Genel

Hibrit Araç Yağı Değişimi

(Maliyet, Değişim Aralığı ve Bakım İpuçları)

Yollarda kesinlikle her zamankinden daha fazla hibrit otomobil var. 21. yüzyılın başından beri tüketicilere satılan hibrit otomobillerin sayısında bir artış gördü.

Bilmiyorsanız, hibrit otomobiller , şarj edilebilir bir pille çalışan bir elektrik motoru ile benzinle çalışan normal bir içten yanmalı motorun kombinasyonu ile çalışır.

Hibrit otomobil kullanmanın asıl amacı, araç bazı bileşenlerine güç sağlamak için elektrik motorunu kullandığından karbon emisyonlarının azaltılabilmesidir. Ayrıca daha iyi bir genel yakıt ekonomisi elde edeceksiniz.

Hibrit Araç Yağ Değişim Aralığı

Hibrit arabalar, içten yanmalı motorlu diğer arabalar gibi motorları için hala yağa ihtiyaç duyarlar. Hibrit otomobiller benzinle çalışan bir motor kullandığından, bu onların yağlama ihtiyaçlarını da bir o kadar önemli kılıyor. Ancak, şehrinizde çoğunlukla düşük hızlarda sürüyorsanız, yağ değişimlerini eskisi kadar sık ​​yapmanız gerekmeyebilir.

Bunun nedeni, hibrit otomobil motorlarının düşük hızlarda sürerken çok fazla zorlanmaması. 

Elektrik motoru kullanımın büyük bir kısmını kaplar. Sadece daha yüksek hızlarda sürdüğünüzde motora daha fazla talep gelir.

Bununla birlikte, bir hibritteki yağ değişim aralığı, geleneksel bir otomobilinkiyle aynı olabilir. Hibrit aracınızın motorunun sağlığını korumak için genellikle her 5.000 km’de bir yağ değişimi yaptırmanız önerilir.

Ancak sentetik yağ ile giderseniz, sentetik ile yağ değişimleri arasında 7.000 ila 16.000 km gidebilirsiniz . Bu elbette size sentetik yağa kıyasla normal yağ için daha fazla paraya mal olacak, bu yüzden bunu da hesaba katmanız gerekiyor. Ancak tam sentetik yağların sunduğu ekstra koruma büyük bir avantaj olabilir.

En iyi hibrit yağ değişim aralığı aslında üreticinin önerdiği aralıktır. Bu bilgi, kullanıcı el kitabınızda veya yerel bayinizle iletişime geçerek bulunabilir.

Motor Yağ Türü

Üretici özellikle bir tip gerekli olduğunu belirtmedikçe, hibrit aracınızda genellikle geleneksel veya sentetik yağ kullanabilirsiniz . Çoğu yeni hibrit araç için genellikle sentetik yağ önerilir. Yukarıda belirtildiği gibi, sentetiklerde yağ değişim aralığı daha uzundur.

Birçok hibrit otomobil üreticisi, diğer otomobillerde olduğu gibi 5W20 veya 10W30 yerine 0W20 yağ kullanmanızı tavsiye edecektir. Örneğin Toyota, 2010 ila 2017 Prius modelleri için 0W20 sentetik motor yağı kullanılması gerektiğini belirtiyor.

Hibrit otomobil motorları, uygun yağlamayı elde etmek için daha düşük ağırlıklı yağa ihtiyaç duyar. Kullanılacak doğru yağ türü hakkında açıklama için kullanıcı el kitabınızı kontrol ettiğinizden emin olun. Yanlış yağ kullanırsanız, motora kalıcı olarak zarar verebilir.

Hibrit Yağ Değişim Maliyeti

Halihazırda bir hibrit araç satın almak isteyenler veya yakın zamanda bir tane satın almış olanlar, hibrit motorların normal benzinli araçlarla aynı bakımın çoğunu gerektirmesine şaşırabilir. Bununla birlikte, düzenli yağ ve filtre değişimlerinin maliyeti gelir.

Bazı mağazalar hibrit bir aracın tüm bileşenleri üzerinde çalışacak şekilde kurulmasa da, yağ değişimleri oldukça basittir. Yağ değişimini yerel bir tamirhanede, hızlı yağlama dükkanında yaptırabilirsiniz.

Bir bayide sentetik yağ değişimi için yaklaşık 80 ila 120 dolar ödemeyi bekleyebilirsiniz. Her zaman olduğu gibi, bayi servis merkezleri, yağ değiştirme seçeneklerinin en pahalısı olma eğilimindedir.

Hızlı yağlama yerleri, geleneksel bir yağ/filtre değişimi için yaklaşık 40 ila 50 ABD Doları veya tam sentetik motor yağı için 70 ila 90 ABD Doları arasında bir maliyet getirebilir.

Hibrit Araç Bakım İpuçları

Hibrit bir otomobilin temel bakım ihtiyaçlarının geleneksel bir otomobille hemen hemen aynı olduğunu göreceksiniz. Ancak, hibrit bir araca belirli görevler için (hibrit aküyü değiştirmek gibi) servis hizmeti sunacak bir tamirhane bulmak daha zor olabilir, çünkü birçoğu onlara servis verecek bilgi veya donanıma sahip değildir.

Bazen bakım veya onarım hizmeti almak için bayiye gitmeniz gerekecektir.

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir