3 SERİSİ BMW BMW 3.18 İ SERİSİ BMW 3.20 SERİSİ BMW 3.30 İ SERİSİ BMW 6 SERİSİ Genel Haberler

BMW’nin Gizli Özellikleri Nelerdir ?

Konforlarla dolu bir BMW

E ve F serisi araçlarınız, faydalı bir avantajla daha kolay olacak.  BMW’nizin içinde gizlenen 8 konfor yardımıyla paylaşacaksınız ve nasıl yapacaksınız anlatacağız.

BMW Garaj Kapısı Açıcı :

BMW özelliği E/F/G Serisi modellerde mevcuttur. 

Her şey için uzaktan kumandanız vardır.

Kapı, garaj kapınız ve arkadaşınızın evinin kapısı için uzaktan kumandalar. Ya her şeyi tek bir yerde toplayabilseydiniz ve 3 uzaktan kumandayı 3 düğmeyle değiştirebilseydiniz sizce nasıl olurdu ? İç dikiz aynanızda olan kontroller tam olarak bunun içindir.

BMW garaj kapısı açmak için nasıl programlama yapılır ?

Dikiz aynanızdaki düğmeleri, herhangi bir uzaktan kumandalı kapıya tepki verecek şekilde programlayabilirsiniz. Garaj kapısı ile bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. İlk önce kontağı açın.
 2. İkinci olarak, dikiz aynasındaki LED yanıp sönene kadar dikiz aynasındaki sol ve sağ düğmeyi aynı anda yaklaşık 20 saniye basılı tutun. Bu, dikiz aynası düğmelerinin tüm programlanmasını silecektir. 
 3. Ardından garaj uzaktan kumandasını yakın . Dikiz aynasının düğmelerinden 1 ila 3 inç/2,5 ila 8 cm uzakta. Gerekli mesafe manuel vericiye bağlıdır.
 4. Uzaktan kumandada istenen işlevin düğmesine ve dikiz aynasında programlanacak düğmeye aynı anda basın ve basılı tutun. Dikiz aynasındaki LED yavaşça yanıp sönmeye başlayacaktır.
 5. LED daha hızlı yanıp sönmeye başlar başlamaz her iki düğmeyi de bırakın. LED’in daha hızlı yanıp sönmesi, dikiz aynasındaki düğmenin programlandığını gösterir. En az 60 saniye sonra LED daha hızlı yanıp sönmezse, dikiz aynası ile uzaktan kumanda arasındaki mesafeyi değiştirin ve adımı tekrarlayın. Farklı mesafelerde birkaç deneme daha gerekli olabilir. Denemeler arasında en az 15 saniye bekleyin.

Garaj kapısı açıcı kurulumu ilk denemede çalışmıyor mu ? Garaj kapınıza yerleşik bir yuvarlanma kodunuz olabilir. Bu durumda, sıfırlamanız gerekecek ve bunu yapmanın yaygın bir yolu şu olabilir :

 1. Garaj kapısının güç başlığına gidin ve ‘Öğren’ düğmesine basın.
 2. Mümkün olduğunca çabuk aracınıza geri dönün. Yaklaşık 30 saniyeniz var.
 3. Araçtayken dikiz aynanızdaki istediğiniz düğmeye iki kez basın. İkinci basışta garaj kapısı açılacaktır.

BMW garaj kapısı uyumluluğu olan modeller :

 • 2 Serisi (2014 – 2018)
 • 3 Serisi (2007 – 2021)
 • 5 Serisi (2007 – 2021)
 • 5 Serisi GT (2013 – 2021)
 • 6-Serisi (2007 – 2020)
 • 7-Serisi (2007 – 2021)
 • 8-Serisi (2007 – 2010)
 • i3 (2014 – 2021)
 • i8 (2014 – 2021)
 • M-Serisi (2007 – 2010)
 • X1 (2014 – 2021)
 • X2 (2018 – 2021)
 • X3 (2007 – 2021)
 • X4 (2014 – 2021)
 • X5 (2007 – 2021)
 • X6 (2008 – 2021)
 • X7 (2019 – 2021)
 • Z3 Roadster (2007 – 2010)
 • Z4 (2011 – 2015)

BMW Park Edilmiş Araç Havalandırmasının Ayarlanması

BMW özelliği E/F/G Serisi modellerde mevcuttur. 

Güneşli bir şehirde yaşıyorsanız, özellikle uzun bir çalışma gününden sonra, arabanızın ısınmasının ve havasız kalmasının ne kadar rahatsız edici olduğunu bilirsiniz. 

Bu nedenle, sıcak havayla dolu bir araca girmekten kaçınmak için yapabileceğiniz bir şey, BMW’nizin yardımcı havalandırmasını etkinleştirmektir. Havanın belirli bir zamanda hareket etmesini sağlamak için fanınızı çalıştırır, ancak soğutmak için klima kontrolünü açmaz.  

Konfor havalandırmasını etkinleştirmek için şu adımları izleyin :

 1. iDrive menünüze gidin.
 2. ‘Ayarlar’a girin.
 3. ‘İklim’i seçin.
 4. Park halindeki araç havalandırmasını etkinleştirin.
 5. Ardından BMW park halindeki araç havalandırma zamanlayıcısını ayarlayın. Zamanlayıcı 1 veya zamanlayıcı 2’yi seçin ve konforlu havalandırmanın başlaması için istediğiniz süreyi ayarlayın. Ardından, zamanlayıcı 1’i veya zamanlayıcı 2’yi etkinleştirin.
 6. Son olarak sistem açıldığında ‘Fan’ sembolü devreye girecek ve yanıp sönmeye başlayacaktır.

Şu andan itibaren, fan, siz binerken aracınızın içini katlanılabilir kılmak için ayarlanan saatte 30 dakika boyunca hareket edecektir. Nasıl etkinleştirileceğine hızlıca bir göz atın :

Youtube Türkçe Altyazılı İzlemek İçin Ayarlar Kısmından Dil Seçeneğini Aktif Edebilirsiniz.

BMW Park Edilmiş Araç Havalandırma aküsü

Bazılarınız, bu özelliğin, kapalı bir motorda çalıştığı için BMW akünüzün boşalmasına neden olup olmayacağını merak edebilirsiniz ve yanıt, akıllıca kullanırsanız, olmaz. 

Havalandırma yaklaşık 30 dakika boyunca 24 saatte bir etkinleşir ve siz ayarlamadığınız sürece tekrar çalışmaz. Havalandırmayı bu kadar kısa süre açık tutmak, aracınızın aküsü için güvenlidir. Ancak, motor çalışmadan bir gün içinde birkaç kez açmaya karar verirseniz, piliniz boşalabilir.

BMW Aynalarını Ters Çevirme

BMW özelliği E/F/G Serisi modellerde mevcuttur. 

Tipik olarak, her sürücü aynaları manuel olarak ayarlar, ancak bunları gerçekten otomatik olarak kontrol edebileceğinizi biliyor muydunuz ? 

Aynaları ters çevirmek oldukça sık kullanılsa da, bazılarınız bunu nasıl kopyalayacağınızı bilmiyor olabilir. 

Yolcu yan aynasından sürücü yan aynasına geçişten sorumlu olan aynı anahtar, geri giderken her iki aynayı da otomatik olarak ayarlamanıza izin verebilir. Tek yapmanız gereken sol taraftaki düğmeyi basılı tutup aracı geri vitese almak. Aynalar, arabanızın arkasındaki zemini görebilmeniz için otomatik olarak aşağı iner. Bu, özellikle paralel park etme sırasında yardımcı olabilir. 

Otomatik BMW Ayna Açılımı

BMW özelliği E/F/G Serisi modellerde mevcuttur. 

Araç park edildiğinde yan aynaları otomatik olarak katlayacak şekilde programlanmış bir BMW’niz varsa, bu otomatik açılma tekniğini duymaktan mutlu olacaksınız, bunun için… hiçbir şey yapmanız gerekmez 😉

Sadece arabanıza binin , çalıştırın, 40-50 km hıza ulaşın ve herhangi bir tuşa dokunmanıza gerek kalmadan her iki ayna da açılacaktır. 

BMW özelliği E/F/G Serisi modellerde mevcuttur. 

Kasvetli hava, neşeli kalmanıza veya BMW’nizi temiz tutmanıza yardımcı olmaz.

Herkes, farlarınızı loş koşullarda parlak tutmanın ne kadar önemli olduğunu bilir. 

Neyse ki, araba yıkamaya gitmeden farlarınızı temizlemenin basit bir yolu var. BMW’nizde farların altında eşkenar dörtgen kesikler varsa, bu, aracınızın dağınık önünü biraz yıkayabilecek far temizleme sistemi ile donatılmış olduğu anlamına gelir.

Püskürtücüleri açmak için önce ışıklarınızı açmanız, ardından dönüş kolunu iki veya üç kez yönünüzde basılı tutmanız gerekir – bu sayı aracınıza bağlıdır. E60, E90 veya E92 iki çekişe ihtiyaç duyarken, F3x veya F9x araçları üç çekişe ihtiyaç duyabilir.

Bunu yaptığınızda, farlarınızı temizlemek için iki güçlü patlama yayan bir sis göreceksiniz.

Bu seçeneğin aracınıza eklendiğinden nasıl emin olabilirsiniz ? VIN Şasi Numaranızı Yetkili Servise Vererek veya destek@otomakinist.com adresimizden bize ulaşarak BMW özelliklerinizi kontrol edebilirsiniz . Size far temizleme sistemi (S502A) dahil olmak üzere BMW’nizde bulunan tüm özellikleri içeren bir PDF spesifikasyonu hazırlamaya çalışalım.

BMW Park Işıklarının Açılması/Kapatılması

BMW özelliği E/F/G Serisi modellerde mevcuttur. 

İşten eve gelirken arabanızı bıraktığınız ve ertesi gün beklenmedik bir şekilde bir taraftaki ışıkların yandığını gördüğünüz oldu mu ? Görünüşe göre park lambaları modunu bilmeyen ve far kolunu nötr konumda tutan araç sahiplerinin başına birçok kez geldi. 

Bu konfor işlevi daha çok bir BMW güvenlik özelliğidir , çünkü özellikle geceleri aracınızı yolun kenarında bıraktığınızda kullanışlıdır. Çoğu BMW’de bunu etkinleştirmiştir ve bazı Avrupa ülkelerinde bunu kullanmak bile zorunludur.

Peki, BMW park ışıklarını nasıl kontrol ediyorsunuz? Çok basit.

 1. Arabanıza girin ve kapalı olduğundan emin olun.
 2. Hangi tarafı aydınlatmak istediğinize bağlı olarak far kolunu yukarı veya aşağı doğru bastırın. Sürücü tarafı ışıklarını yakmak için aşağı bastırın. Yolcu ışıklarını açmak için yukarıya basın.
 3. ‘Melek ışıkları’ yanacak. Bunları kapatmak için kolu nötr konuma itin.

Park lambalarını kullanmak, aracınızı yoldaki diğer sürücüler için görünür hale getirecek ve istenmeyen hasarlardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır. BMW’nizin pilinin biteceğinden endişeleniyorsanız, böyle bir şey olmayacağı için rahat uyuyabilirsiniz. Işıkların gücü, sürüş sırasında alternatör tarafından sağlanır, bu nedenle, tüm gece boyunca ışıkları desteklemek için yeterli enerjiye sahip olacağını söylemek güvenlidir.

BMW Pathway Aydınlatmasını açma/kapatma

BMW özelliği E/F/G Serisi modellerde mevcuttur. 

Bu aydınlatma özelliği sizi her zaman eve yönlendirecektir. 

Diyelim ki evinize yeni döndünüz, gece çok geç oldu ve etrafınızda size kapınıza giden yolu gösterecek hiçbir ışık yok. Yolu aydınlatmak için ne yapabilirsin ? BMW Pathway Lighting size yardım etmek için burada.

Yaklaşık 30 saniye araçtan inerken görüş sağlamak için farları kullanır ve sonrasında kendi kendine söner. Ev ışıklarını yakmak için far kolunu manuel olarak çalıştırmanız gerekir. 

1- Park ettiğinizde, far kolunu bir kez çekin

2- Çıkın ve aracınızı kilitleyin

3- Ev ışıklarınız, iDrive’da etkinleştirildiyse, 30 saniye veya başka bir ayarlanan süre boyunca yanacaktır.

BMW Karşılama Işıklarını Etkinleştirme 

BMW özelliği E/F/G Serisi modellerde mevcuttur. 

Güne güzel bir başlangıç ​​yapmak için aracınızın sizi sıcak bir şekilde karşılamasını istermisiniz kim istemez ki ? BMW’nin karşılama ışıkları işlevi, BMW anahtarlık ile otomobilin kilidini açtıktan sonra ‘karşılama aydınlatması’ sağlamak için melek ışıklarını kullanır . 

Bu BMW standart özelliğinin etkinleştirilmesi için ışık konumunu ‘Işıklar açık’ veya ‘Otomatik ışıklar’ olarak değiştirmeniz ve iDrive ayarlarında bu özelliği seçmeniz gerekir. 

 1. iDrive menüsüne gidin.
 2. Ardından ‘Ayarlar’a girin.
 3. ‘Işıklar’ seçeneğini seçin.
 4. Ve son olarak, ‘Karşılama ışıkları’ seçeneğini seçin.

Bunu yaptığınızda ve ışıklarınızı doğru konumda tuttuğunuzda, aracı her açtığınızda ön ve arka LED’ler yanacaktır. Ayrıca BimmerTech’in USB kodlaması aracılığıyla ek bir kilit sesi onayını etkinleştirebilirsiniz . 

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir