Genel Haberler

Arabanıza Yanlış Yakıt Konursa Ne Yapmalısınız ?

Dizel bir araca benzin koyduysanız veya tam tersi yapılırsa en önemli şey motoru ÇALIŞTIRMAMAK veya anahtarı kontağa sokmamaktır. 

Aşağıda daha fazlasını açıklıyoruz.

Aracınıza yanlış yakıt koymak, aracınıza yapabileceğiniz en büyük zararlardan biri olma potansiyeline sahiptir.

Yanlış yakıt kullanımına bağlı risklerden dolayı devlet sürücülerin bu hataya düşmemelerini sağlamaya yönelik yeni önlemler almaya yöneltti.

Dizel Motora Benzin Koyduğunuzda Ne Olur ?

Genelde her yıl yaklaşık 150.000 hatalı yakıt ikmali vakası olduğu düşünülmektedir . Çoğu durumda bu, sürücülerin dizel araçlarına kazara benzin koymasını içerir.

Dizel bir arabanın motorunu, içinde benzin varken çalıştırırsanız, benzin çözücü görevi görebilir. Bu, yakıt pompası gibi yakıt sisteminin parçalarına zarar verebileceği anlamına gelir.

En ciddi durumlarda, yakıt deposu ve filtreler dahil olmak üzere aracınızın yakıt sistemini önemli bir masrafla tamamen değiştirmeniz gerekebilir.

Bazı sigorta sağlayıcıları bu tür şeyleri içerse de, araba sigortanız kapsamında masrafları karşılayabileceğinizin garantisi yoktur .

Benzinli Bir Motora Dizel Koyduğunuzda Ne Olur ?

Benzinli araç sahiplerinin yakıt depolarına yanlışlıkla dizel koymaları çok daha az yaygındır.

Benzin sürücülerinin daha bilgili olduğu için değil, dizel pompa memelerinin daha geniş tasarımı, benzin tanklarının boyunlarına kolayca sığmadıkları anlamına geldiği için.

Benzinli motorunuza biraz dizel almayı başarırsanız, sonuçları dizele benzin koymaktan daha az şiddetli olacaktır.

Dizel yakıtın motoru ateşlemeden ve çalıştırmadan önce sıkıştırılması gerekir, bu nedenle çoğu durumda arabanız çalışamaz.

Arabanıza Yanlış Yakıt Koyduysanız Ne Yapmalısınız ?

Arabanıza yanlış yakıt koyduğunuzu fark ettiğiniz anda yapmanız gereken ilk şey :

Motoru çalıştırmayı denemeyin !

Hatta anahtarı kontağa bile sokmayın !

Benzin veya dizel yakıt henüz depodan çıkmamış ve aracınızın yakıt sistemine girmemişse, yanlış yakıt doldurmak çok daha basit bir sorundur.

Adım 1:  Umarım benzin istasyonundayken ve yola çıkmadan önce hatanızı fark etmişsinizdir, bu yüzden oradaki personelle konuşun ve onlara ne yaptığınızı anlatın.

Adım 2 : Arabanızı diğer müşterilerin önünden çekmek mantıklıdır. Mümkünse aracınızı boşa alın veya vitesten çıkarın. Ardından yolcularınızın, diğer müşterilerinizin veya benzin istasyonu personelinin yardımıyla ön avluda veya yakınında daha güvenli bir yere itin.

3. Adım : Araba sigortası sağlayıcınızı arayın ve ne olduğunu açıklayın

Adım 4 : Bir Oto Tamir Firmasıyla iletişime geçin ve onlara ne olduğunu söyleyin. Özellikle motorunuzu çalıştırmayı denemediyseniz, yakıt deponuzu boşaltabilmeli ve sizi tekrar yola çıkarabilmelidirler.

Sigortanız yoksa endişelenmeyin : Yine de Oto Tamir Fimasınndan yardım isteyebilirsiniz, ancak bunun için bir fatura ile karşı karşıya kalacaksınız.

Arabanızın Arıza Sigortası Var mı ?

Araba sigortasına ve arıza sigortasına sahip olmak, yanlış yakıt alma hatanızı ücretsiz olarak düzeltebileceğiniz anlamına gelmez.

Genellikle, oto arıza şirketleri bir araç depo ( tankı ) boşaltmak ve yıkamak için kendi mevcut müşterilerine bile ekstra ücret alırlar.

Alternatif olarak, sorunu çözmek için arıza şirketinize aracınızı bir serviseçekmesini sağlayabilirsiniz.

Hasar yeterince şiddetliyse, arabanızı bir tamirciye bırakmaktan başka seçeneğiniz olmayabilir.

Araba Sigortası Poliçeniz Ne Olacak ?

Bazı durumlarda, motor poliçeleri yanlış yakıt doldurma teminatını içerebilirken, diğerleri kaza sonucu oluşan hasar durumunda bu tür bir sorun için talepte bulunmanıza izin verebilir.

Ancak bu kesinlikle sigorta sağlayıcılar arasında bir norm değildir. Bu nedenle, aracınıza yanlış yakıt koyduğunuzu fark ettiğiniz anda sigortacınızla iletişime geçmenizde fayda var.

Arabanıza Yanlış Yakıt Koymanın Belirtileri Nelerdir ?

Aracınıza yanlış yakıt koyduğunuzu hemen fark etmezseniz, aracınız çok yakında size haber verecektir.

Yukarıda bahsedildiği gibi, benzinli bir motordaki dizel, sıkıştırılmadığı için genellikle tutuşamaz.

Bu, arabanızın motorunun çalışamayacağı ve arabanızın çalışmayacağı anlamına gelir.

Dizel bir araca benzin koyarak yanlış yakıt doldurmak çok daha yaygındır ve sonuçları çok daha dramatik olabilir.

Olası uyarı işaretleri arasında benzin arabanızın motorundaki pompalara zarar verdiği için ani hızlanma ve egzozdan çıkan duman sayılabilir.

Ayrıca motorunuzun teklemesiyle de karşılaşabilirsiniz.

Arabanıza Yanlış Yakıt Koymaktan Nasıl Kaçınılır ?

Benzin istasyonundayken daha fazla dikkat etmenin yanı sıra, dizel aracınıza benzin koymamanızı sağlamanın bir yolu daha var.

Bu, benzin yakıt memelerinin dizel deposu boyunlarına takılmasını önleyen, ancak yine de dizel memesinin girmesine izin veren bir cihaz satın almayı içerir.

Böyle bir cihaz için £20 ile £40 arasında bir ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz, ancak satın almadan önce arabanızın marka ve modeliyle uyumlu olduğundan emin olun.

Yanlış yakıt doldurma ile ilgili potansiyel maliyetler ve güçlükler göz önüne alındığında, bu dikkate değer olabilir.

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir