Haberler

SİLİNDİR KAPAĞI VE GÖREVLERİ NELERDİR ?

Silindir kapağı inanılmaz bir motor tasarımıdır. Çok katı boyutlara kadar karmaşık bir şekilde işlenmiş ve çok malzemeden yapılmış silindir kapağı , işlevini en zorlu sürüş koşullarında ve yoğun ısıda yerine getirmelidir.

Bir içten yanmalı motorda, silindir kapağı silindirlerin üzerine oturur ve yanma odasının bir parçasını oluşturur.

Motorun performansının anahtarı olduğu için silindir kapağının hassas bir şekilde üretilmesi gerekir. Yanma odasının şekli, giriş geçitleri ve bağlantı noktaları motorun ne kadar verimli olacağını ve sıkıştırma oranının ne kadar iyi olacağını belirler. Düz motorlar sadece bir silindir kapağı gerektirir. AV motorunda genellikle iki silindir kafası bulunur. Bir Boxer motorunda ayrıca iki silindir kapağı vardır.

SİLİNDİR KAPAĞI MALZEMELERİ

Silindir kapağı malzemesi, hem soğutma sıvısı geçitleri hem de giriş ve egzoz çıkışları için karmaşık iç şekillerle kolayca dökülmelidir .

Malzeme, sıkıştırmada yeterince güçlü olmalı ve civatalar veya saplamalar ile silindir bloğuna sıkıca sabitlendiğinde dalgalanan gaz basınçları ve sıcaklıkları altında sürekli çalışabilmelidir . 

Her ne kadar gaz basıncı yükleri mevcut malzemeler için aşırı olmasa da, hakim sıcaklıklar
bu bölgelerde metalin homojen olmayan genişlemesi ve büzülmesine neden olur. 

Sonuç olarak, silindir kapağı boyunca termal gerilimler gelişir ve sonunda
yanma ısısına maruz kalan kritik alanlarda bozulmaya ve hatta çatlaklara neden olur.

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir