Genel Haberler

ARACINIZIN KORNASI ARIZALANDIĞINDA ?

Yolda seyir halindeyken  tehlike varken, kendinizi ve arabanızı güvende tutmanın bir yolunu bulmak bir endişe olmalıdır. 

Bir sürücünün bir dizi durumda güvende kalmasını sağlayacak şekilde arabasında  çeşitli farklı mekanizmaları vardır. Bir arabada en çok kullanılan güvenlik özelliklerinden biri kornadır.

Korna anahtarı, korna düğmesinden gücü onu etkinleştiren solenoide göndermeye yardımcı olur. Kornaya her bastığınızda, korna anahtarının devreye girmesi ve ses çıkarmak için gereken gücü sağlaması gerekecektir.

Aracınızdaki kornanın uzun süre dayanması gerekiyor. Çoğu durumda, aracınızın kornası yıllar içinde sahip olacağı aşınma ve yıpranma nedeniyle durum böyle olmayacaktır. 

Korna anahtarı genellikle arabanın güvenlik duvarına monte edilir ve çok fazla ısıya maruz kalır. Zamanla bu ısı, korna anahtarının sahip olduğu işlevsellik derecesini tehlikeye atmaya başlayacaktır. 

Genel olarak, anahtarın içindeki kablolar hasar görecek ve düzgün çalışmasını engelleyecek olan şeydir. Bu kablolamayı onarmaya çalışmak genellikle kötü sonuçlanır ve arabanız için daha da fazla hasara yol açabilir.

Korna değiştirme çok karmaşık bir süreç olabilir ve profesyonellere bırakılmalıdır. Bir anahtarın kötü olup olmadığını belirlemek için gerçek bir test bulunmamakla birlikte, bir profesyonel, yapması amaçlanan işi yapıp yapmadığını görmek için elektrik yükünün sürekliliğini test edebilir. 

Korna anahtarınızı değiştirme zamanı geldiğinde yaşayacağınız şeylerden birkaçı:

  • Kornaya bastığınızda ses sürekli çalacak ( arızalanacak)
  • Kornaya basıldığında hiç çalmayacak
  • Kornaya basıldığında yalnızca bir tıklama sesi var olacak
  • Sigorta veya Röleler ile ilgili bir sorun oluşabilir.

Yollarda dolaşırken güvende olmanızı sağlamanın en iyi yolu, kornanızı hemen tamir ettirmektir.

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir