TOFAŞ

TOFAŞ ARIZALARI NELERDİR – 1

Tofas Arızaları deyince aklımıza Şahin-Doğan Serisi gelir bizde otomakinist ekibi olarak mevcut araçlarla ilgili arıza serisi yazımıza başlamış bulunuyoruz,araçlarınızın arızalanmaması dileğiyle otomobil severlere saygılarımızla…

SORUN : MOTOR ARIZA LAMBASI YANIYOR,OKSİJEN SENSÖRÜ İLE İLGİLİ ARIZAM MI  VAR ?

ÇÖZÜM :  1997 Model Doğan SLX 1.6 model araçlarda yaşanan problem neticesinde motorun zor çalışması , marş motorunun etkilenmesi ve akünün bitmesine neden olabilir çözüm olarak aracınızı sanayii de ustaya götürerek arıza tespit cihazına bağlanması  ve arızasının tespit edilmesiyle arızanın silinmesi veya ilgili parça değişimine müteakip motor normal olarak çalışmaya başlayacaktır. Arıza oksijen sensörleri ve buji kaynaklı ise size biraz maliyetli olacaktır.

SORUN : ATEŞLEME SİSTEMİNDE SIKINTI VAR,YAKIT SARFİYATI YÜKSEK,RÖLANTİ BOZUK , PERFORMANSI DÜŞÜK , ARAÇ GEÇ ÇALIŞIYOR ARACINIZDA PROBLEM VARSA NEDENDİR ?

ÇÖZÜM : Aracınızda yukarıda sıralanmış arızalar varsa ateş sisteminde distribütör veya enjeksiyon arızası yoksa ,yakıt sarfiyatı kaynaklı hava  filtresi , benzin filtresi karbüratör arızası yoksa, araç geç çalışıyorsa aracınızın motor beyninden kaynaklı arıza oluşmuş olabilir bu arıza için Tofaş Servisine götürüp aracınızın motorunu arıza tespit cihazına bağlatıp arıza teşhisini yaptırmak ve arızalı parçayı değiştirtmek sizin yararınıza olacaktır.

SORUN : ARACIMIN MOTORUNDA SU EKSİLTME VAR NEDEN ?

ÇÖZÜM : Aracınızın motorunda su eksiltmesi : Radyatör delinmesi veya radyatör kazanının etrafında su sızıntısı yoksa, hortum delik değil ve kelepçe bağlantıları sıkıysa, devir daim pompasında bir sızıntı gözükmüyorsa , aracınız conta yakmamışsa aracınızın arızası motor bloğunda bulunan motor su tapasından kaynaklanıyordur. Motor su tapası çürümüş ve delinmiştir veya yerinden çıkmıştır, onarımı  için bir adet motor su tapası alıp ince bir tabaka şeklinde sıvı conta sürüp  bir çekiç yardımıyla yerine oturtabilirsiniz bu işlemi yaptıktan sonra sıvı contanın donması için yaklaşık 15-20 dakika bekleyeceksiniz, tabi bu biraz yetenek isteyen bir iş işinin ehline yaptırmanızda faydası olacaktır.

SORUN : ARACIM LPG’DEN DOLAYI MOTOR CONTASINI YAKTI VEYA RÖLANTİDE PROBLEM VAR NEDEN ?

ÇÖZÜM : Günümüz LPG’li araçlarında veya Doğan , Şahin  gibi karbüratörlü veya sıralı sistemle çalışan araçlarda aracın LPG regülatöründe yani diyaframında yırtılma veya sızıntı varsa , hararetin yükselmesine sebep olacaktır , bu arıza oluşmaya başladığında arızayı tespit etmek için yedek su depo kapağını açtığınızda size gaz kokusu gelecektir.

Sıralı Sistem veya Yeni tip model araçlarda bu arıza araçta tekleme, motor arıza lambasını yakma veya oksijen sensoru  O1 – O2 arızası olarak arıza meydana gelecektir.

Yazımızın devamı gelecek saygılarımızla Otomakinist ekibi

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir