Genel Haberler Motor Arızaları

Arka Krank Keçesinin Sızıntısının Belirtileri (ve Değiştirme Maliyeti)

Ne kadarda araçlarımıza özenle baksak da bazı arızaları ortadan kaldırmak imkansız. Yeterince kilometre yapmış aracınız sonunda şu ya da bu türden mekanik zorluklarla karşılaşacaktır. 

Onarım için tespit edilmesi en zor mekanik sorunlardan bazıları, yağ sızıntıları olma eğilimindedir. Bu tür sızıntıların kökenleri bazen aldatıcı olabilir, yetenekli bir teknisyen bile bazen bu konuyla ilgili yağ kaçağının nerden geldiğini bulması bir maceraya dönüşebilir. 

Bulunduğunda bile, bu tür sızıntıların onarılmasıyla ilgili karmaşıklık büyük ölçüde değişebilir.

Birkaç potansiyel yağ sızıntısı, bir motorun arka krank keçe contasından kaynaklanabilir, sızıntılar genellikle yoğun emek gerektirir ve giderilmesi zaman alıcıdır ve bu tür zorluklarla karşılaşanlar için önemli bir baş ağrısına neden olur.

Bununla birlikte, neyle karşı karşıya olduklarını tam olarak anlayan bir kişi, bu türden bir yağ sızıntısını ele almak için daha donanımlıdır. 

Arka krank conta sızıntısının belirtileri ve bu tür bir yağ sızıntısı ile karşılaşıldığında ne beklenmesi gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Arka Ana Krank Keçesi Nedir ?

En basit ifadeyle, bir arka krank keçesi, motorun krank milinin bir volan veya esnek plaka aracılığıyla şanzımana bağlandığı motorun arkasından yağ kaybını önlemek için kullanılan bir contadır. Bu da arka krank mili contası olarak arka ana contanın takma adını doğurur.

Bu tip contalar tipik olarak bir motorun arka krank milindedir.

Arka krank keçesi sızıntısı, bazıları diğerlerinden çok daha belirgin olan çeşitli şekillerde tespit edilebilir. Bu tür belirtilere karşı dikkatli olmanız, erken teşhise ulaşmanıza yardımcı olacak ve bu sayede onarım sürecini hızlandıracaktır.

Aşağıdaki belirtiler, arka krank keçesi sızıntısının en yaygın belirtileridir.

1 – Arabanızı Sabit Bir Yere Park Ettiğinizde Yağ Birikintisi

Her gün standart olarak çalışan bir motor belirli bir zaman sonra arka krank keçesi kötüleşecek ve sızıntı eğilimine girecektir.

Bu nedenle, sızıntı yapan bir arka krank keçesi , aracınızı sabit bir yere çektiğinizde dakikalar veya saatler içinde yağ sızıntısı belirginleşir.

2 – Sık Sık Motora Yağ Ekleme İhtiyacı

Arka ana krank keçesinden çıkan yağ sızıntıları, kısa sürede aşırı miktarda yağ sızdırma eğilimleriyle bilinir. 

Ciddi durumlarda, tehlikeye atılmış bir arka ana conta, bir haftalık süre içinde bir litre kadar yağ sızdırabilir.

Motorda kaybedilen hızlı yağ kaybı, bir motor yağının tehlikeli derecede düşük seviyelere düşmesini önlemek için sık sık yağ eklemeyi gerektirecektir.

3 – Araç Alt Karter ve Gövdesinde Yağ Doygunluğu

Sızdıran bir arka krank keçesinde bir motorda/şanzımanın gövde muhafazasında yağın birikmesine neden olabilir.

Bir araç çalıştırılırken, sızan yağ arkaya doğru süpürülür ve bir aracın motorunun arkasında yatan her şeyi kaplar.

Bu, aracınızın periyodik olarak incelenmesine ek önem verir. 

Sadece aracınızın altına bir göz atmak, çoğu durumda, arka ana krank keçesi arızasının bu tür açık belirtilerini ortaya çıkaracaktır. Bu, soruna neden olan sızıntının şiddeti artmadan onarım için planlama yapmanızı sağlar.

4 – Yağ Lambasının Yanması

Aracınızın yağ lambasının aniden yandığını fark ettiğiniz an daha geç olmadan , yapmanız gereken iki ana şey vardır.

Bunlardan ilki, yolun en güvenli yerine aracınızı çekip bir an önce motorunuzu kapatmaktır. 

İkinci görevi, motorunuzun yağının nerede kaybolduğunu bulmaktır. Bu tür bir durumda, bir motorun arka ana krank keçesi şüphelidir

Şiddetli bir arka ana krank keçe conta sızıntısı, özellikle motor çalışma sıcaklığına ısıtıldığında ve etkilenen araç hareket halindeyken hızlı yağ kaybına neden olabilir. 

Yağ kaybı, bir aracın üreticisi tarafından önceden belirlenen belirli bir noktayı aşarsa, gösterge panelinde bir düşük yağ ışığı yanacaktır.

Bazı araçlarda benzer şekilde düşük yağ basıncı ışığı veya mesajı görüntülenecektir.

Keçenin Sızdırmasına veya Kötüleşmesine Neden Olan Nedir?

Arka ana krank keçesinin conta sızıntılarının en yaygın tek nedeni basit aşınma ve yıpranmadır. keçeler sızdırmazlığa karşı dayanıklı olmasına rağmen, süresiz olarak dayanacak şekilde tasarlanmamıştır. 

Bunun yerine, bir araç yaşlandıkça ve kilometreler biriktikçe motorun contalarının bozulması oldukça normaldir. Bu gerçekleştiğinde, sızıntı gerçekleşmeye başlar.

Bir araç uzun süre rölantide kaldığında, bu sıçramalı yağlama durur ve böylece contaların kurumasına, sertleşmesine ve çatlamasına izin verir. 

Sonuç olarak, bir aracın hizmete dönmesinden kısa bir süre sonra sızıntılar genellikle belirgin hale gelir.

Devamı 2’nci Yazımızda…..

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir