Genel Haberler OTO ARIZALARI

Triger kayışını ne zaman değiştirmelisiniz?

Triger kayışınızı araç üreticinizin tavsiye ettiği kilometre aralıklarında değiştirmeniz önemlidir. Her üreticinin triger kayışı değiştirme aralığı farklıdır, ancak tipik olarak triger kayışının her 80.000-150.000 km’de bir değiştirilmesi gerekir. Özel aracınız için önerilen aralık, arabanızın kullanım kılavuzunda bulunabilir.

Triger kayışı kauçuktan yapıldığı için zamanla aşınır ve sonunda kırılır. Kırıldığında, motor çalışmayı durduracak veya bileşenler senkronize olmayarak motora zarar verecektir.

Triger kayışının önerilen zamanda değiştirilmesinin ihmal edilmesi motor arızasına, kırık veya bükülmüş valflere, silindir kafası veya eksantrik mili hasarına ve piston ve silindir duvarında hasara neden olabilir.

Bu, düşünmenin güvenli olduğu türden bir durum değildir: “Kırılmamışsa, düzeltmeyin.” Motorunuzun binlerce liralık onarımını veya değiştirilmesini önlemek için triger kayışını üreticinin bakım programına göre değiştittirin.

Triger Kayışını Değiştirme Zamanının Geldiğine Dair 8 İşaret

Çoğu zaman, bir triger kayışı kırılmadan önce herhangi bir uyarı işareti bulunmaz. Ancak triger kayışınızı değiştirme zamanının gelmiş olabileceğine dair bazı olası göstergeler şunlardır:

  • Azalan motor gücü
  • Aşırı ısınma
  • Titreşimli veya titriyor
  • Aracı çalıştırmada sorun
  • Kayışlardan gıcırdama veya sürtünme sesleri
  • Motordan gelen tıkırtı sesi
  • Sızan yağ
  • Motor Işığını Kontrol Edin

Aracınız servisteyken su pompasını da değiştirmenizi öneririz. Su pompasının genellikle benzer bir ömrü vardır ve triger kayışı değişirken değiştirilmesi kolaydır. Bu şekilde işçilik maliyetlerinden tasarruf edersiniz.

Triger kayışını değiştirmek pahalı bir hizmettir. Araca bağlı olarak 4–8 saat sürebilen karmaşık, emek yoğun bir süreçtir. Ancak triger kayışını kopmadan önce değiştirmek, motor hasarını önleyecek ve uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. 

Triger kayışınızın ne zaman değiştirilmesi gerektiğinden emin değilseniz, destek@otomakinist.com mail adresimizden bize sorabilirsiniz ?

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir