Genel Haberler

DİFERANSİYEL ÇEŞİTLERİ VE ARIZALARI NELERDİR ?

Merhaba arkadaşlar daha önceden tamamen kilitli diferansiyeli olan bir araba veya kamyonu sürdüyseniz ve bir kar kütlesinden kurtulmak için açık diferansiyelli olan bir arabayı çıkarmaya çalıştıysanız, sınırlı kaymalı diferansiyelin faydalarını biliyorsunuzdur. 

Bir diferansiyel, bağlı iki tekerleğin farklı hızlarda dönmesine izin verir. İki tekerlek, örümcek dişliler kullanılarak birbirine bağlanır. Örümcek dişliler kendi eksenlerinde dönmezlerse, iki aks mili aynı hızda döner. Örümcek dişliler dönmeye başlarsa, akslar farklı hızlarda döner. Dönüş yönünün nasıl değiştiği ve hangi aksın daha hızlı döndüğü, hangisinin en fazla gücü alacağını belirler.

Çember dişli, radyal kuvvetler üretir. Aksların değişen hızları, örümcek dişlileri üzerinde teğetsel kuvvetler oluşturur. Teğetsel kuvvet, bir köşeden dönen tekerleklerin farklı oranlarından veya diferansiyele tork uygulandığında (“tek tekerlek sıyrılması”) kaynaklanabilir. Sınırlı kaymalı diferansiyel teğetsel kuvvetlerin kontrol edilmesine yardımcı olur, böylece pinyon ve dişli çark tarafından üretilen radyal kuvvetler güce ihtiyaç duyan tekerleğe aktarılır. Sahada görebileceğiniz birkaç farklı tasarım vardır.

Açık Diferansiyeller

İsimlerden de anlaşılacağı gibi, bu diferansiyellerin diferansiyelde örümcek dişlileri var. Bu diferansiyeller, bir köşeden dönerken tekerleklerin farklı hızlarda dönmesine izin verir. Taşıyıcıdaki bu dişlilerin çember dişli ile sıçrayan yağlanması gerekir. Yağlayıcı muhafazasının seviyesi kritiktir.

Debriyaj Paketi veya Koni Diferansiyelleri

Sınırlı kaymalı diferansiyelin en yaygın stili, örümcek dişlilerin hareketini sınırlandırmak için taşıyıcının her iki tarafında debriyaj paketleri kullanır. Bir tekerlek dönmeye ve torkun neden olduğu teğetsel kuvvetleri artırmaya başlarsa, bir rampa veya koni, taşıyıcıyı ve aksı kilitlemek için debriyaj grubuna basınç uygular.

Bu diferansiyellerin düzgün çalışması için akışkanın ve katkı paketinin durumu kritiktir. Bu diferansiyellerin bazıları özel sıvı gerektirir veya az miktarda sürtünme düzenleyici eklemeniz gerekir. 

Torsen Diferansiyelleri

Bir Torsen diferansiyel, düz dişlilere bağlı dört ila altı veya daha fazla sonsuz dişli kullanan dişli bir diferansiyeldir. Dişlilere tork uygulandıkça, diferansiyel yuvasının duvarlarına doğru itilerek sürtünme yaratılır. Sürtünme, aks millerinin göreceli hareketine direnir. Bu, torku bir aks üzerindeki tekerleklere kilitler veya dağıtır. Bunlar performans arabalarında ve arazi kamyonlarında bulunabilir.

Elektronik Diferansiyeller

Bazı otomobil üreticileri, bir akstaki tekerleklerin hız farklılıklarını kontrol etmek için ABS sistemini kullanıyor. Bu, açık bir diferansiyelin belirli koşullar altında sınırlı kaymalı bir diferansiyel gibi davranmasını sağlayabilir. Frenleri bir köşede titreştirerek veya kilitleyerek, diferansiyelin karşı tarafına güç gönderebilir. Bu, düşük hızlarda iyi çalışır. Bu sistemle, frenler bir tekerleği kaygan bir hendekten kurtarmak veya tork yönlendirmesini ortadan kaldırmak için kullanılabilir.

Bazı SUV’lar ve performans dört tekerlekten çekişli arabalar ve kamyonlar, kilitli bir diferansiyele benzeyen şeyleri kullanıyor, ancak sistemde diferansiyelin yanlarında debriyaj paketleri var. Debriyaj paketleri, bir tahrik milini kilitleyebilir veya tamamen ayırabilir. Hatta diferansiyellerin “kutsal kasesini”, tork vektörlemesini bile yapabilir.

Tork vektör farkları, hidrolik veya elektrikli solenoidler kullanarak aksa bağlı her bir tekerleğe giden güç miktarını kontrol edebilir. Bazı yüksek beygir gücüne sahip önden çekişli araçlarda tork yönlendirmeyi kontrol etmek için temel bir tork vektörleme diferansiyeli (Ford Fiesta RS gibi) bulunur.

Tork vektörleme diferansiyelleri, hızlanma sırasında çekişi en üst düzeye çıkarmak için denge kontrol sistemi ve PCM ile birlikte çalışabilir. Yol dışı ve yol koşullarında geniş bir hız aralığında kullanılabilir. Ana girişler, direksiyon konumu sensörü ve yalpalama sensörüdür. Diferansiyel kontrol modülü, sürücünün nereye gitmek istediğini ve aracın nerede düzeltme yapacağını belirleyerek düzeltmeler yapar.

Bu arka diferansiyel, arka tekerleklere giden gücü kontrol edebilir. Bu diferansiyeller, yalnızca elektronik olarak kontrol edilen debriyajların değiştirilmesiyle kilitli, sınırlı kaymalı veya açık diferansiyel gibi hareket edebilir.

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir