Genel Haberler

Araba Yakıt Enjektör Arızaları Nelerdir ?

Merhaba Arkadaşlar aracınızın motor performansı kötü mü yoksa yolda seyir halindeyken aracınız gaz mı kesiyor bütün bu arızaların belirtisi motor yakıt enjektörü olabilir.

Yakıt enjektörünü ilk defa duyuyor olabilirsiniz , yakıt filtresi,pompa,enjektörler motorunuzun yakıt hava karışımı almasını sağlar.

Aşağıda yakıt sisteminin nasıl çalıştığını basitçe anlatmaya çalışacağım ;

 1. Motorunuzdaki yakıt pompası yakıt enjektörüne benzin verir.
 2. Yakıt enjektörü çok hassas bir açıyla yakıtı emme manifolduna püskürtür.
 3. Hava yakıt karışımı motorunuzun yanma odasında sıkıştırılır ve ateşleme olur.

KÖTÜ DURUMDA OLAN YAKIT ENJEKTÖR BELİRTİLERİ ?

Bu bölümde sorunu olabilidiğince erken tespit etmenize ve çözmenize yönelik en yaygın 10 arıza belirtisinden bahsedeceğim ;

 1. Motor Rölantisi Çok Düşüyor : Böyle bir durumda motora doğru oranda yakıt hava karışımı girmiyordur. Aracınız STOP edebilir.
 2. Motorunuzda Titreme : Yakıt enjektörü görevini yapmaya başladığında silindir ateşlemek için gereken yakıtı almayacaktır.Bu nedenlerden dolayı motorda titreme olabilir.
 3. Motorda Tekleme : Yanma sistemleri bileşenlerinden biri arızalandığında yakıt ateşlemesinde arıza meydana gelir. Yakıt enjektörü kötü durumda ise teklemeye neden olur. Motorda tekleme aracınızın hızlanmasını zorlaştırır,gaz pedlına bassanız bile araç hızlanmadan önce durabilir.
 4. Aracınızın Motor Arıza Lambası Yanar : Motor Arıza Lambası sorun çok basit olsa dahi dikkatinizi çekmek için arıza lambasını yakar. Aracınızın motor arıza lambası yanarsa sorunu görmezden gelmemeli bir an önce profesyonel tamirciye gitmelisiniz Sorunu en iyi doğrulamanın en iyi yolu bir arıza tespit cihazıdır.
 5. Aracınızın altından sızan yakıt belirtisi ; Yakıt enjektörünün kırılması durumunda yakıt yanma sistemine gelmeden sızmaya başlayabilir. Yakıt enjektörü bozulduğunda veya contalar kırıldığında olur.
 6. Yakıt ve benzeri bir koku alma : Kural olarak yakıt v.b. koku alırsanız hızlı bir şekilde harekete geçmeli aracınızı profesyonel bir tamirciye kontrol ettirmelisiniz.
 7. Motorda aniden dalgalanma ( çırpma ) olabilir : Çoğu yakıt enjektörü sorunu tıkalı veya kirli bir yakıt enjektörü ile ilgilidir. Yanma sistemi belirli bir hava-yakıt oranı gerektirir; çok fazla yakıta sahip olmak fazla yakıt miktarını yakamayacağı için motorun dalgalanmasına neden olur.
 8. Yakıt çok yakmaya başlayacaktır ; yanma sistemi aracı ateşlemek için yeterli miktarda yakıt alamadığında yakıt deposundan daha fazla yakıt beslemesi gerektirecektir. Sonuç olarak aracınızın yakıt ekonomisi önemli ölçüde değişecektir.
 9. Aracınız Egzoz Emisyon Testini Geçemeyecek : Kırık bir yakıt enjektörü eksik yakıt yanmasına veya yakıt sızıntısına neden olacak bu durum daha fazla emisyona neden olabilir. Aracınız emisyon testini geçemeyecektir.
 10. Aracınızın Katalitik Konvertörü Yanabilir : Kırık bir yakıt enjektörü aracınızın zengin yakıtla çalışmasına neden olabilir bu da yanma sistemine havadan çok daha fazla yakıt geldiği anlamına gelir. Hava yakıt oranı bozulmuşsa aracınızın katalitik konvertörünü bozuyor olabilirsiniz. Bir yakıt enjektörünü onarmak kataitik konvertörü tamir ettirmekten daha az para gerektirir.

Saygılarımızla

5.

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir