Haberler

DİZEL PARTİKÜL FİLTRELERİ HAKKINDA : BİLMENİZ GEREKENLER

Bir dizel otomobiliniz varsa, arabanızda bir dizel partikül filtreniz var demektir, ancak bunun ne olduğunu veya nasıl korunacağını tam olarak bilemeyebilirsiniz.

Dizel partikül filtreleri neredeyse yirmi yıldır dizel yakıtlı araçlara takılmıştır – ancak bakım yapılmazsa veya kurcalanırsa arabanız için ciddi sonuçlar doğurabilir.

Burada tam olarak ne olduklarını, ne yaptıklarını, neden onlara ihtiyaç duyduklarını ve onlara nasıl bakacaklarını açıklıyoruz.

DİZEL PARTİKÜL FİLTRESİ NEDİR?

Dizel partikül filtresi (DPF), dizel araçlardan kaynaklanan emisyonları azaltmak için egzoz kurumunu (bazıları is tuzakları olarak adlandırır) yakalayan ve depolayan bir filtredir.

Ancak sadece sınırlı bir kapasiteye sahip oldukları için, bu tuzağa düşmüş kurum, DPF’yi yenilemek için periyodik olarak boşaltılmalı veya ‘yakılmalıdır’.

Bu rejenerasyon işlemi, filtrede biriken fazla kurumları temiz bir şekilde yakar, zararlı egzoz emisyonunu azaltır ve özellikle hızlanırken dizel araçlarda gördüğünüz klasik siyah dumanın önlenmesine yardımcı olur.

Euro 5 egzoz emisyonları mevzuatı, araba CO2 emisyonlarının düşürülmesine yardımcı olmak için 2009 yılında yürürlüğe girdi ve DPF’leri etkili bir şekilde zorunlu hale getirdi ve o zamandan beri, yılda iki yeni otomobilden biri dizel motorla çalışıyor.

DİZEL PARTİKÜL FİLTRESİNİ İPTAL ETMEK YASA DIŞI MI?

Evet, yasa dışı Araç Sahipleri yakalanırsa para cezasına çarptırılır (arabalar için 2500 TL ) ve bir DPF’nin çıkarılması da araba sigortası poliçenizi geçersiz kılabilir. 

DİZEL PARTİKÜL FİLTRENİN TIKALI OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARIM?

DPF kurumla tıkanıyorsa veya sistemde bir arıza oluşursa, gösterge tablosunda genellikle aşağıda görüldüğü gibi turuncu bir ışık görünecektir.

Genellikle imalatçı üreticisine göre biraz değişebilse de, ortada noktaları olan borulu bir kutu ile böyle görünürler – daha fazla bilgi için kullanıcı el kitabınızı kontrol edin.

DİZEL PARTİKÜL FİLTRESİ TIKANMASINA NE SEBEP OLUR ?

Düşük hızlarda kısa yolculuklar, engellenen dizel partikül filtrelerinin başlıca nedenidir.

Bu nedenle, otomobil üreticileri genellikle şehre bağlı kısa yolculuk yapan sürücülerin dizel yerine benzinli bir araba seçmelerini önermektedir (ve bu yüzden dizeller şehir otomobil sektöründe nadir bir şeydir).

DPF’ler için kötü olan diğer şeyler arasında kötü servis sayılabilir.

İyi bakım yapılmamış bir araçta dizel partikül filtresi, bakımlı bir filtreden daha erken arızalanabilir, genellikle en az 170.000 Km  sürmelidir.

Doğru yağ türünü de kullanmanız önemlidir – bazı yağlar filtreleri gerçekten engelleyebilen katkı maddeleri içerir.

Performans değişiklikleri, düşük kaliteli yakıt kullanmak ve hatta otomobilin yakıt tasarrufu sağlamak için DPF rejenerasyonunu önleyebileceğinden, düşük kaliteli yakıt kullanmak ve hatta aracı düşük yakıt seviyesinde sık sık çalıştırmak gibi dizel partikül filtresine zarar verebilir.

DİZEL PARTİKÜL FİLTRESİNİ NASIL KORUYABİLİRİM?

Bir DPF’yi korumanın en iyi yolu, kurumla dolu olduğunda (uyarı ışığı göründüğünde) tamamen yenilenebildiğinden emin olmaktır.

İki tür rejenerasyon vardır: Pasif ve Aktif.

Pasif yenilenme 

Pasif rejenerasyon, egzoz sıcaklığının daha yüksek bir seviyeye yükselmesine ve filtredeki fazla kurumun temiz bir şekilde yanmasına izin veren uzun otoyol yolculuklarında araç hızlanırken gerçekleşir.

Bu nedenle sürücülerin, dizel araçlarına, filtrenin temizlenmesine yardımcı olmak için düzenli olarak 30 ila 50 dakikalık bir otoyolda veya A-yolunda iyi bir hız vermeleri önerilir.

Bununla birlikte, tüm sürücüler bu tür sürüşleri düzenli olarak yapmazlar – bu nedenle üreticiler alternatif bir rejenerasyon şekli tasarlamıştır.

Aktif yenilenme 

Aktif rejenerasyon, egzozun sıcaklığını yükseltmek ve depolanan kurumun yakılması için bir filtre önceden belirlenmiş bir sınıra (normalde yaklaşık% 45) ulaştığında, aracın ECU’sunun bir parçası olarak otomatik olarak ekstra yakıt enjekte edildiği anlamına gelir.

Bununla birlikte, rejenerasyon süreci tam olarak tamamlanamayacağından yolculuk çok kısaysa sorunlar meydana gelebilir.

Bu durumda, ikaz ışığı filtrenin hala kısmen tıkalı olduğunu göstermeye devam eder. 

Bu durumda, bir rejenerasyon döngüsünü tamamlamak ve uyarı ışığını 40 mph’den daha yüksek hızlarda 10 dakika kadar sürerek temizlemek mümkün olmalıdır.

Aktif rejenerasyonun aşağıdaki semptomlarla gerçekleşip gerçekleşmediğini bileceksiniz:

AKTİF VEYA PASİF REJENERASYON İŞE YARAMAZSA NE YAPMALIYIM?

Uyarı ışığınız yanmaya devam ederse, DPF kırmızıya döner

Daha fazla hasar meydana gelebilir ve ucuz bir düzeltme olabilecek şey daha pahalı bir şey olabilir.

Bazı servisler zorunlu rejenerasyon adı verilen bir süreçte tıkanan DPF’le temizlenebilir .

Bu genellikle yaklaşık 700 TL civarındadır ve% 100 garantili bir çözüm olmasa da, aşırı kurumun giderilmesinde ve DPF’nin çalışmasına ve otomatik olarak yeniden oluşturulmasına genellikle izin verilir.

Çoğu dizel partikül filtresi sorununun nedeni olan doğru bir şekilde yenilenememesinden dolayı : bloke olurlar, egzoz emisyonlarını arttırır, motor performansını zorlar ve hatta bazen aracı sınırlı bir ‘gevşek ev moduna’ sokarlar.

Bazı modellerde, motor birkaç km sonra yeniden çalışmayabilir – ayrıntılar için yine el kitabınıza başvurun örnekler aşağıdadır ;

  • Soğutma fanları çalışıyor
  • Yakıt tüketiminde hafif bir artış
  • Artan rölanti hızı
  • Otomatik Durdur / Başlat özelliğini devre dışı bırakma
  • Egzozdan sıcak, keskin bir koku

Modern dizel otomobil sahiplerinin bu nedenle sürüş alışkanlıkları ve uygulamaları yoluyla dizel partikül filtrelerini korumanın öneminin farkında olmaları gerekir.

 

YENİ BİR DİZEL PARTİKÜL FİLTRESİNİN MALİYETİ NEDİR ?

Dizel partikül filtreleri çok pahalıdır.

Bir otomobil üreticisinden yeni bir DPF fiyatı 3.000 TL ve 20.000 TL ‘a mal olabilir, bu da bir dizel sürüşüyle ​​ilgili maliyet tasarruflarını ortadan kaldırır.

Arabalar yaşlandıkça, yeni bir  DPF’nin maliyeti arabanın değerinden daha fazla olabilir.

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir