Haberler

ARABALARDA DEBRİYAJ ( BASKI BALATA ) ARIZALARI NELERDİR ?

Debriyaj arızası ciddi bir sorundur ve bunu bilmek, özellikle de debriyaj arızalarından kaçınmak söz konusu olduğunda,  şimdiye kadar tüm debriyaj arızalarından fark ettiğim şey, hatalı bir şekilde baskı balata setinin takılması olmuştur.

Debriyaj  kavrama arızalarının yaygın bir nedeni de sıvı sızıntılarıdır. Debriyaj arızaları yaygın değildir, ancak bazı düşük kilometreli dişli kutularında, yağ keçesinin kuruması nedeniyle arızalar olmuştur. 

Gerçekten kötü niyetli sürüş dışında benim düşüncelerimin çoğu erken debriyaj arızaları debriyaj pedalına yarım basılması nedeniyle olmasıdır; şehir trafiğinde yaygın bir alışkanlık.

Hibrid güç sistemleri özellikle rejeneratif frenlemeye ve yakıt ekonomisini en üst düzeye çıkarmak için rölantiyi kontrol etmeye bağlı olduğundan, fren ve debriyaj arızalarının doğru teşhis değerlendirmelerini elde etmek özellikle önemlidir.

DEBRİYAJ ( BASKI BALATA )’NIN  NEDEN DEĞİŞTİRİLMESİ GEREKİR ?

Manuel şanzımanlar genellikle otomatiklerden daha güvenilirdir ve genellikle bir aksaklık olmadan 160.000  km’nin üzerinde gider. 

Ancak manuel aktarma organlarındaki zayıf halka debriyajdır. Debriyaj tüm kötüye kullanımı ve aşınmayı üzerine alır. 

Yoğun trafikte dur-kalk yapmak debriyajın zarar görmesine sebep olacaktır, sürücü daima debriyaj pedalına yarım basmamalıdır. Bu tür döngülerin sonucunda  debriyaj seti yıpranır. 

Kaymaya, ses yapmaya veya gürültü yapmaya başlayabilir.

DEBRİYAJ ( BASKI-BALATA ) DEĞİŞTİRME İPUÇLARI NELERDİR ?

Çoğu debriyaj setini değiştirmek için  emek gerekir. En iyi tavsiyemiz debriyajın değişimi yapılırken  sadece aşınmış veya kırılmış parçaları veya parçaları değil tüm ana debriyaj seti  bileşenlerini değiştirmektir. 

Çoğu uzman yeni bir debriyaj diski, baskı plakası düzeneği, salma yatağı, pilot yatak / burç (kullanılıyorsa) ve volanın yeniden kaplanmasını önerir.

Debriyaj seti bir sistemdir, bu nedenle uygun şekilde eşleşen ve kalite ve performans için OEM spesifikasyonlarına uygun parçalar kullanmak önemlidir. Kaliteli bir tedarikçiden komple bir debriyaj kiti takmak, gelecekteki debriyaj sorunlarına karşı en iyi sigortanızdır.

DEBRİYAJ ARIZALARI DÜZELTİLEBİLİR

Ne yazık ki, debriyaj arızaları genellikle sürüş alışkanlıklarıyla ilgilidir. Debriyaj arızalarının yükleyici veya araç sahibinin hatası nedeniyle değiştirildiğini bilmek gerekir.

Debriyaj arızaları uyarı vermeden meydana gelebilir ve çoğu debriyaj arızası sadece uygun debriyaj kiti ve bir pompa kapağı kullanılarak onarılabilir. En yaygın debriyaj arızaları bu hidrolik sistemdeki sızıntılardır. Debriyaj Arızalarında genellikle aracın hızlanacağı   ancak aracın ileriye doğru ivme (hız) kazanmayacağını  belirterek tanımlanabilir.

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir