmasını sağlayan herhangi bir şey bulunur.

Turboşarjlı veya süperşarjlı motorlarda, çok fazla takviye basıncı ve / veya yeterli yakıt, pistonu çok hızlı bir şekilde yakabilir. Tahliye kapağının ve takviye kontrol sisteminin çalışmasını kontrol edin. Eğer turbo sistemi daha fazla güç için stok yükseltme basıncından daha yüksek bir basınç sağlamak için ayarlanmışsa, turbo stok enjektörlerinin taşıyabileceğinden daha fazla hava itiyor olabilir, bu da yakıt karışımının dışarı doğru eğilmesine ve pistonun yanmasına neden olabilir.

Sıklıkla gözden kaçan bir piston yanması, zayıf veya kirli bir yakıt enjektörüdür. Bir enjektör yanma odasına yeterli miktarda yakıt püskürtmüyorsa, o silindirdeki hava / yakıt karışımı çok yağlanabilir ve patlama, ön ateşleme ve piston hasarı riskini artırabilir.

Teşhis, için arıza  kodlarını kontrol etmek ve yakıt trimleme değerlerine bakmak için bir arıza tespit cihazı  kullanmayı gerektirir. 

P0171 veya P0174 kodu bulunursa veya uzun süreli yakıt trimleme değerleri 10 veya daha yüksekse (zayıf bir yakıt karışımı gösterir) , motorda bir veya daha fazla zayıf veya kirli enjektör olabilir.

Kesin olarak bilmenin tek yolu, enjektörleri çıkarmak, yakıt enjektörü temizleme makinesinde temizlemek, ardından tüm enjektörleri akış testi yapmak ve sonuçları karşılaştırmaktır. Diğerlerinin yüzde 5 ila 8’i içinde basınçlı püskütmeyen enjektörler değiştirilmelidir.

PİSTON ERİMESİ ŞEKİL-1

Soru:  Gömleğe Sürtünmüş  Piston ne gibi zararlar verir ?

Cevap: Gömleğe Sürtünmüş piston, silindir duvarına sürtünerek hasar gören pistondur. Metal-metal teması, piston üzerindeki eteğe metal bulaşır ve pistona zarar verir.

Gömleğe Sürtünen  pistonlar, yanma odasında çok fazla ısı gördüğünden dolayı , motorun aşırı ısınmasına sebep olur ve  yetersiz yağlamadan kaynaklanabilir. 

 Sonuç olarak, piston veya silindir çok ısınırsa, boşluk gider ve metalden metale temas eder parçalar.

Yağlama kaybı nedeniyle piston sürtünmesinin meydana geldiği durumlarda, altta yatan neden krank karterinde (bakım eksikliği veya yağ sızıntısı nedeniyle) düşük yağ seviyesi, düşük yağ basıncı (aşınmış yağ pompası), zayıf yağ olabilir kalite veya yağ bozulması (yağı sık sık değiştirmemek).

Sürtünmüş bir pistonun arızasını teşhis ederken, pistonun nereye sürtündüğüne dikkat edin. Sebep aşırı ısınırsa, sürtünme çoğunlukla üst ateşleme sekmanlarında veya kompresyon sekmanı tarafında  olacaktır.

SAYGILARIMIZLA OTOMAKİNİST EKİBİ

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir