3.16 İ SERİSi BMW BMW 3.18 İ SERİSİ BMW 3.20 SERİSİ BMW 3.30 İ SERİSİ BMW 6 SERİSİ Genel Haberler JAGUAR X5 MODELİ

Elektronik Park Freni Arızaları

Herhangi bir elektronik sistemde olduğu gibi, EPB anahtarı, modülü ve aktüatör arasındaki kablolar veya devreler kısa devre yaparsa, açılırsa veya yüksek direnç geliştirirse EPB’de sorunlar meydana gelebilir. 

Açık sigorta veya düşük sistem voltajı gibi yaygın arızalar, sistemin normal çalışmasını engelleyebilir. Bu sistemlerin çoğu, büyük arızaları kendiliğinden teşhis edebilir ve bir kod belirleyip fren uyarı ışığını yakıp söndürür veya bir sorun varsa “El Freni Servis Lambası” mesajı görüntüler. Kodu / kodları okumak için bir arıza tespit tarama aleti kullanılmalıdır.

Büyük bir sistem bileşeni arızalandıysa (bir kontrol modülü veya aktüatör gibi), bu sistemlerin hala nispeten yeni ve sayıca az olması nedeniyle parçaların yeni araba satıcısından temin edilmesi gerekecektir. Zaman geçtikçe, bazı EPB bileşenleri büyük olasılıkla otomotiv yedek parça mağazalarında satışa sunulacaktır.

El freni otomatik veya manuel olarak bırakılmazsa, birkaç nedenden dolayı takılabilir:
* EPB kontrol modülünde elektronik bir arıza vardır.
* El freni elektrikli aktüatör motoru arızalanmıştır veya sıkışmıştır.
* Vites seçme anahtarı veya fren pedalı anahtarı arızalıdır.
* Bu anahtarlardan herhangi biri ile EPB modülü arasında bir iletişim hatası vardır.
* Park freni kablolarından biri veya her ikisi aşınmış ve sıkışmış olabilir.

ELEKTRONİK PARK FRENİ GERİ ÇAĞIRMALARI

Elektronik park frenlerinin oldukça güvenilir olduğu kanıtlanmıştır, ancak bazı Jaguar, Subaru ve VW modellerinde bazı sorunlar rapor edilmiştir. 

Şimdiye kadar yayınlanan tek geri çağırma, Jaguar tarafından 2001-2003 S-Type modelleri için (kampanya 04V488000) oldu. Geri çağırma, bazı Jaguar S-Tiplerindeki el freni kontrol modülünün, araç hareket halindeyken herhangi bir gösterge veya uyarı olmaksızın park frenini uygulayacağı için yayınlandı. 

Bu, arka tekerleklerin kilitlenmesine ve kaymasına neden olur. Düzeltme, bayinin el freni kontrol modülünü araç sahibine ücretsiz olarak yeniden tasarlanmış bir modülle değiştirmesidir.

İlgili Jaguar servis bültenleri şunlardır:

JTB-00208, 22.11.2010 tarihinde Jaguar elektronik park freni yeniden kalibrasyon prosedürünü kapsar.

20608, 12/01/2005 tarihinde yayınlanan ve elektronik park freni aktivatörü teşhis kodlarını c1784, c1785, c1786, c1799, c1801, c1802, c1803’ü kapsayan

Elektronik park freni sisteminin yanlış kalibre edilmesi nedeniyle erken park freni balatasının aşınmasını veya frenlerin bağlanmasını kapsayan 20604, 08/01/2005.

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir