Haberler

Motor Yağ Değişimi Ne Zaman Olmalı

Araba sahipleri araçlarının motor performansı hakkında endişe duyarlar,bu yüzden dolayı en küçük bir detayı atlamak istemezler en önemli detaylar arasında tabii ki motor yağ değişimi gelmektedir.

Araçlarının ne zaman yağının değişeceği kullanım kitapçıklarında ve km bazında hesaplanır.

Bilinmeyen detay ise başka şartlar altında da motor yağı değişmelidir,peki sizce bu şartlar nelerdir

YAĞ DEĞİŞİMİNE İHTİYACINIZ OLDUĞUNUZA DAİR İŞARETLER

1- KİRLİ VE KOYU YAĞ : Temiz bir motor yağ kehribar rengindedir,kirli motor yağ siyah ve koyu olarak belirir, ayrıca yağın akışı kalındır.

2- EGZOZ DUMANI : Egzoz dumanından yağ partikülleri varsa ve yağda azalma oluşuyorsa profesyonel ustalarca motor kontrol edilmelidir.

3-VURMA VEYA MOTOR GÜRÜLTÜSÜ : Metal metale sürtündüğünde, ısı üreten ve motor parçalarının yıpranmasına neden olan sürtünme oluşur, motorunuzun mümkün olan en kısa sürede bir yağ değişimine ihtiyacı olduğunu bildirmek için motor kükrüyor olabilir.

4-KABİN İÇİNDE YAĞ KOKUSU : Bu, motor yağı değişiminin aşırı olması nedeniyle en endişe verici göstergelerinden biridir. Koku, motorda kaçak olduğu anlamına gelebilir ve genellikle motor yağının gazla karışmasından kaynaklanır. 

5-KİLOMETRE VE ZAMAN : Her araç belirli teknik özelliklere sahiptir ve bu, belirli bir miktar ve kalitede motor yağı gerektirdiği anlamına gelir. Çoğu araç sahibi, kilometreyi yağ değişiminin bir göstergesi olarak alır, ancak her bir yağın belirli bir kilometre boyunca çalışacak şekilde tasarlandığı unutulmamalıdır. Bazı motor yağları diğerlerinden daha uzun götürebilir, ancak tavsiye, motor yağının 10.000 km veya 12 ay sonra değiştirilmesini sağlamaktır. Bu, arabanızın teknik özelliğine göre değişebilir,tamircinizle konuşun.

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir