BMW Elektrikli Otomobiller Genel Haberler HYUNDAİ TOYOTA

Hidrojen Yakıt Hücreli Arabalar Artıları ve Eksileri Nelerdir ?

( Çalışma Prensibi, Artıları/Eksileri ve Örnekler )

Arabalar için alternatif enerji kullanımı modern çağda daha popüler hale geliyor. Çoğu insan elektrikli veya hibrit araçları duymuş olsa da , pek çoğu kendilerine güç sağlayabilecek mevcut enerji kaynaklarını düşünmez.

Mevcut tüm elektrikli otomobil seçeneklerinden hidrojen yakıt hücrelerinin piyasadaki en temiz olanlardan bazıları olduğu kanıtlanmıştır. Günümüz yollarında sıradan olmaya pek hazır olmasalar da, hidrojenle çalışan araçlar için gelecek parlak.

Bu teknolojinin nasıl çalıştığını, en büyük artılarını ve eksilerini ve geleceğin neler getireceğini görmek için okumaya devam edin.

Hidrojen Yakıt Hücreli Araç Nasıl Çalışır ?

Hidrojen yakıt hücreli arabalar, hidrojen gazının dönüştürülmesi yoluyla elektrik üretir. Bu olduğunda, ısı ve su ondan yayılan iki şeydir. Diğer elektrikli araçlarda olduğu gibi, atmosfere atılan herhangi bir toksik karbon emisyonunuz olmayacak.

Araç içerisinde hidrojen gazını depolayan yüksek basınçlı yakıt tankları bulunmaktadır. Normal yakıtla yaptığınız gibi gazı yakmak yerine, hidrojen gazı içinde oksijen bulunan yakıt hücrelerine akar.

Hidrojen gazı daha sonra oksijenle birleşir ve elektrik motorlarına güç sağlamak için gerekli elektrik akımını oluşturur. Bu da tekerleklere güç vererek aracın hareket etmesini sağlar.

Hidrojen Yakıt Hücresi Avantajları

Tipik bir ICE (içten yanmalı motor) aracına kıyasla bir hidrojen yakıt hücreli aracın beş avantajı :

1 – Yağ Gerekmez

Yakıt kaynağı olarak hidrojen kullanıldığı için gaz veya petrol gibi geleneksel yakıt kaynaklarına ihtiyaç yoktur .

2 – Daha Az Gaz Emisyonu

Hidrojen sadece egzoz borusundan ısı ve su çıkmasına neden olur. Ortaya çıkan herhangi bir karbon emisyonu bulamazsınız.

3 – Daha İyi Yakıt Verimliliği

Yakıt hücreli arabaların, sürücülere gaz veya dizel motorlu arabalara göre depo başına daha fazla km yaptırdığı bulunmuştur.

4 – Sessiz Çalışma

Diğer elektrikli araçlara benzer şekilde, yakıt hücrelerinin elektrokimyasal reaksiyonu, fosil yakıtları yakma sürecinin aksine çoğunlukla sessizdir.

5 – Kolay Bakım

Yakıt hücreli araçlar, normal araçlara göre daha az hareketli parçaya sahiptir. Bu onların bakımını kolaylaştırır.

6 – Küçük Batarya

Tüm araçların içinde bataryalar bulunur ancak araç tipine göre farklı amaçlara hizmet ederler. Bir hidrojen yakıt hücreli araba, yalnızca ivmeyi artırmaktan sorumlu olan küçük bir batarya takımına sahiptir. Hibrit araçlarda olduğu gibi tahrik için ana enerji kaynağı değildir.

Ayrıca, hidrojen yakıt hücreli araba aküleri, hidrojen yakıt hücrelerinin enerjisiyle kendilerini şarj edebilmektedir. Bu, pillerin çok uzun süre dayanmasını sağlar.

Hidrojen Yakıt Hücresi Dezavantajları Nelerdir ?

İşte bir hidrojen yakıt hücreli arabanın, en büyük beş dezavantajı.

1 – Birkaç Hidrojen İstasyonu

Hidrojen yakıt hücreli arabaların en büyük dezavantajı, tankınızı doldurmak için geleneksel bir benzin istasyonuna gidememenizdir. 

Hücrelere yakıt ikmali yapmak için bir hidrojen yakıt istasyonuna gitmeniz gerekecek. Ne yazık ki, çalışan hidrojen yakıt istasyonlarının sayısı çok sınırlıdır.

2 – İlk Maliyet

Yakıt hücresi teknolojisi hala oldukça yeni ve benzersiz olduğu için yakıt hücreli araçlar çok pahalı tarafta olma eğilimindedir. Araç için minimum 50.000 $ ödemeyi bekleyebilirsiniz.

3 – Düşük Dayanıklılık

İçten yanmalı motorların dayanıklılığı ile karşılaştırıldığında, yakıt hücresi sistemleri güçlü dayanıklılıktan büyük ölçüde yoksundur. Bu özellikle nemli ortamlarda geçerlidir.

4 – Düşük Güvenilirlik

Bir yakıt hücresi sisteminden, içten yanmalı bir motorla elde edeceğiniz güvenilirliğin yaklaşık yarısını alırsınız.

5 – Hala Bilinmiyor

Yakıt hücreli araçlar hala karanlık çağda. Halk bunların ne olduğunu bile bilmiyor ve çoğu araba galerisinde onlar hakkında çok az bilgi var.

Hidrojen Yakıt Hücreli Araç Örnekleri

Honda ve Toyota, dünyanın en büyük otomobil şirketlerinden ikisi ve bir avuç araçlarında hidrojen yakıt hücresi teknolojisini kullanıyorlar.

21. yüzyılın başından beri Honda ve Toyota, hidrojen yakıt hücreli araç modellerini denediler. Birçoğu Japonya’da kalırken, bazıları Amerika Birleşik Devletleri’nde sadece konsept otomobiller olarak tanıtıldı.

İşte hidrojen yakıt hücresi teknolojisine sahip 10 araç örneği :

  1. 2017 Honda Clarity Fuel Cell – 2017 Honda Clarity Fuel Cell, Honda’nın en yeni yakıt hücreli aracıdır.
  2. 2016 Honda Clarity Fuel Cell – 2016 Honda Clarity Fuel Cell, 2008’deki son Clarity modelinden bu yana Amerika pazarına Güney Kaliforniya’da tanıtıldı.
  3. 2015 Toyota Mirai – 2015 Toyota Mirai, Toyota’nın en popüler hidrojen yakıt hücreli araçlarından biridir. Sadece 57.000 $ fiyatla, lüks bir araba olarak kabul edilir.
  4. 2014 Honda FCV Konsepti – 2014 Honda Yakıt Hücreli Araç Konsepti, Amerikalı Kaliforniyalılara Honda’nın ne üzerinde çalıştığını ve yakıt hücresi teknolojisinin neler yapabileceğini gösterdi. 
  5. 2014 Toyota FCV – 2014 Toyota Fuel Cell Vehicle, Amerika Birleşik Devletleri’nde satılmadan önce Tokyo Motor Show’da ilk kez gösterilen bir konsept otomobildi. Sadece hidrojen yakıt istasyonlarının olduğu bölgelerde satıldı.
  6. 2007 Honda FCX Clarity – 2007 Honda Fuel Cell Experiment Clarity, şirketin Avrupa, Japonya ve Güney Kaliforniya’da tanıtılan yeni yakıt hücreli aracıydı. 
  7. 2005 Toyota Fine-X – Fuel Cell Innovation Emotion-deney olarak da bilinen 2005 Toyota Fine-X, Tokyo Motor Show’da ve daha sonra Cenevre Otomobil Fuarı’nda bir konsept otomobil olarak başladı
  8. 2005 Toyota Fine-T – 2005 Toyota Fine-T, aslında Avrupa ve Japonya’da kullanılan Toyota Fine-X’in başka bir adıdır. Her iki araç da çok benzer özelliklere sahipti ve bir yakıt hücreli araçta dört tekerlekten direksiyonu ilk kullananlardan bazılarıydı.
  9. 2002 Honda FCX – 2002 Honda Yakıt Pili Deneyi (FCX), Honda tarafından üretilen ilk yakıt hücreli araçlardan biriydi. 2002’de piyasaya çıktığında aslında hibrit bir araçtı, ancak yine de bir hidrojen yakıt deposunun gerçek gücünü gösteren ilk araçtı.
  10. 2002 Toyota FCHV – 2002 Toyota Fuel Cell Hybrid Vehicle, Toyota tarafından tanıtılan ilk hidrojen aracıydı. Sadece sınırlı sayıda Amerikalı sürücüye bir kira sözleşmesi ile sunulmuştu. Yanıt cesaret vericiydi, ancak yıllar sonrasına kadar satılmayacaktı.

Türkiye’de Hidrojen Araçlarla Bilgi edineceğiniz bir kaç link bırakıyorum aşağıya :

1-

https://www.toyota.com.tr/world-of-toyota/concept-cars/fcv.json

2-

https://www.bmw.com.tr/tr/topics/fascination-bmw/bmw-joy-blog/hidrojen-yakit-hucreli-otomobiller.html

3-

https://www.hyundai.com/tr/tr/hakkimizda/Hyundai-Dunyasi/Hyundai-Nexo

Lütfen Dikkat:  Bir hidrojen aracı satın almakla ilgileniyorsanız, en yakın hidrojen yakıt istasyonunun yerlerini araştırmanız gerekecektir. Sadece bu bölgelerde araç kullanabileceğiniz için, yakıt istasyonunun olmadığı uzun yolculuklarda hidrojenli arabanızı götüremezsiniz. 

Bu nedenle Honda ve Toyota, bu arabaları satmak ve kiralamak için yalnızca belirli bayileri seçti. Tüketicilerin yakındaki bu yakıt istasyonlarına erişebildiğinden emin olmak istediler.

Dış görünüş

Çevre için bu kadar harikalarsa, neden daha fazla hidrojen aracı üretilmediğini merak edebilirsiniz. Diğer taraftaki büyük argüman, hidrojenin üretildiğinde hala emisyonlara neden olduğudur.

Bu teknik olarak doğrudur çünkü hidrojen şu anda doğal gazdan gelmektedir. Ancak daha temiz yenilenebilir kaynaklardan hidrojen üretecek teknolojiye sahibiz.

Saygılarımızla Otomakinist Ekibi

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir