OTO ARIZALARI RENAULT

Renault Otomobillerde Yaygın Arızalar-1

İyi bakımlı Renault Otomobillerinizle yıllarca hatasız sürüş sunan çok güvenilir otomobillerdir, ancak ortaya çıkabilecek birkaç sorun vardır. En yaygın Renault hataları aşağıda listelenmiştir.

Cabrio Tavan Arızaları


Özellikle uzun bir süredir kullanılmamışsa açılır tavanınız veya araç aküsü iyi durumda değilse, tavan tamamen açılmayabilir veya tamamen kapanmayabilir. Böyle bir arızayla karşılaştığınızda çatının açık konumdan kapalı konuma manuel olarak çekilmesi ve hatanın hafızadan silinmesi gerekecektir. Bu arızayı çoğu durumda, açılır tavan hareketlerini kapalıdan açık durumda yeniden kalibre edildiği için hatayı giderir.

Muhtemel Otomatik Şanzıman Arızası Belirtileri

Tüm Renault araba modellerini AL4 şanzıman yeniden programlama gerektirecek, değiştirilmiş selenoid valfi gereklidir. Aşağıda listelenen arızalara göz atın ;

1-) Seyir halindeyken aracın vuruntu yapması

2-) Aracın stop etmesi

3-) Motor Arıza Lambasını Yakması

4-) Viteslere geçmeme vr buna benzer bir çok sorun mevcuttur. Arızanızla ilgili detaylı sorularınız için yorum kısmına yazabilirsiniz

Dizel Enjeksiyon Hata Işığı


Dizel enjeksiyon hata ışığı yüksek basınç sisteminde bir hata olduğunu gösterir, yani basınç regülatörü veya enjektörler kaynaklı sorun olabilir. Ancak, diagnostik testlere katılmadan önce temel arızacılık sırasını kontrol edin. Devam etmeden önce yakıt filtresini yenilemeyi deneyin.  Not: Bu hatayı önlemek için yakıt filtresinin düzenli olarak değiştirildiğinden emin olun.

Elektrikli Direksiyon Arızası


Renault Megane (2002-2008) Modelleri arasını kapsamaktadır.

Aracın aküsünün en iyi durumda olduğundan emin olun, aksi takdirde PAS (güç destekli direksiyon) ECU ön yükleme yapamaz ve PAS’ın tekrar çalışmaya başlaması için hatanın aracın hafızasından silinmesi gerekir.

Megane: hava yastığı ışığı yanıyor mu?
Koltuklar ile oynadın mı? Eğer öyleyse, emniyet kemeri ön gerdiricilerine bağlantıları kontrol edin.

Renault Scenic 1.6 (2000) otomatik kutusu (DP0) kontrol lambası düzenli olarak yanıyor: Diyagnostik test gerekli.

Hız Sabitleyici devrede değil


Bu arızaya, kablo demetindeki debriyaj pedalındaki bir kopukluk neden olur.
İlgili Modeller : Renault Clio II 1.2, 1.4, 1.5d, 1.6 16v & 2.0 (2001-2008)

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir