BMW OTO ARIZALARI

BMW Sahiplerinin Bilmesi Gereken 10 Arıza

BMW, 1917’den bu yana otomobil sektöründe yer almaktadır ve dünyanın en çok satan premium otomotiv şirketidir. 2017’de, Münih merkezli şirket, dünya genelinde etkileyici bir 2,5 milyon otomobil sattı.

  1. HATALI SOĞUTUCU SİSTEMLERİ

Soğutma sistemi, motoru optimum sıcaklıkta tutan ve aşırı ısınmasını önleyen, otomobilin en önemli parçalarından biridir.

BMW araçlarındaki soğutma sistemleri arızalanma eğilimindedir ve bakım onarımı yapılmamışsa sahiplerini yolun kenarında bırakmalarına neden olabilir.

BMW’nin soğutma sistemini oluşturan, 128.000 ila 193.000 km arasında sonra arızalanması muhtemel birkaç parça vardır. Düzenli servis, en iyi koruyucu önlemdir ve BMW sahiplerine onarımlarda çok para kazandıracaktır.

2- ELEKTRİKLİ CAMLAR KAPANMIYOR

BMW arabalarındaki elektrikli camların sık sık arızalanması ve açık kalmaları sorunu ! Bu özel sorun aynı zamanda aracın güvenliğinden de kaynaklanmaktadır. Ne de olsa, arabanızın camını güvenli bir şekilde kapatamazsanız, aracınızın başka biri tarafından camı açmaya zorlamasını engellemek için ne yapmalısınız ? Dünyanın birçok yerinde çalınan otomobiller arasında yer alan BMW otomobilleri göz önüne alındığında, BMW sahipleri hırsızlardan korumak için araçlarının bu sorununu hızla çözmek isteyeceklerdir.

3- BMW ISITMA SİSTEMİ PROBLEMİ NEDİR ?

Otomobilin soğutma sistemi ve ısı sistemi birbirleriyle yakından ilişkilidir, bu yüzden her ikisinin de düzenli arızalarla ilgili problemleri olması şaşırtıcı değildir.

İç ısıtma sistemi – aşırı ısınma ya da yeterli ısı üretmeme ile ilgili sorunlar – bazen motor soğutma sıvısı sisteminin özelliğini kaybetmesi ve dış etken kaynaklı olarak ip ucu verebilir.

4- SIZDIRAN MOTOR YAĞ FİLTRESİ CONTASI

Yağ filtresini BMW motoruna bağlayan filtre contası başka bir zayıf noktadır; Yağ filtresini yağa ihtiyaç duyan hareketli parçalara bağlayan bu conta sıklıkla sızıntı yapar. Motordaki daha az yağ sadece aşınma ve yıpranmayı arttırmaz aynı zamanda diğer mekanik sorunlara yol açabilir. Zamanla, yağ filtresini bir BMW’de motora bağlayan conta zamanla kırılgan hale gelebilir, ancak hasar yeterince erken yakalanırsa, kolay ve nispeten ucuz bir maliyetle kurtulacaksınız ama arızaya aldırmayıp bu arızayı erteleyen BMW sahibi ileride bu sorunu çözmek için çok para harcamak zorunda kalacaktır.

5-BMW: KAPI KOLLARINDA AŞINMA VE YIPRANMA

Avrupa’da birçok farklı BMW modelinin sahipleri, özellikle BMW X5 lüks SUV, kapı kolları ile ilgili sorunlar olduğunu bildirdiler.

Aracın hem sürücü hem de yolcu tarafındaki dış kapı kolları kapı kolunu açınca normal şekilde yukarı kalkar, ancak hiçbir şey olmuyor gibi görünüyor. Aceleyle bir yere çıkmanız gerekirse, kapı kolu ile ilgili sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Maalesef, BMW sahiplerinin, kapının içinde bulunan tüm kapı açma ve kilitleme mekanizmasını değiştirmesini gerektirecektir.

6- BMW: HATALI ELEKTRONİK DONANIMI

BMW sahipleri tarafından bildirilen tek elektronik hata araç camları ile ilgili değildir. Çoğu insan evindeki sigorta kutusuna aşinadır, ancak herkes otomobillerin kendi sigorta kutularına sahip olduğunu da bilmez

BMW’nizdeki elektroniğin sigortasının atıp atmadığına bakmak için ilk yer burasıdır. Bununla birlikte, BMW arabalarındaki elektronik sistemlerde, 2018’de İngiltere’deki 300.000’den fazla aracın geri çağrılmasına neden olan hata, İngiltere’nin Hampshire kentindeki bir BMW sürücüsünün ölümüyle ilişkilendirildikten sonra daha ciddi hatalar bildirildi.  

7-BMW: YAKIT POMPASINDA SORUNLAR

En popüler BMW modellerinden bazılarının sahipleri, düşük hızlanma, yüksek hızda motor sıkışması ve hatta motorun hiç çalışmama durumuna neden olabilecek yüksek basınçlı yakıt pompasıyla ilgili sorunları bildirmişlerdir.

Tüm motorlarda iki yakıt pompası, depodan gaz alan düşük basınçlı pompa ve benzini yanma odasına iten yüksek basınçlı pompa bulunur.

BMW’nizdeki yüksek basınçlı yakıt pompası paritenin altında çalışıyorsa, bunun tek yolu tamir etmek, ki araba garanti dışıysa ucuz bir tamir değildir.

8- BMW: ALAŞIMLI JANTLARIN KOROZYONU

BMW markalı alaşımlar, herhangi bir BMW otomobilinin en şık yönlerinden biridir ve bu araçları kalabalıktan ayırmak için çok şey yaparlar. Ne yazık ki, bazı mal sahipleri bu harika görünümlü alaşımların maddeden daha stil sahibi olduğunu, çünkü nispeten kısa bir süre sonra aşınmaya başladıklarını keşfettiler. Harika görünmemesinin yanı sıra, bu aşınma aynı zamanda aracın performansı üzerinde de etkili olabilir, çünkü aşınmış alaşımlar hem tekerlekleri hem de lastikleri etkileyebilir. 

9- BMW: ÖLÜ AKÜ VE PİLLER

Bu listede zaten mevcut olan diğer elektronik problemleriyle birlikte, BMW otomobilleri de akü,pillerin adil payından daha fazla etkilenmiş görünmektedir.

Böyle bir arıza oluştuğunda ilk ipucu kilidini açamayacağınız; BMW’nin merkezi kilitleme sistemi aküden çalışıyor, bu nedenle aracınıza erişmek için manuel anahtarı kullanmanız gerekebilir!

10. OTOMATİK FAR ARIZALARI

Otomatik farlar, yeni bir otomotiv yeniliğidir ve insanların farları karanlık olduğunda açmaktan kurtarır. Bazı BMW otomatik farların sorunu, gerekmediğinde bile, far sistemini devreye sokarak aküyü düşürmek ve araçtaki diğer elektronik sorunlarını alevlendirmek durumunda kalmalarıdır. Bunun arabanızda olup olmadığını anlamak bazen zor olabilir, özellikle de farların çok belirgin olmadığı yerlerde güneşli bir yerde yaşıyorsanız böyle bir problemin olduğunu akü sorunu ile anlayabilirsiniz.

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir