Genel Haberler

Araba Arızasını Önlemek İçin En İyi 5 İpucu

1. Motor yağınızı tamamlayın

Arabanızın düzgün çalışması için motor yağı kesinlikle hayati önem taşır. Motorunuzda biriken ısıyı ve sürtünmeyi durdurur ve tüm hareketli parçaların düzgün çalışmasını sağlar.

Motor yağı lambası yanarsa, mümkün olan en kısa sürede kenara çektiğinizden ve arabanızın altını kontrol ettiğinizden emin olun.

Aracınızın motorundan veya altına damlayan sıvı görürseniz, bu muhtemelen yağdır ve arabanız zarar göreceğinden ve bozulacağı için sürüşe devam etmemelisiniz !

Sızıntı yoksa, en yakın servise gidin , biraz motor yağı alın ve hemen doldurun.

2. Aracınız hakkında söylenenleri asla dinleyin, dikkat edin !

Gerçekten söylememize gerek yok. Araba bakımını veya değiştirilmesi gereken parçayı önemsemezseniz , arabanızı ve kendinizi tehlikeye atarsınız.

Bir tamirci size aracınızın fren balatasını değiştirmeniz gerektiğini söylediğinde yüzünüzü ellerinize gömebilirsiniz duymazdan gelebilirsiniz , ancak onların tavsiyelerini dinlemeniz gerekir.

Servis maliyeti için adil bir fiyat almanızı sağlamak için, yakınınızdaki servislerden çeşitli teklifler alabilirsiniz.

Düzenli araç servis hizmetleri ve yıllık bakım/onarım aracınızın bozulmasını önlemenize yardımcı olacaktır.

3. Arabanızı Düzgün Sürün

Sürüş alışkanlıklarınızın, aracınızın sağlığı ve sürüş için gerekli olan parçalar üzerinde doğrudan etkisi vardır.

Örneğin, gerekmedikçe soğuk havada otomobilinizin motorunu çalıştırmayın çünkü bu, motorunuzda hızlı sıcaklık değişiklikleri oluşturacak ve bileşenlere zarar verecektir.

Fren balatalarınız ve rotorlarınız aşınacağından, ani duruşlardan ve sert başlatmalardan kaçınmaya çalışın. Bunun yerine, durma noktasına geldiğinde frenleri yumuşak bir şekilde uygulayın.

Debriyajınızı sürmekten de kaçınmalısınız çünkü bu, debriyajınızın çalışması için gerekli olan yatakları aşındıracaktır.

Son olarak, yokuş aşağı giderken fren yapmayın. Bu, ‘sürükleme’ olarak bilinir ve fren sisteminizde önemli ölçüde gerginliğe ve ısı birikmesine neden olur.

4. Aracınızdan gereksiz ağırlığı kaldırın

Arabanız kitap, yedek parça, gardırobunuzun yarısı, yıllık abur cubur, rastgele yolcularla doluysa, arabanıza olumsuz etki eden bir ağırlık taşıyor olacaksınız.

Her virajı döndüğünüzde, fren yaptığınızda ve hızlandığınızda, arabanız istediğinizi yapmak için daha da çok çalışmak zorunda kalıyor.

Süspansiyonunuz ve frenleriniz daha fazla baskı altında olurken, arabanızın yakıt ekonomisi önemli ölçüde azalacaktır.

Bu yüzden arabanızı temizleyin ve gereksiz ağırlık ekleyebilecek her şeyi kaldırın.

5. Sürüş sırasında uyarı ışıklarını, garip sesleri veya arabanızın nasıl değişiklikler gösterdiğini görmezden gelmeyin

Bir sorunu görmezden gelmek onu ortadan kaldırmaz.

Buzdolabından gelen o tuhaf kokuyu görmezden geldiğinizi ve kaybolması umuduyla onu bir hafta bırakmaya karar verdiğinizi hatırlıyor musunuz?

Ne oldu? Sonunda onu çıkarıp attığınızda o taze ölüm kokusunu solumaktan kaçınmak için tüplü dalış solunum ekipmanına ihtiyacınız vardı.

Mesele şu ki, bir sorunu ne kadar uzun süre görmezden gelirseniz, o kadar kötüye gidecek ve kendi kendine ortadan kalkmayacaktır.

Arabanızdan garip bir ses duyduğunuzda veya sürüş biçiminde bir farklılık fark ettiğiniz anda, arabanızı bir ustaya götürün ve sorunun ne olduğunu tam olarak açıklayın. Bunu yapmak, ileride daha büyük ve daha maliyetli sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir