Haberler

Motor silindirleri hakkında bilmeniz gereken her şey

Silindir, motorun güç ünitesidir. Burada yakıt yakılır ve araca güç sağlayan mekanik enerjiye dönüştürülür. Tipik bir arabadaki silindir sayısı dört, altı veya sekiz olabilir.

Silindir metalden yapılmıştır ve sızdırmaz şekilde kapatılmıştır. Yukarı ve aşağı hareket piston yakıtı sıkıştırır ve yanmaya neden olur. Silindirin üstünde iki valf vardır; bir giriş valfi ve bir çıkış valfi. Giriş valfi, yakıt ve havanın silindire veya karbüratörden veya elektrikli yakıt enjektöründen silindire girdiği ve çıkış valfi egzoz gazlarının kaçtığı yerdir.

Silindirde yanma sırasında oluşan egzoz gazları, krank mili olarak bilinen bir aksı döndürür. Bunlar, silindirin tabanına bağlanır ve bu da tekerlekleri tahrik eden dişli kutusuna güç verir.

Ne kadar çok silindir olursa, yakıt o kadar fazla piston yakar ve bu nedenle daha fazla güç üretilir.

Silindirler kaputun altına düz bir çizgi halinde, iki sıra halinde veya düz bir düzende yerleştirilebilir. Düz bir hatta silindirli motorlar sıralı motor olarak bilinir (yani I4 veya L4). Bunlar genellikle altıdan az silindire sahiptir. İki sıradaki olanlar, genellikle ‘V’ oluşumunda oldukları ve altıdan fazla silindire sahip oldukları için V motoru olarak adlandırılır. Düz düzene sahip İngiltere Motorlarında genellikle dört ila altı silindir vardır.

Motor silindirinin çalışmadığını nasıl anlarım?

Bir motor silindiri verimli bir şekilde çalışmıyorsa, aşırı ısınma, sızıntı veya yanlış ateşleme olabilir. Bunlar koku, duman veya görünür sızıntılarla tespit edilebilen bariz problemler olabilir.

Silindirlerle ilgili bir sorununuz varsa, arabanın içindeyken tatlı ve lastik kokusu tespit edebilirsiniz. Bu koku, silindirlere sızan soğutma sıvısı ile oluşturulabilir.

Gri duman, silindirlerinizin verimli çalışmadığını ve motorun aşırı ısındığını gösteren iyi bir göstergedir.

Sızıntılar, özellikle kuru günlerde belirgin olabilir. Aracınızın altında bir su birikintisi varsa, soğutma suyu seviyelerini kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Verimli yanmayı ve iyi motor durumunu korumak için silindir basıncı dengelenmelidir. Ana gösterge çalıştırıldığında motorun teklemesi veya sürüş sırasında düşük performans olması nedeniyle düşük basınç kolayca tanımlanabilir.

Basınç, bir sıkıştırma göstergesi kullanılarak ölçülebilir. Eğer varsa, bunu kendiniz yapabilirsiniz ya da bir tamirciden sizin için yapmasını isteyebilirsiniz.

Aracınız bu sorunlardan herhangi birini gösteriyorsa, birisinin kontrol etmesini sağlamalısınız . Motor silindirleri ve contaları motorun önemli çalışma parçalarıdır .

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir