ACURA ALFA ROMEO ASTON-MARTİN AUDİ BENTLEY BMW BUGATTİ BUİCK BYTON CADİLLAC CHEVROLET CHRYSLER CİTROEN CUPRA DODGE FERRARİ FİAT FORD GEELY GENESİS GMC HONDA HYUNDAİ İNFİNİTİ JAGUAR JEEP KİA KOENİGSEGG LAMBORGHİNİ LANCİA LANDROVER LEXUS LİNCOLN LOTUS MASERATİ MAYBACH MAZDA MCLAREN MERCEDES MİNİ MİTSUBİSHİ NİSSAN OPEL OTO ARIZALARI PAGANİ PEUGEOT PONTİAC PORSCHE RAM RENAULT RİVİAN ROLLS ROYCE SKODA SUBARU SUZUKİ TESLA TOYOTA VOLKSWAGEN VOLVO

Barometrik basınç sensörü arıza ve çözümleri nelerdir ?

Genelde barometrik hava basınç sensörü (BAP) olarak da bilinen barometrik sensör, birçok araçta yaygın olarak bulunan bir motor kontrol sensörü türüdür. Aracın içinde sürdüğü ortamın atmosferik basıncını ölçmekten sorumludur. Farklı ortamlar, aracın çalışma şeklini etkileyecek farklı atmosferik basınçlara sahip olacaktır. Yüksek rakımlar daha ince bir havaya sahip olacak ve bu, giriş darbeleri sırasında farklı bir miktarda yakıt gerektiren motor için daha az oksijen anlamına gelecektir.

 Bununla birlikte, BAP motorun dışındaki basıncı ölçer, MAP ise manifoldun içindeki basıncı ölçer. Bilgisayar, optimum motor performansı için en iyi zamanlama ve yakıt koşullarını belirlemek üzere sıklıkla her iki sensörden gelen verileri de yorumlayacaktır . Bu nedenle, BAP sensörleri arızalandığında motor performans sorunlarına neden olabilirler. BAP sensörü genellikle sürücüye bakım yapılması gereken  bir sorun olabileceğini bildiren birkaç semptom üretecektir .

Düşük motor performansı,motorda verimsizlik

Genelde sorunlu bir barometrik basınç sensörü ile ilişkilendirilen bir belirti düşük performanslı bir motordur. BAP sensörü arızalanırsa, ECU’ya motor performansını olumsuz yönde etkileyebilecek yanlış bir sinyal gönderebilir. BAP sensöründen yapılan okuma, yakıt ve zamanlama koşullarını belirlemeye yardımcı olur, bu nedenle eğer herhangi bir nedenden ötürü sinyal bozulursa, ECU hesaplamaları kesilecektir. Bu arıza aracın yavaş hızlanma,çekişten düşme,yanlış ateşleme ile sonuçlanabilir .

Motor Arıza Lambasını Kontrolünü Sağlayın ?

Arızalı bir BAP sensörünün diğer bir yaygın belirtisi, yanan bir Motor Arıza Lambasıdır.  Bilgisayar BAP sensörü veya sinyaliyle ilgili bir problemle karşılaşırsa , sürücüye bir sorun tespit edildiğini bildirmek için Motor Arıza Lambası Işığı yanacaktır .

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

2 Replies to “Barometrik basınç sensörü arıza ve çözümleri nelerdir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir