3.16 İ SERİSi BMW BMW 3.18 İ SERİSİ BMW 3.30 İ SERİSİ BMW 6 SERİSİ Genel Haberler X5 MODELİ

ARACINIZIN MAT CİLASININ BAKIMI DÜŞÜNDÜĞÜNÜZDEN DAHA KOLAY

Otomobil fuarlarında gördüğünüz mat veya saten araba kaplamalarının göz alıcı dokusunun hayranıysanız veya komşunuzun sürdüğü yeni BMW’de mat kaplamayı merak ediyorsanız yalnız değilsiniz bir çok şey gibi mat kaplamalarda arabalarda trend oldu.

Görüntüsüyle  daha popüler hale geliyor ve özellikle lüks araçlarda fabrika çıkışlı olarak bu renk  seçenek olarak sunuluyor . BMW ve Lexus’un 2020 modellerinin bazılarında mat bir cila varyasyonu var.

Bununla birlikte, mat yüzeylerin aşırı derecede yüksek bakımla ilgili birçok yanlış algısı vardır. Yani, görünüşü beğendiyseniz, ancak bakımı nedeniyle korktuysanız, sizi güvence altına almak için bu makaleyi yazıyoruz.

İlk olarak, mat kaplamanın ne olduğunu kısaca açıklayalım :  Mat kaplama boyası olan otomobiller, muhtemelen otomobillerde görmeye alışık olduğunuz parlak, parlak bir yüzeyin aksine yansıtıcı olmayan bir görünüme ve kaba bir dokuya sahiptir. 

Bahsettiğimiz gibi, bazı nedenlerden dolayı, mat cila boyasının, özellikle nasıl bakım yapmanız gerektiği konusunda kötü bir dedikodu var. 

Örneğin: Bazı insanlar mat araba boyaların ıslanamayacağını ( ?), Yıkanamayacağını ve kaplamayı korumanın bir yolu olmadığını düşünüyor.

Ama bunların hiçbiri doğru değil – artık, Mat boyanın dayanıklılığı son yıllarda gelişmiştir ve şimdi mat bir boya, normal parlak bir araba kadar bakımı kolaydır , ama yine de kendi gereksinimleri var. 

Neden ve ne olduklarına bir göz atalım

Araba boyası işleri genellikle astar, birkaç renk katmanı ve şeffaf kat içerir. Söylediğimiz gibi, şeffaf kaplama, düzenli parlak bir kaplama ile mat bir kaplama arasındaki farkı yaratan şeydir. 

Parlak bir kaplama ile, şeffaf kaplama pürüzsüz bir yüzey oluşturmak için için özel kimyasal içeriklerle doldurulur , daha sonra ışığı yansıtmak ve görsel derinlik yaratmak için cilalanır ve cilalanır.

Mat bir şeffaf kaplama, ışığı yansıtmak yerine ışığı dağıtan bir doku ile kasıtlı olarak kusurlu bırakılır. Şeffaf kat ayrıca , tabakalar boyunca bir pus oluşturmak için  tekstüre edici maddeler içerir .

 Matın numarası renkli katmanlardan ziyade şeffaf katta olduğundan, mat bir yüzey oluşturmak için herhangi bir renk kullanılabilir.

Mat bir yüzeyin kirletici madde toplama olasılığı daha yüksek olduğu doğru olsa da , düzensiz olduğu için yıkanması veya korunması mümkün değildir. 

Bazı insanlar kuş kakası ve ölü böcekler gibi yaygın kirletici maddelerin derhal mat şeffaf kattan ve renge doğru aşındığına inanırlar. Uzmanlar bunun doğru olmadığını söylüyor . Kirleticileri – özellikle kaka ve ağaç özü gibi biyolojik maddeleri – uzaklaştırmak iyi bir uygulama olsa da , işten eve gitmeden önce boyalarınızın yok olacağı anlamına gelmez.

2020 BMW M5 Edition donmuş koyu gri II metalik kaplamasının parlak parlaklık yerine nasıl düz olduğunu görebilirsiniz.

SADECE ELDE YIKANABİLİR

Bununla birlikte, mat boya sonunda aşınacaktır, eğer gerçekten endişeleniyorsanız, mat özel bir koruyucu dolgu ürünleri sizİ  kurtarabilir. 

Mat kaplamalar için özel olarak tasarlanmış ticari ürünler muhtemelen en güvenli ürünlerdir dikkatle ürünü alırken araştırmakta fayda var, ancak bazı araç sahipleri bulaşık sabunu ve sirke karışımı gibi ev yapımı karışımları tercih ederler.

Lexus’un markanın mat araçlarının sahiplerine sunduğu bir rehber, mümkün olduğunda sadece su kullanılmasını öneriyor ve sert kirleticileri çözmek için bir sitrik asit tozu çözeltisi kullanımını öngörüyor.

Gerçekten yıkama tekniğiniz kullandığınız ürün kadar önemlidir ve orada çok az anlaşmazlık vardır. Mat boya elle yıkanmalıdır – arabanızı otomatik araç yıkama makinalarına götürmeyin-göndermeyin. 

Otomatik araç yıkamada kullanılan kaba dönen çark ve fırçaları – ve sert kimyasallar – sızdırmazlık maddelerini ve koruyucuları temizlerken, kaliteli bir ürünle yapılan nazik bir el yıkama sadece kiri ve kirleticileri temizleyecektir .

LEKE TEMİZLEME VE KORUMA

Ara sıra leke temizliği veya döküntüleri temizlemek için, yine mat-özel sabunlar ve detay spreyler kullanın, istenmeyen etkileri olan sert bileşenler kullanmayın.

Düzenli bir macun kullanmayın, çünkü yüzeydeki kusurları dolduracak ve (geçici veya kalıcı olarak) mat etkiyi bozacaktır. Mat boya için özel olarak tasarlanmış sızdırmazlık ürünleri seçin; benzer koruyucu faydalar sağlarlar. 

Mat dolgu macununun kullanımı macun balmumundan daha kolaydır, çünkü ıslak bir arabaya uygulanabilir, kür süresi gerektirmez ve balmumunun trim ve amblemlerde bırakabileceği puslu kalıntı bırakmaz. Bir mat otomobilin kaplaması altı ila dokuz ayda bir mühürlenmelidir 

Düzenli bir parlaklıkta, küçük çizikler, girdaplar ve dağlama gibi hasarlar, boyadan astar boyasına kadar gitmediği sürece genellikle parlatılabilir . Mat bir arabada, aşındırıcı cilalar , aracın kaplamasını kalıcı olarak değiştirecek parlak noktalara neden olur. Mat boya genellikle çok küçük çizikler göstermez, çünkü yüzey zaten kusurludur. 

Bu, mat bir arabayı cilalamaya gerek olmadığı anlamına gelir, aslında mat bir arabayı cilalayamazsınız, çünkü cilalama yavaş yavaş açık kat getirir.

Şeffaf katta bir çizik veya sürtünme olması veya renge nüfuz etmesi durumunda, gerçek şu ki, profesyonel bir otoboyacısı olmanız gerekir. Görünür çiziklerin, normal evde kullanılan tekniklerle doldurulmuş veya doldurulmuş bir profesyonel tarafından yeniden boyanması gerekecektir. Yeniden boyama gerektiren kaporta-boya işleri, herhangi bir kaliteli kaportacı tarafından yapılabilir.

Saygılarımızla Otomakinist

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir