Arızalar Genel Haberler

Hız Göstergesi Çalışmıyor mu? (Nedenler ve Nasıl Düzeltilir)

Aracımızın hız göstergesinin çalışması hakkında nadiren kafa yorarız. Tam olarak çalışan bir hız göstergesi olmadan, uygun hızda seyahat etmeye çalışmak endişe verici olabilir.

Bazı kurnaz gösterge tamircileri , bozuk bir hız göstergesiyle karşılaştığında nereden başlayacağını bilir. 

Aşağıdaki kılavuz, hız göstergesinin çalışma prensiplerini anlamanıza yardımcı olacak ve aracınızın hız göstergesi rahatsız edici belirtiler gösteriyorsa sizi doğru yöne yönlendirecektir.

Hız Göstergesi Nasıl Çalışır ?

Oldukça basit bir şekliyle söylemek gerekirse , bir hız göstergesi, bir aracın seyahat hızını yüksek derecede doğrulukla ölçen bir cihazdır. Onlarca yıldır, her türden araç, bir gösterge paneli hız göstergesi ile standart olarak geldi.

Kablo Tahrikli Kilometre Göstergesi

İlk hızölçerlerin büyük çoğunluğu kablo tasarımına sahipti. Bu sistemlerin çoğu, şanzımanın çıkış mili tarafından tahrik edilen bir dişliye sabitlenmiş esnek bir kablo kullanıyordu. Hız ölçer kablosunun karşı ucunda, bir hız kabı içinde dönen bir mıknatıs vardı. 

Ortaya çıkan manyetik alan, hız kabını harekete geçirdi. Bu hız kabının dönüşü, bağlı olan ölçülü iğneyi süpürür ve böylece sürücülerin araçlarının hızının doğru bir şekilde okunmasını sağlar.

Elektronik Hız Göstergesi

Modern araçlar artık elektronik hız ölçerlerin kullanımına güveniyor. Bu hız ölçerler, bir aracın şanzumanının çıkış tarafına monte edilmiş bir dişlinin dişlerinden gelen darbeleri algılayan bir hız sensörü kullanır.

Bu darbeler bir aracın kontrol modülü tarafından yorumlanır ve bu modül daha sonra aracın gösterge paneline ilgili bir sinyal gönderir.

Bir aracın hız sensörü tarafından algılanan hareket hızı, hızlanma üzerine artar, böylece ilgili modüle sunulan sinyali değiştirir. Benzer şekilde, yavaşlama, hız sensörünün hareket hızı açısından ters bir tepkiye neden olur.

Hız Göstergenizin Çalışmamasının Nedenleri Nelerdir ?

Bir aracın hız göstergesinin arızalanmasının birkaç nedeni vardır. Ancak, bazı başarısızlıklar diğerlerinden çok daha olasıdır. Aşağıdakiler, hız göstergesiyle ilgili sorunların en yaygın temel nedenlerinden bazılarıdır.

  • Hasarlı veya hatalı hız sensörü
  • Hasarlı hız sensörü kablolaması
  • Güvenliği ihlal edilmiş gösterge paneli
  • Başarısız ECU

Bozuk Bir Hız Göstergesi Nasıl Onarılır ?

Hız göstergesi onarımı gerçekleştirilmeden önce, araç sorununun temel nedeni belirlenmelidir. Hız sensörü işlevi ve devre bütünlüğü, bir multimetre veya üst düzey tarama aleti kullanılarak doğrulanabilir . 

Benzer şekilde, bir aracın gösterge paneli, çift yönlü bir tarama aleti kullanılarak kontrol edilebilir.

Basit bir görsel inceleme, hız göstergesiyle ilgili bir sorunu teşhis etmeye çalışırken de fayda sağlayabilir. Bir aracın hız sensörünün yanı sıra ilgili kabloları ve konektörleri, hasar veya bozulma belirtileri açısından kontrol edilmelidir. Düzensizlik arayışında gösterge paneli işlevi de gözlemlenebilir. Çoğu durumda, hız göstergesi ibresinin zıpladığı veya aralıklı bir şekilde bir arıza meydana geldiği not edilecektir.

Aracınızın hız sensörünün arızalı olduğunu belirlediyseniz, değiştirilmesi gerekecektir. Bu, basitçe etkilenen sensörün tutma tutturucusunun çıkarılmasını, sensörün deliğinden çekilmesini ve söz konusu sensörün değiştirilmesini içerir. 

Kablolama arızalarının onarılması biraz daha zordur ve etkilenen devrenin hasarlı bölümünün bulunmasını içerir. Böyle bir durumda, yedek bir koşum takımı veya at kuyruğu satın alınabilir. Alternatif olarak, belirli durumlarda devre onarımı mümkün olabilir.

Aracınızın hız göstergesinin arızalı olduğu tespit edilirse, gösterge panelinin çıkarılması gerekecektir. Bu genellikle, belirli gösterge bileşenlerinin ve ilgili donanımın kaldırılmasını içerir. Daha sonra yeni/yeniden üretilmiş bir alet kümesi satın alınabilir veya tehlikeye atılan kümelerinin yeniden oluşturulmasını tercih edebilirsiniz.

ECU arızasından şüphelenilmesi durumunda, fabrikaya özel servis literatürüne uygun olarak daha fazla teşhis gerçekleştirilmelidir. Bu tür bilgisayarlar ara sıra gerçekten başarısız olsa da, bu nitelikteki sorunlar nispeten nadirdir.

Hız Göstergesi Çalışmıyorsa Arabanızı Sürebilirmisiniz ?

Teknik olarak, çalışmayan bir hız göstergesi olan bir aracı sürmek mümkündür. 

Ancak, bunu yapmanız önerilmez.

Hazırda alternatif bir çözüm olmadan, aracınızın seyahat ettiği hızı fark edemezsiniz. Bu sadece tehlikeli olmakla kalmaz, aynı zamanda yapılan bir ihlal için ceza ve kaza riskini de önemli ölçüde artırır.

Basitçe söylemek gerekirse, hızölçeriniz çalışmıyor diye aşırı hız cezasından kurtulmanız pek olası değildir. Her durumda, arızalı bir hız göstergesi ilk fırsatta ele alınmalıdır.

Telefonunuzu Hız Göstergesi Yerine Kullanabilir misiniz ?

Tüm modern akıllı telefonlar GPS özelliklidir. Sonuç olarak, telefonunuz kendi konumunu ve seyahat hızını doğru bir şekilde çizebilir. Bir dizi meraklı kişi, hız izleme uygulamaları geliştirerek bu bilgiyi ele geçirdi.

Hız göstergesi arızası durumunda, popüler uygulamalar Speedometer Speed ​​Box (iPhone için) veya GPS Speedometer (Android için) gibi bir hız izleme uygulaması , aracınızın hızını takip etmek için kullanılabilir. Aynı amacı gerçekleştiren birçok benzer uygulama (ücretsiz ve ücretli) mevcuttur.

Ancak sürücüler, bu tür uygulamaların her zaman tam olarak doğru olmadığı konusunda uyarılmalıdır. Bu nedenle, aracınızın hız göstergesi sorunları çözülene kadar bu tür uygulamaları yalnızca bir geri dönüş seçeneği olarak kullanmak en iyisidir.

Bir Hız Göstergesini Düzeltmenin Maliyeti Ne Kadardır ?

Bir aracın hız göstergesini tamir etmenin maliyeti oldukça değişkendir ve büyük ölçüde eldeki arızanın temel nedenine bağlıdır. Bu maliyet ayrıca, kendin yap onarımı ile bir mağazada veya başka bir onarım tesisinde onarım ile ilişkili maliyetler arasında da değişir.

Hız göstergesiyle ilgili en yaygın sorun, hız sensörü arızasıyla ilgili olan sorundur. Çoğu servis, hız sensörü değişimi için 100-250 dolar arasında ücret alır. Bununla birlikte, tamir maliyetleri önemli ölçüde daha az olma eğilimindedir, çünkü yalnızca sensörün maliyeti emilecektir. Çoğu durumda, bu tür bir sensör 25-40 $ gibi düşük bir fiyata satın alınabilir.

Eldeki sorun bir gösterge paneli arızasıyla ilgiliyse, onarım maliyeti önemli ölçüde daha yüksek olabilir. Yeniden oluşturulmuş bir gösterge paneli bile oldukça pahalı olabilir ve genellikle toplam maliyeti 200-400 dolar arasında değişir.

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir