3.16 İ SERİSi ACURA ALFA ROMEO ASTON-MARTİN AUDİ AVENSİS BENTLEY BMW BMW 3.18 İ SERİSİ BMW 3.30 İ SERİSİ BMW 6 SERİSİ BUGATTİ BUİCK BYTON CADİLLAC CHEVROLET CHRYSLER CİTROEN COROLLA CUPRA DODGE FERRARİ FİAT FORD GEELY Genel GENESİS Haberler HONDA Honda Civic HYUNDAİ IMPREZA WRX / XV İNFİNİTİ JAGUAR JEEP JUKE KİA KOENİGSEGG LAMBORGHİNİ LANCİA LANDROVER LEXUS LİNCOLN LOTUS MASERATİ MAYBACH MAZDA MCLAREN MİNİ MİTSUBİSHİ MİTSUBİSHİ COLT NİSSAN OPEL OTO ARIZALARI PAGANİ PEUGEOT PONTİAC PORSCHE QASHQAI RAM RENAULT RİVİAN ROLLS ROYCE SKODA SUBARU SUZUKİ TESLA TOFAŞ TOYOTA VOLKSWAGEN VOLVO X5 MODELİ YAZILIM VE DÖKÜMANLAR

YOLDA SEYİR HALİNDEYKEN ARABANIN KENDİNİ KAPATMASI ( STOP ) ETMESİNİN NEDENLERİ NELERDİR ?

Sürüş sırasında arabanızın motorunun durmasından daha kötü bir şey yoktur. 

Böyle bir durumda, aracınız tamamen durmadan yoldan mümkün olduğunca çabuk çıkmak isteyeceksiniz.

Bu durumu aracınızdaki güç eksikliğinizle karıştırmayın. Bunun nedeni alternatörünüzün veya akünün gereken miktarda gücü verememesidir.

Aniden duran veya durdurulan bir motor, özellikle aracı hızlı sürüyorsanız, aracınızın kontrolünü bir dereceye kadar kaybetmenize neden olur. Ayrıca artık aracınızın  çalıştığını da duymazsınız. 

Bu arıza eski ve yeni arabalarda da olabilir.

SÜRÜŞ ESNASINDA ARABANIN KENDİSİNİ KAPATMASI İÇİN 6 NEDEN ?

1)-MOTORUN AŞIRI ISINMASI

Bir motorun durmasının en yaygın nedeni aşırı ısınmasıdır. İçten yanmalı motorda  yanma odası ısı enerjisi oluşturmak için hava ve yakıt yaktığından, kinetik enerji mekanik enerji haline gelir.

Ayrıca alternatörün bu enerjiyi aracın elektrikli bileşenleri için elektrik enerjisine dönüştürmesine izin verir. Ancak, motorda sıcaklıkları normal bir aralıkta tutmak için yeterli soğutma sıvısı yoksa , pistonlar aslında erimeye başlayabilir.  Bu, motorun aniden durmasına neden olacaktır.

2)-DÜŞÜK MOTOR YAĞI

Motorun tüm hareket eden metal parçalarını , en az dirençle çalışmaya devam ettirmek için motor yağının tam olması gerekir , motorda yağ eksikliği felaket olabilir.

Yağ seviyenizin minimum seviyenin altına düşmesine neden olan bir yerde yağ sızıntısı varsa, metal bileşenler arasında gerçekten motorunuzun sıkışmasına ve sadece kapanmasına neden olabilecek çok fazla sürtünme olabilir. 

Buna ek olarak, bunun gerçekleşmesine izin verirseniz büyük olasılıkla pahalı motor hasarınız olacaktır.

Bu nedenle yağ seviyenizi düzenli olarak kontrol etmek çok önemlidir.

3)-DÜŞÜK ŞANZIMAN YAĞ SIVISI

Motor yağı gibi, aracınızın çalışması için belirli bir miktar transmisyon sıvısı gereklidir. Şanzımanınızda doğru miktarda şanzıman sıvısı yoksa, şanzıman aşırı ısınabileceğinden ve içerideki dişlilere zarar verebileceğinden, sürüş sırasında motorunuzun herhangi bir zamanda durmasına neden olabilir.

Motor yağı gibi, aracınızda uygun miktarda şanzıman sıvısı bulunduğundan emin olmak için düzenli olarak kontrol ettirmelisiniz.

4)-GÜVENLİ OLMAYAN MOTOR

Motor arızasının daha nadir bir nedenidir, ancak motor takoz bağlantıları ve cıvatalarının oturmaması, gevşemesi v.b. nedenlerden arıza ortaya çıkabilir.

Motor bağlantıları kırılmışsa veya motoru sabitlemek için uygun şekilde kullanılmamışsa, motor aşırı titreşir ve titreşimden kaynaklanan bileşen hasarı nedeniyle muhtemelen kapanır. 

5)-ELEKTRİK SORUNLARI

Aracınızın bilgisayar sisteminde veya ateşleme sisteminde elektrik sorunları varsa, motora doğru elektrik sinyalini gönderemezsiniz. 

Bu, motorun sonunda durmasına neden olacaktır. Bu gerçekleşmeden hemen önce kontrol motor uyarı lambasının kontrol panelinizde yanıp söndüğünü görebilirsiniz.

Böyle bir durumda  aracınızı durdurmadan emniyetli bir şekilde  derhal oto  servisine götürmelisiniz. Motor uyarı ışığı yandığında asla risk almak istemezsiniz.

6)-KÖTÜ KATALİTİK KONVERTÖR

Aracın egzoz sistemi, egzozu temizlemek için katalitik konvertöre bağlıdır. 

Ancak yakıtta çok fazla kirlilik varsa veya araba çok zengin çalışıyorsa, dönüştürücü onu kaldıramaz ve sonunda arızalanır.

Daha sonra, katalitik konvertör tıkanabilir veya egzoz borusu çok fazla egzozla yedeklenir, bu da motoru aşar ve sonunda da arızalanmasına neden olur.

Saygılarımızla Otomakinist Ekibi

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir