Genel Haberler

Elektronik Park Freni Nedir

Daha fazla yeni araç Elektronik Park Frenleri veya EPB ile donatılıyor. Park freni, çeşitli durumlarda tekerlekleri daha akıllı, daha güvenli ve daha uygun bir şekilde frenlemek için yerleşik elektronik sistemlere entegre edilen sistemlerden sadece bir tanesidir.

Elektronik Park Freninin Avantajları

Elektronik bir park freni, aracın içindeki hantal el freni kolunu veya pedalını ortadan kaldırır. Elektronik bir park freni yalnızca herhangi bir yere yerleştirilebilen ve parmak ucuyla etkinleştirilebilen küçük bir anahtara veya düğmeye ihtiyaç duyar. Akıllı bir EPB sistemi söz konusu olduğunda hiçbir çaba ve düşünce gerektirmez. Akıllı EPB sistemi, araç hareket etmeyi durdurduğunda veya şanzıman Park konumuna getirildiğinde, sürücü girişi olmadan otomatik olarak freni uygular.

Elektronik bir park freni ayrıca, şanzıman vitese takıldığında yanlışlıkla açık bırakılmaması için yerleşik bir akıllı serbest bırakma işlevine sahip olabilir. EPB ayrıca manuel şanzımanlı araçlarda “yokuş tutma” yeteneği sağlamak için de kullanılabilir, böylece araç yokuşta durduğunda geriye veya ileriye kaymaz.

EPB, hidrolik frenlerin arızalanması durumunda acil durum freni olarak da işlev görebilir.

Elektronik Park Freni Uygulanan Bir Kaç Araba Modeli

İthal araç markalarında elektronik park freni uygulamaları arasında 2000 ve üstü Audi A4, A5, A6 & A8, 2002 ve üstü BMW 5 ve 7 Serisi ve Z4 modelleri, 2001 ve Sensotronic Fren Kontrollü Mercedes modelleri, Jaguar S-Tipi, XF bulunmaktadır. ve XJ, 2003 ve üstü Volkswagen Passat ve 2010 Subaru Legacy ve Outback. 

2011 Ford Mustang, 2008 Buick Lacrosse ve 2009 Cadillac CTS. Önümüzdeki yıllarda daha birçok modelin elektronik park frenleriyle donatılması bekleniyor.

GM ve Ford Kablo Tahrikli Elektronik Park Frenleri

Mevcut modellerde, General Motors ve Ford, kablo tarzı bir elektronik park freni sistemi kullanmayı tercih etti. Benzer bir kurulum Lexus tarafından LS 460 modellerinde, Jaguar X-Type ve XJ modellerinde, BMW 5 ve 7 Serilerinde ve Z4’te ve EPB’li Land Rover modellerinde de kullanılıyor.

Bu uygulamalardaki arka frenler, kabloları çekerek (mekanik bir park freni gibi) uygulanır, ancak kuvveti uygulamak için bir el kolu veya ayak pedalı yerine bir elektrik motoru ve mandal tertibatı kullanılır. Bu sistemler, yolcu bölmesindeki sürücü tarafından çalıştırılan bir EPB anahtarından gelen giriş ile EPB motorunu çalıştırmak için bir kontrol modülüne sahiptir. Modül ayrıca, çalışma koşullarına bağlı olarak park freninin uygulanmasını talep edebilecek diğer yerleşik kontrol modüllerinden girişler alabilir (örneğin, arabayı park ederken, durdurulduğunda aracı yokuşta tutarken veya acil yedek frenleme için).

Cadillac CTS’de, EPB aktüatörü ve kontrol modülü, arka alt şasinin üstünde bulunan bir birimdir. Lincoln LS ve Jaguar modellerinde, EPB aktüatörü arka koltukların arkasındaki bagajın içine yerleştirilmiştir ve modül, sol çamurluğun yanında bagajın içine monte edilmiştir.

Bu kabloyla çalıştırılan EPB sistemleriyle, arka frenlere bakım yapılırken, kaliperler üzerinde çalışmadan veya balataları değiştirmeden önce park freninin tamamen serbest bırakıldığından emin olmak dışında özel servis prosedürlerine gerek yoktur. Bunun bilinmesi önemlidir, çünkü arka fren balatalarını değiştirmek için kaliperler çıkarılmadan önce el freninin serbest bırakılması gerekir.

Cadillac CTS’de EPB, bir tarama aletiyle serbest bırakılabilir veya kontak açılarak (motor kapatılır), şanzımanı Park konumuna getirilerek (veya manuel şanzımanla boşa alınır) ve ardından EPB anahtarına basılı tutularak manuel olarak 5 saniye. El freni uyarı lambası yanıp sönmeye başladığında, EPB anahtarını bırakın, ardından park frenini devre dışı bırakmak için derhal anahtara bir kez daha basıp bırakın.

Lincoln LS’de elektronik park freni, anahtarın açılması, fren pedalına basılması ve EPB anahtarının aşağıya itilmesi ile serbest bırakılır. EPB bırakıldığında fren uyarı lambası söner. Anahtar açıkken şanzıman Park’tan çıkarılırsa EPB sistemi de otomatik olarak serbest kalır. Ancak 2007’ye kadar olan Lincoln LS modellerinde, elektronik park freni yalnızca şanzıman Sürüşe (Geri değil) getirildiğinde serbest kalır. Ayağınızı fren üzerinde tutmalısınız, aksi takdirde gaz pedalına basana kadar ayağınız serbest kalmayacaktır.

Audi, VW ve Mercedes Elektronik Kaliper Park Frenleri

Audi, VW ve Mercedes EPB uygulamalarında farklı bir kurulum kullanılır. Arka kaliperler, küçük elektrik motorları ve park frenlerini devreye sokan redüksiyon dişlileri ile donatılmıştır. Dişliler, kaliper pistonunu dışarı doğru zorlamak ve pabuçları rotora sıkıştırmak için elektrik motorunun uyguladığı kuvveti çoğaltır.

Avrupa elektrik motoruyla çalıştırılan EPB sistemleriyle, servis prosedürleri daha karmaşık olabilir. Elektronik park freni sistemi EPB anahtarı kullanılarak açılıp kapatılabilir veya bir tarama aleti veya özel EPB servis aracı ile devre dışı bırakılabilir.

Avrupa ve yerel EPB sistemlerinde, kodları okumak ve temizlemek ve sistem kendi kendine kontrollerini (park frenini uygulamak ve serbest bırakmak gibi) çalıştırmak için uygun yazılım ve yeteneklere sahip bir tarama aleti gereklidir.

Saygılarımızla Otomakinist

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir