Genel Haberler

AİRBAG – Hava Yastığı Işığının Yanmasının 5 Sebebi

Bir aracın tamamlayıcı güvenlik sisteminin (SRS) bir parçası olan hava yastıkları, temel güvenlik ve hayat kurtarıcı bileşenlerdir. Hava yastıkları, acil bir durumda veya herhangi bir talihsiz trafik kazasında, sürücüyü ve yolcuları baş ve vücudun diğer bölgelerinde ciddi yaralanmalardan kurtararak ve hatta muhtemelen hayatlarını kurtararak gerçek değerini gösterir.

Aracınızdaki hava yastığı ışığı yanıp sönmeye başladığında, herhangi bir talihsiz veya acil durumda hava yastığının açılmayarak sizi korumasız bırakmaması için sebebini veya nedenlerini bulmanız gerekir.

Normal sürüşü etkilemediği için bir hava yastığı ışığını görmezden gelmek kolaydır, ancak bir çarpışma olursa, siz veya sevdikleriniz, onu halletmiş olmayı dilersiniz.

Hava Yastığı Işığı Neye Benziyor ?

Hava yastığı ışığı genellikle bir aracın gösterge panelindeki üç farklı uyarı ışığından biri olarak görünür. 

  • Hava yastığını temsil eden, önünde büyük bir top ile oturan bir kişinin simgesi ( sağ üst resim )
  • “AIR BAG” kelimesi (soldaki yukarıda resme bakın)
  • “SRS” harfleri

Hepsi aynı anlama gelir, yani hava yastığı sisteminde, hava yastıklarının olması gerektiği zaman açılmamasına neden olabilecek bir arıza vardır.

Hava Yastığı Işığınızın Yanması veya Yanıp Sönmesinin Nedenleri Nelerdir ?

İşte hava yastığı ışığınızın yanıp sönmeye başlamasının veya yanık kalmasının olası nedenlerinden bazıları. Bu bilgiler aynı zamanda sorunu çözmenize de yardımcı olacaktır, çünkü sorunu çözmek için sorunu bilmeniz gerekir.

1 – Saat Yayının Değiştirilmesi Gerekiyor

Hava yastığı saat yayının ana işlevi, direksiyon simidine göre içeri ve dışarı dolanarak sürücü koltuğunun hava yastığı ile elektrik kabloları arasındaki sabitliği korumaktır.

İnce devre bantları aşınabilir veya kırılgan hale gelebilir ve sürücü koltuğundaki hava yastığının hava yastığı kontrol modülüne hava yastığı ışığının yanıp sönmeye başlamasına neden olacak bir Yazılım Kodu hatası bildirmesine neden olabilir. Devre bantlarının yıpranmasının nedeni normal kullanımdan kaynaklanmaktadır.

Saat yayı sorunu, sorunu tam olarak belirlemeye yardımcı olan kaliteli bir OBD2 tarama aletinin yardımı olmadan kendiniz belirleyemezsiniz . Saat yayının kötü olduğunu onaylasanız bile, değiştirme için bir profesyonel ustaya götürmenizi öneririz.

Doğru önlemleri almadan bir hava yastığı sisteminin bileşenlerini kendi başınıza değiştirmeye çalışırsanız ciddi yaralanmalar meydana gelebilir.

2 – Hava Yastığının Pil Yedeği Bitmiş

Hava yastığı ışığınızın yanmasının en yaygın nedenlerinden biri, hava yastığınızın pil yedeğinin bitmesidir. Bunun nedeni araç aküsünün yakın zamanda boşalması olabilir .

Bu sorun genellikle pil tamamen şarj olduğunda kendi kendine çözülebilir ancak bu sorunu düzeltmek için hava yastığı kontrol modülündeki yazılım kodu hatasını bir tarama aletiyle kaldırmanız gerekebilir.

3 – Sensör Arızası

Modern araçlardaki tamamlayıcı emniyet sistemi, tümü otomobilin ana bilgisayarına (ECM veya PCM) bağlanan çeşitli sensörler dahil olmak üzere çeşitli bileşenlerden oluşur.

Bu sensörlerden bir veya daha fazlasında herhangi bir arıza olduğunda, otomobilin bilgisayarı bunu algılayacak ve buna karşılık hava yastığı uyarı ışığını yakacaktır.

4 – Hava Yastığı Modülü Aşınmış veya Islak

Hava yastığı kontrol modülü, çoğu araçta genellikle sürücü koltuğunun veya ön yolcu koltuğunun altında bulunur. Bu nedenle, bir araç az da olsa yüksek suya maruz kalmışsa, hava yastığı kontrol modülü bu neme maruz kalır ve bu da kısa devre yapmasına veya korozyona neden olabilir.

Bir hava yastığı kontrol modülü, kısa devre yaptığında veya aşındığında, aracınızdaki hava yastığı ışığının yanıp sönmeye başlamasını sağlayacak bir arıza teşhis kodu üretecektir.

5 – Son Kaza

Araç daha önce bir kazaya karıştıysa ve hava yastıkları patladıysa, birçok SRS bileşeni yalnızca bir kerelik kullanım olduğundan, sorunun doğru şekilde sabitlenmeme olasılığı vardır. 

Bir saat yayı, çarpma sensörü, emniyet kemeri gerdiricisi veya başka bir bileşen olabilir.

Tüm bileşenler değiştirilse bile, hava yastığı sistemini esasen sıfırlamak için aracın ECM’sinin yeniden programlanması gerekir. 

Bu sıfırlama gerçekleşmediyse, bu işlem bitene kadar hava yastığı ışığı yanıp sönmeye devam edecektir.

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir