ACURA ALFA ROMEO ASTON-MARTİN AUDİ BENTLEY BMW BUGATTİ BUİCK BYTON CADİLLAC CHEVROLET CHRYSLER CİTROEN CUPRA DODGE FERRARİ FİAT FORD GEELY GENESİS GMC HONDA HYUNDAİ İNFİNİTİ JAGUAR JEEP KİA KOENİGSEGG LAMBORGHİNİ LANCİA LANDROVER LEXUS LİNCOLN LOTUS MASERATİ MAYBACH MAZDA MCLAREN MERCEDES MİNİ MİTSUBİSHİ NİSSAN OPEL OTO ARIZALARI PAGANİ PEUGEOT PONTİAC PORSCHE RAM RENAULT RİVİAN ROLLS ROYCE SKODA SUBARU SUZUKİ TESLA TOYOTA VOLKSWAGEN VOLVO

Yağ Basınç Göstergesi ve Müşir Arızaları

Yağ basıncı göstergesi arabada en önemli araçlardan biridir. Erken uyarı sistemi olarak işlev görür ve herhangi bir sorunu önceden bildirerek, pahalı bir arıza meydana gelmeden önce arızanın nedenini araştırabilirsiniz.

Yağ basınç göstergeleri nasıl çalışır?

Cihaz, yağ basıncını pompanın ve filtrenin yakınındaki ana yağ yollarından birinde izler . Bunu yapmak için motor bloğunda vidalanan bir müşir vardır .

Kötü bir yağ basınç göstergesi belirtileri nedir ?

Bir yağ basınç göstergesi düzgün çalışmayı bıraktığında, bir tamirciden hatalı olmadığından emin olmasını isteyin. Yağ basınç göstergesinin doğru çalışmadığını gösteren bazı yaygın göstergeler şunlardır:

  • Yağ basıncı göstergesi çalışmıyor : Bu aralığın nedenleri hatalı bir göstergeden yağ değişimine kadardır. Tamirciye yağ seviyesini kontrol ettirin.
  • Yağ basıncı göstergesi çok düşük , rölantide iken genellikle 15 ila 20 PSI’nin altında okuma . Soğuk hava, yağ pompası motora yağ verme şansı bulana kadar yağ basıncının düşük okunmasına neden olabilir.
  • Yağ basıncı göstergesi , özellikle yüksek devirlerde, sürüş sırasında çok yüksek veya 80 PSI üzerinde okuma yapıyor. Araç sahipleri, motorlarını belirli devirlerde çalıştırırken, yağ basınç göstergesi okuma değerinin ne kadar yüksek olacağı ile ilgili kullanım kılavuzlarını kontrol edebilirler.

Yüksek veya düşük yağ basınç göstergesi okumasının diğer nedenleri

  • Yağın değişmesi gerekiyor : Zamanla, yağ parçalanır ve viskozitesinin bir kısmını kaybederek yağ basınç göstergesinde düşük bir okumaya neden olur. Tamirci yağın durumunu kontrol edecek ve gerekirse değiştirecektir.
  • Bloke olmuş bir yağ filtresi, bir yağ basınç göstergesinin yüksek okunmasına neden olabilir : Tamirci, filtreyi değiştirecek ve bu durumda yağı değiştirecektir.
  • Engellenen bir yağ galerisi de yüksek bir okumaya neden olabilir : Bu olursa, bir tamirci yağı değiştirirken yağ sistemini temizler .
  • Bazen yanlış yağ derecesi , yağ basıncının yüksek okunmasına neden olur. Tamirci, aracınızın doğru yağ derecesine sahip olmasını sağlayacak ve gerekirse uygun dereceye değiştirecektir.
  • Aşınmış rulmanlar bazen yağ basıncının düşük bir okuma göstermesine neden olur. Tamirci gerekirse yatakları değiştirir.
  • Kırık bir yağ pompası düşük yağ basıncı okumasına neden olabilir. Bu durumda, bir tamirci yağ pompasını değiştirecektir.

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir