Genel Haberler Motor Arızaları

Arka Krank Keçesinin Sızıntısının Belirtileri-2

Şanzımanı Çıkarmadan Arka Ana Krank Keçesi ( Conta ) Değiştirilebilirmi ?

Geleneksel arka krank keçesi değişimi, bir aracın şanzımanının çıkarılmasını gerektirir. 

Ne yazık ki, bir aracın şanzımanını sökmek küçük bir başarı değil ve tamamlanması oldukça zaman alıyor.

Neyse ki, artık piyasada arka krank keçesi sızıntılarını durdurduğunu iddia eden birkaç ürün var. 

Bu ürünler, eskiyen bir keçeyi yeniden sulandırmak ve böylece sızdırmazlık gücünü geri kazandırmak için tasarlanmıştır. 

Ne yazık ki, bu yapıdaki ürünlerin karışık sonuçlar ürettiği bilinmektedir ve bu da bazı tüketicilerin uzak durmasına yol açmaktadır.

Arka Ana Krank Keçesi Değiştirme Maliyeti

Bir arka krank keçesi sızıntısı söz konusu olduğunda, onarımların oldukça pahalı olacağı gerçeği aşikardır. Daha da can sıkıcı olan, çoğu arka krank keçesinin satın alınmasının nispeten ucuz olmasıdır. Bununla birlikte, bu tür onarımlarla ilişkili işçilik maliyetleri genellikle çok fazladır.

Tabii ki, bu işçilik maliyetleri kolayca haklı çıkarılabilir. Bir motorun arka krank ana contasını değiştirmek kolay bir iş değildir ve önemli bir zaman yatırımı gerektirir.

Bu nitelikteki bir onarım, bir motorun arka krank keçesine erişim başka türlü mümkün olmadığından, aracın şanzımanının çıkarılmasını gerektirir. 

Ek olarak, dört tekerlekten çekişli araçlar söz konusu olduğunda genellikle bir aracın transfer kutusunun çıkarılması gerekir.

Arka krank keçesinin değişiminin tam fiyatı bir araçtan diğerine farklılık gösterir ve bu tür onarımlar için üreticinin belirttiği onarım süresini yansıtır. Arka ana krank keçesinin değişiminin fiyatlandırması, belirli bir aracın tahrik konfigürasyonuna da bağlıdır.

Arka ana krank keçesinin değişim fiyatı tipik olarak 600 ₺ ile 5000 ₺ arasında değişmektedir, ancak bu tür onarımların büyük çoğunluğu 900 ₺-7000 ₺ fiyat aralığında yer almaktadır.

Kalın Yağ Arka Ana Krank Keçesi Sızıntısına Yardımcı Olur mu ?

Bazı durumlarda, daha kalın bir viskoziteye sahip motor yağı ile aracınızı çalıştırmak, arka ana conta sızıntısını yavaşlatabilir. Bunun nedeni, normal motor çalışması sırasında yağın ısındıkça incelmesidir.

Bu da yağın eskiyen, aşınmış veya hasarlı contalar yoluyla daha kolay kaçmasına izin verir. Bu, motor çalışma sıcaklığındayken sızdıran bir arka ana krank keçesinin kötüleşmesinin nedenlerinden biridir. 

Bunu akılda tutarak, daha kalın viskoziteye sahip yağın, sıcakken bile böyle bir contadan sızmasının daha az olası olduğunu varsaymak mantıklıdır. Aslında, neredeyse herkes 10w30’dan 10w40’a geçmenin araçlarının yağ sızıntısını yavaşlattığına yemin eden birini tanıyor.

Benzer şekilde, benzinli motorlarda sızıntıyı yavaşlatmak için 15W40 gibi daha ağır dizel motor yağlarının kullanıldığını duymak bile yaygındır .

Bununla birlikte, araç üreticisinin belirttiği yağ viskozitesinden sapmadan doğabilecek olası sonuçları da dikkate almak gerekir. Üreticiler, bir motorun yatak toleranslarının ölçümü de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere dayalı olarak belirli bir yağ viskozitesinin kullanımını belirtir. 

Bu nedenle, nadir de olsa, yağ seçiminde bu tür değişikliklerin yapılması, yağ dağıtımıyla ilgili olası sorunlara yol açabilir. 

Bu nedenle, araç üreticisi tarafından önerilen viskoziteden farklı bir viskoziteye sahip motor yağı kullanılıp kullanılmayacağını belirlerken dikkatli olunmalıdır.

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir