TOFAŞ

TOFAŞ ARIZALARI NELERDİR-2


SORUN : TOFAŞ ŞAHİN MARŞ BASIYOR AMA ÇALIŞMIYOR ?

ÇÖZÜM : Ateşleme bobini veya bobine giden kablo arızalı olabilir, buji ve buji kabloları çatlamışsa veya ömrünü doldurmuşsa değiştirilmesi gerekir.

 Aracınız LPG’liyse gaz kesicisini de kontrol etmek ve röle bağlantılı herhangi bir arıza olabilir ihtimalini göz önünde bulundurmak faydalı olacaktır.

Sigorta panosu veya röle kaynaklı arıza oluşmuş olabilir. Aracınızda bu yazımızda belirtilmemiş bir çok ihtimal daha vardır ; ( şasi kabloları,sigorta panosu,beyin v.b) aracınızı işinin uzmanı elektrikçi bir ustaya götürmeniz gerekecektir.

SORUN : ARACIMIN GERİ VİTES IŞIKLARI YANMIYOR ,MÜŞİRİ NERDE ?

ÇÖZÜM : Aracınızın geri vites ışıkları ampulden kaynaklı olabilir, tesisat kablosundan kaynaklı problem olabilir veya şanzuman üzerindeki müşirden kaynaklı olabilir görseldeki müşir şahin,doğan müşiridir.

SORUN : KORNA ÇALIŞMIYOR NEDENİ NE OLABİLİR ?

ÇÖZÜM : Sigortasını kontrol edin , rölesinin kontrolünü sağlayın , aracın elektrik tesisatından gelen + ucunu ve – şasi ucunu kontrolünü sağlayın herhangi bir problem gözükmüyorsa kornayı test edin korna testini yapmak için ; kornayı yerinden sökün elinize 50 cm uzunluğunda iki adet kablo alın ve akünün başına geçin her iki kablonun iki ucunu kornanın iki ucuna diğer uçlarını da ilk önce  akünün + ucuna sonra  – kutbuna değdirin kornadan ses geliyorsa korna sağlam tesisatta veya diğer parçalarda problem vardır, veya korna çalışmıyorsa korna arızalıdır.

SORUN : TEK ENJEKSİYONLU VE DİĞER MODEL ŞAHİN-DOĞAN ARABALARDA RÖLANTİ TAKILI KALIYOR,ARAÇ GAZ KESİYOR,YOLDA STOP EDİYOR

ÇÖZÜM : Aracınızın rölantisi takılı kalıyorsa boğaz kelebeğini temizlemek çözüm olacaktır,boğaz kelebeğinde biriken kurum aracınızın rölantisinin düzensiz çalışmasına neden olacaktır, ikinci neden rölanti sensörü kaynaklı olabilir, rölanti sensörünü değiştirttiğiniz zaman karbüratör ayarının yapılması gerekecektir, karbüratör ayarını profesyonel bir karbüratörcü’ye yaptırmanız maddi ve manevi olarak  yararınıza olacaktır.

Rölanti problemlerinden birisi de enjektöre bakılması yerinde olacaktır, enjektör bozulmuşsa, yanma odasına yakıtı düzensiz sağlayacaktır bu sebepten dolayı aracınızın motor rölantisi düzensiz olacak veya tekleme ile motor sarsıntılı çalışmış olacaktır.

Yazılarımızın devamı gelecek otomakinist.com Saygılarımızla

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir