ACURA ALFA ROMEO ASTON-MARTİN AUDİ BENTLEY BMW BUGATTİ BUİCK BYTON CADİLLAC CHEVROLET CHRYSLER CİTROEN CUPRA DODGE FERRARİ FİAT FORD GEELY GENESİS GMC HONDA HYUNDAİ İNFİNİTİ JAGUAR JEEP KİA KOENİGSEGG LAMBORGHİNİ LANCİA LANDROVER LEXUS LİNCOLN LOTUS MASERATİ MAYBACH MAZDA MCLAREN MERCEDES MİNİ MİTSUBİSHİ NİSSAN OPEL OTO ARIZALARI PAGANİ PEUGEOT PONTİAC PORSCHE RAM RENAULT RİVİAN ROLLS ROYCE SKODA SUBARU SUZUKİ TESLA TOYOTA VOLKSWAGEN VOLVO

EGR Selenoid Arıza Belirtileri Nelerdir ?

EGR sistemi olarak da bilinen egzoz gazı devridaim sistemi, yola çıkan birçok otomobilde ve kamyonda bulunan bir emisyon sistemidir. Amacı, motordan çıkan egzoz gazlarını tekrar emme manifolduna geri döndürerek yeniden dolaştırılmaları için devridaim etmektir.

EGR sistemi, EGR kontrol solenoidi tarafından kontrol edilir. EGR kontrol solenoidi etkinleştirildiğinde, egzoz gazlarının emme manifolduna girmesine izin veren bir geçit açılır. EGR solenoidi motor bilgisayarı tarafından kontrol edilir ve motordan en iyi performansı, verimi ve emisyonları elde etmek için çok özel zamanlarda çalıştırılır.

EGR ARIZA VE BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Motor Performansı Sorunları : EGR kontrol solenoidiyle ilgili olası bir sorunun ilk belirtilerinden biri motor performansı sorunlarıdır. EGR selenoidinde herhangi bir sorun varsa, ince ayarlanmış hava yakıt oranının düşmesine neden olabilir. Sebepleri verimsiz motor gücü,aşırı yakıt yakma  ve ayrıca egzoz emisyonlarında artışa neden olabilir.

Motor vuruntusu ve tekleme :  EGR solenoidi arızalanırsa, EGR sisteminin devridaim egzoz gazlarını devre dışı bırakabilir. Bazı motorlar için bu, silindir ve egzoz gazı sıcaklıklarında büyük bir artışa neden olabilir. Aşırı yüksek silindir sıcaklıkları motor vuruntusuna neden olabilir; bu durum, gözetimsiz bırakıldığında ciddi motor hasarlarına neden açacaktır.

Motor kontrol lambasının yanması : Motor Arıza Lambası kötü veya arızalı bir EGR kontrol solenoidinin bir başka belirtisidir. Bilgisayar EGR solenoidi, devresi veya sistemi ile ilgili bir sorun tespit ederse, konunun sürücüsüne bildirmek için Motor Kontrol Lambası yanacaktır. 

Kötü bir EGR solenoidi çeşitli farklı sorunlara neden olabilir, bu nedenle arabanızı arıza tespit cihazına bağlatıp arızasını öğrenmenizi şiddetle öneriyoruz.

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir