Genel Haberler

Bir Arabada En Yaygın 6 Elektrik Problemi

İnsanlar arabaları sürekli olarak güç ve hareket üretmek için çalışan mekanik parçalardan yapılmış olarak görürler. 

Depoya benzin koyarsın, motorda yanar ve arabayı çalıştırmak için ihtiyacın olan tek şey bu. Temel düzeyde, bu doğru. Ancak modern araçlar, mekanik araba parçalarını hareket ettirmekten çok daha fazlasına güveniyor .

Yukarıda bahsedilen her şeyin yanı sıra, bir otomobilin elektrik sistemi muhtemelen modern bir aracın en önemli parçasıdır. 

Bir Arabanın Elektrik Sistemi

Genel olarak konuşursak, elektrik sistemi ilk etapta bir araba motorunu çalıştıran şeydir. Bu sistem, motorun içinde yanmanın gerçekleşmesini sağlarken, arabadaki elektriğe dayanan diğer tüm sistemlere de güç sağlar.

Özünde, aracınızın elektrik sistemi şu üç parçadan oluşur : akü, alternatör ve marş. 

Motoru çalıştıran marş motorudur – bu çok kolay. Motoru çalıştırdığınızda, alternatör aracınızın aküsünü şarjlı tutar. Ardından pil, farlarınız, kornanız ve diğer aksesuarlarınız gibi aracınızın tüm elektrikli parçalarına güç sağlar.

Tıpkı mekanik otomobil parçaları gibi, elektrik sisteminde de zaman zaman problemler yaşanabilmektedir.

Arabanızın Elektrik Sisteminde Neler Sorun Olabilir?

Arabanızın elektrik sistemi söz konusu olduğunda yanlış gidebilecek birkaç şey var.

Bitmiş Akü

Aracınızın elektrik sisteminde meydana gelebilecek en yaygın sorunlardan biri zayıf veya bitmiş bir aküdür. Tüm araba akülerinin belirli bir ömrü vardır, bu nedenle bir noktada kaçınılmaz olarak sizinkileri değiştirmeniz gerekecektir. 

Araba aküleriyle ilgili zorluk, genellikle çalışmayı durdurmak üzere olduğuna dair net bir gösterge olmamasıdır. Bunun yerine, kontağı çevirdiğinizde aracınızın çalıştırılmasında sorun yaşadığına dair işaretler görebilirsiniz. 

Böyle bir şey olduğunu fark ettiğinizde, o pilin ne zaman satın alındığını kontrol etmelisiniz. Aldığınızdan bu yana bir süre geçtiyse, önceden değiştirmeyi düşünmek iyi bir fikir olabilir. 

Arabanız çalışmadığı için işte veya alışveriş merkezinde mahsur kalmak istemezsiniz !

Alternatör Sorunları

Bazen alternatör sorunun kaynağı olabilir. Yine alternatörün görevi, arabanızın motoru çalışırken akünüzü şarj etmektir. Bunu düzgün bir şekilde yapmazsa, aracınızın elektrikli aksesuarları tamamen boşalana kadar pilinizin gücünü tüketmeye devam edecektir.

Alternatörle ilgili sorunlar söz konusu olduğunda, dikkat edebileceğiniz birkaç belirti vardır. 

Örneğin, siz yoldayken gösterge panelinizin ışıklarının titremeye başladığını görebilirsiniz. 

Bu olmaya başlarsa, muayene için aracınızı tercih ettiğiniz servise getirmelisiniz.

Yanmış Sigortalar

İster arabanızda, ister evinizde olsun, herhangi bir elektrik sistemi sigortalara bağlıdır. 

Otomotiv sigortaları, aracınızın kablolarını ve elektrikli aksesuarlarını koruma amacına hizmet eder. Buradaki sorun, bu sigortalardan herhangi biri patladığında, içinden geçmesi gereken güç kaynağının kesilmesidir.

Arabanızda bir yerde, tüm farklı sigortaların bir arada bulunduğu bir sigorta kutusu vardır. Belirli bir elektrikli parça çalışmıyorsa, sigortasını aracın içindeki şemaya veya araç kullanım kılavuzuna bakarak bulabilirsiniz.

Sorunlu Bujiler

Bir diğer yaygın elektrik sorunu bujilerdir. Görevleri, motorunuzun yanma odalarındaki yakıt ve hava karışımını tutuşturmaktır. Bazen olsa da, bu bujiler düzgün çalışmıyor. Neyse ki, sorunlu bujilerin anlaşılması ve çözülmesi nispeten kolaydır. Çoğu zaman tek yapmanız gereken söz konusu bujileri değiştirmektir.

Sorunlu bir buji olup olmadığına dair işaretler olacaktır. Motorun teklediğini  veya arabanızın olması gerektiği gibi hızlanmadığını fark edebilirsiniz  . 

Bujilerin daha çok mekanik bir sorun olduğuna inanmak kolay olsa da, aslında elektrik sisteminin bir parçasıdır.

Kablolama Sorunları

Nasıl vücudunuzda dolaşan sinirleriniz varsa, arabanızın da her tarafında dolaşan teller vardır. 

Elektrikli otomobil parçaları düzgün çalışmayı bıraktığında ve diğer tüm sorunlar ortadan kaldırıldığında, elinizde bir kablolama sorunu olabilir. 

Bazen kablo bağlantıları gevşeyebilir veya yanlışlıkla kesilebilir. Diğer zamanlarda, kısa devre belirli kabloların yanmasına neden olmuş olabilir.

Durum ne olursa olsun, arabanızın kablo tesisatı arızalıysa, gücün hiçbiri ihtiyaç duyulan yere ulaşamayacaktır; ışıklarınız, radyonuz veya araba kornanız olsun.

Böyle bir sorun için, kalifiye bir tamircinin arabanıza iyice bakmasını sağlamak en iyisi olabilir.

Ampuller, Araba Kornası ve Diğerleri

Şimdi ana elektrikli parçaları ve onların sorunlarını ele aldığımıza göre, diğer küçük araba parçası sorunlarına bakalım .

Zaman zaman sönen ampullerle karşılaşabilirsiniz. Gösterge ışıklarınız söz konusu olduğunda, bunların ne zaman değiştirilmesi gerektiğini bilmek daha kolaydır. ‘Aşırı yanıp sönme’ denen şeyi yapmaya başlayacaklar veya temel olarak çok hızlı yanıp sönmeye başlayacaklar. 

Bu, gösterge ampullerinizi değiştirmeniz gerektiğine dair bir ‘sinyal’dir. Diğerleri için, sürücü koltuğundaki biri frene basarken arabanızın etrafında dolaşarak manuel olarak incelemeniz gerekecek. 

Ampullerin değiştirilmesi genellikle o kadar pahalı değildir.

Araba kornanızın aktif bir kullanıcısıysanız, bu da dikkat etmek isteyeceğiniz bir şeydir. 

En kötü durumda, araba kornası çalışmayı durdurabilir. Veya daha can sıkıcı bir şekilde, korna sesi size tipik tam gövdeli sesini sağlamak yerine bozulacaktır. Bu bozulma, kornanın hasar gördüğünün bir işareti olabilir veya belki de tellerinden biri gevşemiş olabilir. 

Tıpkı ampullerde olduğu gibi, bir araba kornası sorununu çözmek nispeten daha ucuz ve daha hızlıdır.

Arabanızın Elektrik Sisteminin Önemi

Aracınız söz konusu olduğunda, mekanik ve elektrikli otomobil parçaları arasında hangisinin daha kritik olduğu tartışması olmamalı . Basit gerçek şu ki, her ikisi de birbirine bağımlıdır. 

Bir taraf arızalanırsa, tüm araç kullanılamaz hale gelir. Bu yüzden arabanızın mekanik sorunlarına olduğu kadar elektrik sorunlarına da dikkat edin !

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir