TOYOTA

Toyota Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Nedir ?

Toyota Motor Corporation, Japonya’dan dünyadaki en büyük otomobil üreticisidir ve aynı zamanda dünyanın en büyük şirketlerinden biridir. 

Lexus, Scion ve Daihatsu gibi markalar Toyota’ya aittir. 

Lüks Lexus modeli  Nissan Infiniti ve ayrıca benzer Acura tarafından Honda  ve Scion, Kuzey Amerika’nın tüketicileri için gençlik markası olarak üretildi. 

Tüm bu modellerin yapım ve teknik özellikleri oldukça benzerdir.

Bazı farklılıklar olsa bile, oldukça önemsizdir güvenilirlikleri ve basitlikleri sayesinde Toyota arabaları tüm dünyada son derece popüler hale gelmiştir. 

Çok çeşitli Toyota motorları vardır ve bunların çoğu benzinlidir bu araçlardan en yaygın olanı, hem doğal emişli hem de turbo şarjlı ve ayrıca aşırı yüklü ve bazıları dört silindirli motorlardır.

Tanınmış seri 4A-GE, 3S-GE / GTE, 2ZZ-GE ve diğerleridir. En popüler altı silindirli Toyota motorları supra’nın spor arabası sayesinde birçok açıdan popülerliklerini kazandılar.

Bu motorların ünlü modelleri 1JZ-GE / GTE, 2JZ-GE / GTE, 1G-FE ve diğerleridir. Toyota V8 motorları genellikle büyük otomobiller ve SUV’lar için kullanılır.

Bu türlerin yanı sıra, bazı Toyota otomobilleri V10 veya V12 ile de donatılmıştır, ancak sayıları oldukça azdır.


Benzinli motorlarla birlikte Toyota, bir dizi dizel motor da üretiyor. Bunların ana dört ve altı silindirli motorlardır ayrıca Toyota hibrid motorları da üretiyor. Ünlü Toyota Prius tam da bu tip motorla donatılmıştır.

Toyota klasörü içeriğinde Toyota motor tipleri hakkında bilgiler bulunmaktadır, güçleri, özelliklerini, modifikasyonlarını, tarihçelerini, ağırlıklarını vb. öğrenebilirsiniz. 

Artık herhangi bir yorum aramanıza gerek yok, çünkü Toyota motorları hakkında gerekli her şeyi bulabilirsiniz.

Toyota motorlarının, arızalarının (vuruntu, gürültü, titreşim vb.), problemlerini ve onarımlarını, ateşleme düzenlerinin, motor servis ömrünün, üretim tesisleri ve bazı şeylerin bazı bilgileri vardır.

Yüksek kaliteli motor yağı, motor ömrünü en fazla uzatmanıza yardımcı olur. 

Toyota motorları için hangi yağın önerildiğini ve ayrıca yağ kapasitesi, tüketim ve yağ değişim aralığı hakkında bilgi verecektir.

Toyota motorlarının ayarlanması, özellikle de 1JZ, 2JZ, 3S ve 4A gibi popüler olanlara yönelik birçok bilgi bulunmaktadır. ECU tuning, turbo, süper charger ve gücü artırabilecek diğer yükseltmeleri içerir. 

Ayrıca, ihtiyaç duyduğu performans parçaları hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.


Doğru seçimi yapmanız ve uygun bir Toyota motoru satın almanız gerekirse, bu bilgiler sizin için büyük ilgi görecektir. Bu motorların incelemelerini okuduktan sonra hangisinin en iyi ve en güvenilir olduğunu göreceksiniz ve yanlış bir seçim yapmayacaksınız.

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir