Elektrikli Otomobiller Haberler

Elektrikli Otomobiller Çarpışma Anında Daha mı Güvenli?

Teknolojik gelişmeler ve elektrikli araçların düşüş fiyatları, son iki yılda yüz binlerce yeni model elektrikli otomobillerin müşteriler tarafından alınmasına yardımcı oldu.

 

 Benzinle çalışan araçlarla Elektrikli Otomobillerin arasındaki rekabetin artması, hem otomobil üreticilerini hem de sigorta şirketlerini hareketlendirdi,yeni ilerlemelerin ışığında elektrikli otomobillerin çarpışma esnasında ne kadar iyi performans gösterdiği konusu merak edilmeye başlandı.

Söylentileri gerçeklerden ayırmaya yardımcı olmak için, elektrikli otomobillerin güvenliği ile ilgili bu önemli noktaları inceleyelim:

Araçların Güvenlik Endişesi :

Herhangi bir aracın güvenlik ölçüsü, çarpışmalar sırasında meydana gelen yaralanmaların sayısı ve türüne kadar uzanır. 

Tesla, 2013 yılında Model S’yi içeren üç araç yangını hakkında haber oldu ve eleştirmenler, basın bu arabaların yanıcı ve güvensiz olduğu sonucuna atlamak için hızlıydı. 

Çarpışma verilerine daha yakından bakıldığında, tüm yangınların akü hücrelerine doğrudan zarar veren karayolu döküntüsünde çalışan sürücülerin bir sonucu olduğu ortaya çıktı, ancak araçlarda hiç kimse kazalarda yaralanmadı. 

Arabaların Yanma Endişesi :

Tüm elektrikli araçlar için güç kaynağı olan lityum iyon (Li-ion) piller yanıcıdır. Enerji depolayan ve uzun süre yanlış koşullara maruz kaldığında aşırı ısınabilen ve yanabilen sıvı bir elektrolit içerirler. Bu güç hücreleri de hasar görürlerse kısa devreye maruz kalırlar ve uygun güvenlik önlemleri alınmazsa bu kısa devreler yangına neden olabilir.

Bununla birlikte, benzinin yanabilirliği ile karşılaştırıldığında , Li-ion piller yangın veya patlama riski çok daha düşüktür. Hasarlı Li-ion pillerin sonucu olan araç yangınlarında, yangın, söndürülmeden önce pillerin bulunduğu alanla sınırlıydı.

Piyasadaki milyonlarca pili göz önüne aldığımızda Li-ion pil yangınları yaygın olmasa da, bu pilleri kullanan önemli roller cihazlarının hayatımızda sahip olduğu için yangınlar genellikle haber başlıklarında trend oluyor.

Li-ion pil hücreleri bazen normal çalışma sırasında ve diğer zamanlarda kısa devre veya harici hasar nedeniyle “termal kaçak” olarak bilinen bir reaksiyona neden olmak için yeterli ısı üretebilir. 

 Pillerin harici soğutmalarına rağmen aşırı ısınması durumunda, tüm elektrikli araç modellerindeki piller, büyük bir pil takımı yerine bir diziye monte edilir. Bu pil kümeleri ayrıca, her birinin arızalanması durumunda yaratabileceği hasar miktarını sınırlayan güvenlik duvarlarına bölünür.

Elektrikli Otomobillerde Güvenlik Gelişmeleri

NHTSA’ya göre, pil dizisini harici bir alüminyum plakanın ek korumasıyla koruyan ve piller ve yolcu bölmesi arasında bir yangın koruma katmanına sahip olan Tesla Model S, çarpışma testlerinde mümkün olan en yüksek güvenlik derecelerini aldı.

Diğer elektrikli araç üreticilerinin modelleri yolcu güvenliği açısından benzer şekilde puan aldı, ancak hepsi Tesla Model S ile standart olan ek yangın güvenliği seviyelerine sahip değildi, ancak elektrikli araçlarda yangın güvenliğinin gelişimi hızla devam ediyor

Elektrikli araçlar karıştıkları kazalarda yolcu yaralanması olasılığı aslında benzin ve dizel motorlu araçlara göre daha güvenlidir.

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir