CLİO ESPACE FLUENCE FLUENCE Z E GRAND SCENİC LAGUNA LATİTUDE MEGANE MODUS RENAULT SAFRANE SCENİC SYMBOL TALİANT TALİSMAN TWİNGO TWİZY VEL SATİS ZOE

Renault Şanzıman Sorunları

İçindekiler

  • Vites geçişleri sırasında vurma
  • Limp moduna geçiş
  • Hızlanırken tıkırtı sesi
  • Sert vites değiştirme
  • Rölantide veya vites değiştirirken titreme ve tıkırtı

Bu yazıda, otomatik şanzımanlı Renault Clio, Scenic, Megane, Kangoo, Trafic’i etkileyen en yaygın sorunların bazılarının üzerinden geçiyoruz. 

Renault sahiplerinin yaşayabileceği yaygın şanzıman sorunlarına ve olası çözümlerine bir göz atalım. 

Vites geçişleri sırasında vuruntu

DPO/AL4 olarak etiketlenmiş 4 vitesli enine otomatik şanzımana sahip eski Renault, oldukça yaygın bir vites değiştirme sorununa sahiptir.

Yüksek bir patlama ile birlikte gelen sert bir vites değişimi olarak kendini gösterecektir.

Daha ciddi durumlarda, gösterge panelinde bir ‘vites kutusunu kontrol edin’ uyarısı tetiklenir. Bu sorun genellikle ancak araç ısındıktan sonra ortaya çıkar ve aralıklı olma eğilimindedir. 

Olası Nedenler Neler Olabilir ?

  • Şanzıman yağı basıncının spesifikasyonlar dahilinde olmasını sağlama görevi olan basınç regülatörü içerisinde sıvı sızıntıları. Bu, regülatörün içindeki yay zayıfladığında gerçekleşir, bu da hidrolik basınç kaybına ve sert kaymalara neden olur. Bu sorunun çözümü yeni ve yükseltilmiş bir regülatördür.
  • Hareketlerini engelleyen ve vites değişimleri sırasında gecikmelere neden olan tıkanmış kilitleme solenoidleri. Sert kavrama, vitesler arasındaki farklı hızların bir sonucu olarak gerçekleşir.

LİMP MODUNA GEÇİŞ

DP0 / AL4 olarak adlandırılan 4 vitesli enine otomatik şanzımana sahip birçok eski Renault’yu etkileyen bir diğer yaygın sorun, ara sıra arıza modunun devreye girmesidir.

Çoğu durumda, araç çalıştırıldıktan sonra birkaç km boyunca iyi çalışır ve vites değiştirir, ancak ısındıkça gevşek moda geçer. Bu modda şanzıman 3. viteste takılı kalacak ve ‘Şanzıman arızalı’ gösterge tablosu uyarısı olacaktır.

Olası Nedenler ?

  • Düşük şanzıman yağı seviyesi, aşırı ısınma ve yağlama eksikliğinden kaynaklanan hasarı önlemek için önleyici bir önlem olarak bir topallama modunu tetikler.
  • Arızalı basınç modülasyon valfi, vites değişimleri sırasında şanzıman yağı basıncında artan farklılıklara neden olur. TCU bunu olası bir şanzıman yağı eksikliği olarak yorumlar ve önleyici bir önlem olarak arıza modunu etkinleştirir.

Hızlanırken tıkırtı sesi

Birçok Renault modeli, ( CVT ) Sürekli Değişken Şanzıman ile birlikte gelir. Bu şanzumanda , tıkırtı sesi olarak ortaya çıkan çok yaygın bir sorun vardır. Bu aralıklı veya sabit olabilir, ancak genellikle yalnızca hızlanma sırasında olur.

Bazı durumlarda, belirgin bir sarsıntı olabilir. Başka hiçbir belirti veya uyarı ışığı olmayacaktır.

Olası Nedenler ?

Bu şanzımanlarda oldukça sık görülen bir sorun olan kırık veya aşınmış kasnak yatağı. 

Birincil ve ikincil olmak üzere iki makara bulunduğundan, gürültünün kaynağını daraltmak belirli koşullarda bir test sürüşü gerektirir. Gürültünün en yüksek olduğu hızda boşta giderken şanzımanı daha düşük bir orana kaydırın. Gürültünün tonundaki herhangi bir önemli değişiklik, hatalı bir birincil kasnak yatağını gösterir. Aksi takdirde, sorun ikincil kasnak yatağındadır. Arızalı yatağı satış sonrası yükseltilmiş olanlarla değiştirmek sorunu çözer.

Sert vites değiştirme

AJ0 olarak adlandırılan 6 vitesli otomatik şanzımanla donatılmış bazı daha yüksek kilometreli veya ihmal edilmiş Renault’lar, hızlanma sırasında sert ve sert vites büyütmelerden zarar görebilir.

Ek bir belirti, Nötrden Sürüşe veya Geriye geçmeye çalışırken meydana gelen şiddetli bir sarsıntıdır. 

Başlangıç ​​aşamalarında, bu belirtiler yalnızca araç çalışma sıcaklıklarına ulaşana kadar ortaya çıkabilir ve herhangi bir uyarı lambasını tetiklemez.

Olası nedenler :

Sıvı sızıntılarına ve buna karşılık gelen basınç düşüşlerine neden olan solenoid valflerin içinde aşırı aşınma. Ayrıca mekanik aşınma solenoid hareketini engelleyebilir. Düzgün ve kontrollü solenoid hareketlerinin olmaması sert vites geçişlerine neden olur. Tüm solenoid valfleri bir kerede değiştirmek en iyi çözümdür.

Rölantide veya vites değiştirirken titreme ve tıkırtı sesi

6DCT250 olarak adlandırılan 6 vitesli çift kuru kavramalı otomatik şanzımana sahip daha yeni Renault’larda tıkırdama, titreme ve hatta titreme ile ilgili bir sorun olabilir.

Bu, çalıştırmadan hemen sonra, rölantide veya vites değiştirme sırasında olabilir. Çoğu durumda, bu, yüksek bir takırtı sesiyle birlikte gelir.

Olası nedenler:

Çift kütleli volan içinde aşırı aşınma ve oynama, rölantide metalik bir tıkırtıya neden olur. Volanın durumunu kontrol edin ve iki plaka arasında herhangi bir hareket varsa değiştirin.

Bu belirtiler Renault Clio, Scenic, Megane, Kangoo, Trafic’i etkileyebilir. 

Renault modelinden daha önemli olan şanzıman modelidir. 

Bir Renault aracını doğru bir şekilde araştırmak ve sorunlarını gidermek için aracınıza takılı şanzıman modelini bulmanız gerekir. 

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir