Haberler

MOTOR PİSTONU , BİYEL KOLU GÖREVLERİ NELERDİR ?

PİSTON  NEDİR , GÖREVİ NEDİR ?

Piston yukarı Üst Ölü Nokta  ve aşağı Alt Ölü Noktaya doğru  hareket eder ve silindire aşağı ve yanma çevrimi esnasında sıkıştırma ve şarj genişlemesini sağlayan silindirik bir parçadır. 

Silindirik piston yüzeyinin doğrudan aşınmasını önlemek için pistonun çapı silindirin deliğinden biraz daha azdır. 

Piston segmanları olarak bilinen üç halka , piston yüzeyinde işlenen dairesel girintilere takılır. Bu halkalar silindir gömleği ile doğrudan temas halindedir, böylece pistonun aşınmasını önler. 

Üstteki iki halka sıkıştırma halkası olarak bilinir . Sıkıştırma halkaları dış çevre yivlidir. Yanma odasındaki taze yükün veya atık gazların kartere girmesini önlerler ;. En alt veya üçüncü halkaya yağ halkası denir . Amacı, silindir duvarları boyunca uygun yağ dağılımını sağlamak ve ayrıca yağın yanma odasına sızmasını önlemektir.

KULLANILAN MALZEME ÖZELLİĞİ :

Üstteki iki halka, yüksek aşınma direncine sahip dökme demir veya alüminyum alaşımından yapılmıştır. Yağ halkası alüminyumdan yapılmıştır.

4. BİYEL KOLU NEDİR ?

Biyel kolu krank miline bağlanır , pistonda biyel koluna bağlantı görür. Pistonun doğrusal hareketini krankın dönme hareketine dönüştürür. Bağlantı çubuğunun bir ucu aracılığıyla pistona bağlı olan piston pimi / piston pimi / perno ve adı küçük ucunu diğer ucu kol yatağı takılı iken cıvata alt ve üst yatak kapaklar tutma yoluyla bağlanır.

Yatak, biyel kolunun büyük ucu tarafından krank muylusu etrafında yerinde tutulan iki yarım kabuk şeklindedir. Biyel kolunun her iki ucu da sağlam bir şekilde sabitlenmemiştir, ancak bir açıyla dönebilmeleri için menteşelidir. Böylece her iki ucu da sürekli hareket halindedir ve pistondan gelen basınçtan muazzam bir baskı altındadır. Bağlantı çubukları en hassas parçalardır ve arızaya en yatkındır ve bu nedenle yüksek hassasiyetle üretilirler.

KULLANILAN MALZEMELER

 

Genellikle dövme çelikten yapılırlar, ancak hafif ve yüksek darbe emme kabiliyeti için alüminyum alaşımdanda yapılırlar 

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir