3.16 İ SERİSi ACURA ALFA ROMEO ASTON-MARTİN AUDİ AVENSİS BENTLEY BMW BMW 3.18 İ SERİSİ BMW 3.20 SERİSİ BMW 3.30 İ SERİSİ BMW 6 SERİSİ BUGATTİ BUİCK BYTON CADİLLAC CHEVROLET CHRYSLER CİTROEN COROLLA CUPRA DODGE Elektrikli Otomobiller FERRARİ FİAT FOCUS FOCUS C-MAX FORD GEELY Genel GENESİS GMC GOLF-7 Haberler HİBRİT ARABALAR HONDA Honda Civic HYUNDAİ IMPREZA WRX / XV İNFİNİTİ JAGUAR JEEP JUKE KİA Klasik Arabalar KOENİGSEGG LAMBORGHİNİ LANCİA LANDROVER LEXUS LİNCOLN LOTUS MASERATİ MAYBACH MAZDA MCLAREN MERCEDES MİNİ MİTSUBİSHİ MİTSUBİSHİ COLT NİSSAN OPEL OTO ARIZALARI PAGANİ PEUGEOT PONTİAC PORSCHE QASHQAI RAM RENAULT RİVİAN ROLLS ROYCE SKODA SUBARU SUZUKİ TESLA TOFAŞ TOYOTA Videolar VOLKSWAGEN VOLVO X5 MODELİ

ARABANIZIN FARLARI NASIL AYARLANIR-1 ?

Arabalarınızda kötü ayarlanmış aydınlatma ile ilgili 2 ana sorun vardır.

Birincisi, aşırı düşük ışık yoğunluğu nedeniyle diğer sürücülerin gözlerinin kamaşmasına veya hatta yolu düzgün aydınlatmamasına neden olabilir. 

Her durumda, kötü bir far ayarı tehlikeli olabilmektedir

Örneğin farlarınızı değiştirmeye karar verdiyseniz, bu sorun hızla ortaya çıkabilir. Işık ayarını beceriksizce ayarlayabilirsiniz. 

Örneğin, LED ampulleri takmak veya arızalı bir ampulü değiştirdikten sonra hatalı ayarlama yapabilirsiniz.

Bu nedenle, otomobilinizin aydınlatmasını doğru şekilde nasıl ayarlayacağınızı öğrenmek yararlıdır

Bir araçtaki aydınlatma ( far )sistemi hem görmenize hem de diğer sürücüler tarafından görülebilmenize olanak tanıdığından, aracınızın farlarının yanlış ayarlanması karşıdan gelen araç sürücüsünü rahatsız etmeye yeter.

Farları ayarlama maliyeti çok düşüktür, aşağıda resimde gösterilen far ayar makinesi ile araçlarınızın farlarını ayarlatabilirsiniz

ÖNEMLİ : Aracınızın ampullerini değiştirirken aynı watt’da aynı özellikte ve kaliteli olmasına dikkat edin unutmayın kaliteli ampul almazsanız ilerleyen günlerde tekrar ampul patlayacaktır.

Aracınızı sürerken yol ve yük durumuna göre araçta sürücü hariç kimse yoksa far düğmesi “0” konumunda olmalıdır , sürücü dahil yolcu sayısı 2 veya 3 ise far ayarı “1” konumunda olmalıdır , sürücü dahil yolcular tam ise far anahtarı “2” konumunda olmalı ve aracınızın arkasında römork v.b. yük çekiyorsanız far anahtarı “3” konumunda olmalıdır.

FAR AYARI NE KADARDIR ?

Arabanıza yaptıracağınız far ayarı günün şartlarında ortalama 20-30 TL civarındadır.

FAR AYARI MUAYENEDE AĞIR KUSUR MU ?

Aracınızın far ayarı çok bozuk göstermiyorsa ışık hüzmesinden kaynaklanan ciddi bir problem yoksa hafif kusurlu sayılmaktadır.

Far ayarınızı İşinin ehli bir Oto Elektrikçide yaptırabilirsiniz.

Lastik basıncınızı da araç üreticisinin belirttiği kullanma kılavuzunda belirtilen lastik basıncını ayarlamayı unutmayın !

Far Ayarları ile ilgili sorularınıza ikinci yazımızda genişçe yer vereceğiz…

Tüm Sürücülere İyi Yolculuklar Dilerim…

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir