3.16 İ SERİSi ACURA ALFA ROMEO ASTON-MARTİN AUDİ AVENSİS BENTLEY BMW BMW 3.18 İ SERİSİ BMW 3.30 İ SERİSİ BMW 6 SERİSİ BUGATTİ BUİCK BYTON CADİLLAC CHEVROLET CHRYSLER CİTROEN COROLLA CUPRA DODGE FERRARİ FİAT FOCUS FORD GEELY Genel GENESİS GMC Haberler HONDA Honda Civic HYUNDAİ IMPREZA WRX / XV İNFİNİTİ JAGUAR JEEP JUKE KİA KOENİGSEGG LAMBORGHİNİ LANCİA LANDROVER LEXUS LİNCOLN LOTUS MASERATİ MAYBACH MAZDA MCLAREN MERCEDES MİNİ MİTSUBİSHİ MİTSUBİSHİ COLT NİSSAN OPEL OTO ARIZALARI PAGANİ PEUGEOT PONTİAC PORSCHE QASHQAI RAM RENAULT RİVİAN ROLLS ROYCE SKODA SUBARU SUZUKİ TESLA TOFAŞ TOYOTA VOLKSWAGEN VOLVO X5 MODELİ

RADYATÖR VE SOĞUTMA SİSTEMİ SORUNLARI NELERDİR ?

Davlumbazınızın altından buhar dökülüyorsa, ön göstergede uyarı ışığı parlak kırmızı renkte yanıyorsa yolun sağına çekip aracınızı stop etmenin zamanı geldi, aracınızın soğutma sisteminde bir sorununuz var demektir.

Motorun aşırı ısındığına dair herhangi bir gösterge ciddi bir sorundur, bu nedenle en iyi eylem, daha fazla hasar görmesini önlemek için motoru kapatmaktır. Aşırı ısınmış bir motorla araç sürmek, silindir kapaklarını bükebilir ve radyatöre veya valfler, eksantrik milleri ve pistonlar gibi iç motor parçalarına zarar verebilir.

Motorun bir saat soğumasına izin vermek ve radyatörü % 50’ye % 50 antifriz ve su karışımı ile kapatmak bile sorunu çözmeyebilir. Sorun giderme ihtiyaçlarınız için bir motorun aşırı ısınmasının bazı nedenleri şunlardır:

  • Soğutma sıvısı seviyesi, uzun süreli ihmal nedeniyle veya radyatör veya radyatör hortumlarında soğutucu sızıntısı nedeniyle aşırı derecede sızıntı olmuş olabilir. Soğutucu sıvı , motor bloğunun içinde soğutmak için dolaşır ve sızıntı blokta veya su pompası veya ısıtıcı hortumlarından olabilir. Eski soğutma sıvısı korozyon önleyici özelliklerini kaybederek pas oluşumuna izin verir ve sonuçta hasara neden olur.
  • Soğutucu akışkanın dolaşmasına izin veren termostat kapalı konumda sıkışmış olabilir veya belki de soğutma sistemindeki kalıntılardan  tıkanmış olabilir.
  • Motor soğutma fanı çalışmayı durdurdu veya radyatörün soğutma kanatçıkları  tıkandı, böylece soğutucu sıcaklığını azaltan hava akışı kısıtlanmış olabilir.
  • Radyatör kapağı kötüleşti ve artık soğutma sisteminde yeterli basıncı koruyamayarak soğutma suyunun kaynamasına izin verdi (motorlar normalde yaklaşık 210 ila 220 derece sıcaklığa kadar  çalışır).
  • Silindir kapağı ve motor bloğu arasındaki boşluğu kapatan kapak contası, soğutucunun yanma odalarına sızmasına izin vererek arızalanmış olabilir. Egzoz sisteminden çıkan buhar görünür olmalıdır.
  • Su pompası çalışmayı durdurdu veya tahrik eden kayış kırıldı veya kayıyor ve yeterli miktarda soğutma sıvısı pompalamayabilir.

Taşırma deposundaki motor soğutma suyu seviyenizi düzenli olarak kontrol etmek afetlerden kaçınmanıza yardımcı olabilir. 

Soğutma suyunu doldurmaya devam etmeniz gerekiyorsa, bu, soğutma sisteminizde aşırı ısınma ile ilgili daha ciddi bir sorun için ödeme yaptığınız önemli bir sorun haline gelmeden önce dikkat edilmesi gereken bir sızıntı belirtisidir. 

Soğutma suyunun test edilmesi ve tüm sistemin her iki yılda bir tamirci tarafından kontrol edilmesi, soğutma sistemi sorunlarını önlemenin daha iyi bir yoludur.

Otomakinist Ekibi

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir