BUGATTİ

Her Sürücünün Rüyası: Bugatti Chiron

2.000.000 £ ‘dan fazla yaklaşık an itibariyle ( 13.753.277,44 TL ) bir araba hakkında neden yazdığımızı merak ediyor olabilirsiniz. Kabul edelim, bu büyük çoğunluğumuz için bir rüya yine de araba tutkunuyuz ve bu şaşırtıcı insan mühendisliği parçasını görmezden gelemeyiz ve siz de yapmamalısınız.

Süper otomobillerin melez olması yaygınlaşan bir dünyada, bir Bugatti Chiron Marka varyantı görmek nadirdir. 

Yüksek hız arayışı Bugatti Veyrondan sonra Bugatti Chiron ile devam ediyor,  Veyron dünyanın en hızlı giden yasal araçtı ve yaklaşık 1.200 bg’lik ve 268 mph( 1.609 km)’lik bir maksimum hıza sahipti. Chiron 1.500 bhp ( Break Horse Power  ) değerine sahiptir ve 261 mph ( 1.609 km) ile sınırlandırılmalıdır (elbette güvenlik nedeniyle), ancak 288mph tahmini maksimum hıza sahiptir.

Bu inanılmaz güç artışının arkasındaki ana nedenlerden biri, Bugatti’nin motorun çoğunluğunu yeniden tasarlama kararı oldu. Titanyum ve karbon fiber gibi hafif malzemelerden yapılan parçaları artırarak ağırlığı önemli ölçüde azalttılar.

Bugatti ayrıca soğutucu pompasını da geliştirerek her dakika 800 litre suyun motordan geçmesine izin verdi. Bunu yeni hava soğutma sisteminin her dakika motordan 60.000 litre hava pompaladığı gerçeğiyle birleştirin, motorun soğutulma hızı her zamankinden daha fazla itilmesine izin verir.

Egzoz sistemi de önemli ölçüde geliştirildi. Chiron altı katalitik konvertöre sahiptir. Normal bir otomobilde çift egzoz sistemi varsa bir, belki iki tane olacaktır. 

Chiron’un ana dönüştürücüler olarak adlandırılan dönüştürücülerinden ikisi, genellikle orta boy bir araca takılanlardan altı kat daha büyüktür.

Bu, Chiron’un karbon emisyonlarını diğer araçlardan daha etkili bir şekilde dönüştürmesini sağlar.

Tüm bu güçle, frenlerin de güçlendirilmesi gerekiyordu. Bugatti bu konuda Formula 1’e baktı ve bu ilhamı düşünerek frenlerini tasarladı. Fren diskleri için Karbon Silikon Karbür kullanmaya karar verdiler ve Veyron’un frenlerinden daha iyi performans göstermenin yanı sıra özellikle çok yüksek hızlarda daha iyi performans göstermelerini sağladılar.

Bütün Gün size Chiron ile ilgili açıklamalar yapabiliriz, tarihin en hızlı yasal arabası haline geldi ve selefi Veyron’a göre daha geliştirmek için sayısız yolla yenilik yapmak zorunda kaldı. 

Bugatti Chiron insan çabası ve mühendisliğinin bir kanıtıdır ve çok fazla şansımız olmasa da, onu sürmemiz için sadece bizim için yeterince iyi olduğunu bilmek

Saygılarımızla

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir