Genel Haberler

Triger Kayışı Nedir?

Triger kayışını aracınız için bir bisiklet zinciri gibi düşünün – bir motorun tüm dahili hareketli parçalarını senkronize halde tutar. Triger kayışı bazen su pompasına, yağ pompasına ve enjeksiyon pompasına da güç sağlar.

Triger kayışı, krank milinin dişli çarkları ve iki eksantrik mili ile birbirine geçen sert dişlere sahip kauçuk bir kayıştır. Triger kayışı, motor giriş ve egzoz valflerinin pistonlarla zamanında açılıp kapanmasını sağlamak için krank mili ve eksantrik millerinin hareketini senkronize eder. Krank mili ve eksantrik milleri birlikte çalışmıyorsa, araç düzgün çalışmayacaktır.

Giriş valfleri çok erken açılırsa, motorun yanma odasına çok fazla yakıt-hava karışımı akabilir ve bu da zayıf yanmaya ve güç kaybına neden olabilir. Egzoz valfleri çok erken açılırsa, yanma odası basınç kaybedecek ve güç kaybına neden olacaktır. Motor bileşenleri çok senkronize değilse, çarpışabilir ve birbirlerine zarar verebilirler ve bu da maliyetli onarımlara neden olabilir.

Triger Kayışı vs Tevzi Zinciri

Araç modeline bağlı olarak, triger kayışı yerine bir triger zincirine sahip olabilirsiniz. Bir zamanlama zinciri, bir triger kayışı ile aynı işlevi görür, ancak kauçuk yerine metaldir. Daha hafif ve daha sessiz oldukları için, triger kayışları 1960’larda piyasaya sürüldükten sonra popüler hale geldi .

Tasarım iyileştirmeleri ve uzun kullanım ömrü sayesinde, birçok modern otomobil bunun yerine zamanlama zincirleri kullanmaya geri döndü. Arabanızda triger kayışı yerine bir tevzi zinciri varsa, zamanlama zincirini değiştirmeden önce daha uzun süre gidebilirsiniz. Her zaman olduğu gibi, emin olmak için kullanım kılavuzunuzu kontrol edin.

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir