SKODA

Skoda Octavia Genel Sorunlar ve Çözümleri Nelerdir ?

Sorun:

Gaz kelebeği gövdesi karbon birikmesiyle tıkanmış olarak bilinir. Bu sorun aracın hızlanmamasına neden olur ve trafik ışıklarında arabanın durmasına neden olabilir. Rölantide biraz tekleme ve stop etme olduğunu fark edebilirsiniz.

Çözüm:

Gaz kelebeği gövdesini çıkarmanız ve bir diş fırçası ve bir gaz kelebeği gövdesi temizleyicisiyle temizlemeniz gerekir.

Yolcu ön ayak boşluğunda su kaçağı

Sorun:

Ön yolcu ayak boşluğuna su sızmasına neden olan yaprak ve döküntülerle tıkanabilir.Ön camın altındaki cam silecek mekanizmasının yanında bulunur.

Çözüm:

Plenum odası ( Havanın geri dönüş bölümüne verilen isim ) üzerindeki deliklerin açılması, ön yolcu ayak boşluğuna sızmak yerine suyun deliklerden boşalmasını sağlayacaktır.

EGR valfı tıkalı

Sorun:

EGR (Egzoz Gazı Devridaimi) valfı, karbon birikmesiyle tıkanmaya eğilimli olup düşük motor rölantisine neden olur. Özellikle ivme eksikliğini fark edeceksiniz.

Çözüm:

EGR valfini çıkarabilir ve bir diş fırçası ve bir karbonhidrat temizleyici ile temizleyebilirsiniz.

DPF uyarı ışığı

Sorun:

Gösterge tablosunda DPF (Dizel Partikül Filtresi) uyarı ışığı göründüyse, bunun nedeni büyük olasılıkla DPF’nin engellenmesidir. DPF ile donatılmış otomobiller, şehir içi gibi kısa yolculuklarda kullanım için özellikle uygun değildir. Sadece bu durumda kullanılırlarsa DPF maalesef tıkanabilir.

Çözüm:

Arabanızı açık bir yola çıkarabilir ve yaklaşık 20-30 km boyunca dördüncü viteste yaklaşık 2500 rpm’de sürüş yapabilirsiniz, bu da DPF’nin istenmeyen parçacıkları yakacak kadar ısınmasına izin verir. Bu, kontrol panelindeki DPF uyarı ışığını kapatmalıdır. Işık yanık kalırsa, arızalı bir DPF sensörü olabilir veya DPF’yi manuel olarak çıkarmanız ve temizlemeniz gerekebilir.

Ayna gösterge hatası

Sorun:

Yan ayna göstergelerinin LED ışıklarına su sızması nedeniyle arızalandığı bilinmektedir.

Çözüm:

Bu sorunu çözmek için kanat aynası göstergelerini değiştirmeniz gerekecektir.

Bu makale Skoda Octavia’nızda neyin yanlış olduğunu ya da gelecekte nelere dikkat etmeniz gerektiğini bulmanıza yardımcı olacaktır.

 Skoda Octavia’nızda bu sorunlardan biri varsa ne yapacağınız konusunda da önerilerde bulunacağız.

Cihan AKDEMİR

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir