3.16 İ SERİSi ACURA ALFA ROMEO ASTON-MARTİN AUDİ AVENSİS BENTLEY BMW BMW 3.18 İ SERİSİ BMW 3.30 İ SERİSİ BMW 6 SERİSİ BUGATTİ BUİCK BYTON CADİLLAC CHEVROLET CHRYSLER CİTROEN COROLLA CUPRA DODGE Elektrikli Otomobiller FERRARİ FİAT FOCUS FORD GEELY Genel GENESİS GMC Haberler HİBRİT ARABALAR HONDA Honda Civic HYUNDAİ IMPREZA WRX / XV İNFİNİTİ JAGUAR JEEP JUKE KİA KOENİGSEGG LAMBORGHİNİ LANCİA LANDROVER LEXUS LİNCOLN LOTUS MASERATİ MAYBACH MAZDA MCLAREN MERCEDES MİNİ MİTSUBİSHİ MİTSUBİSHİ COLT NİSSAN OPEL OTO ARIZALARI PAGANİ PEUGEOT PONTİAC PORSCHE QASHQAI RAM RENAULT RİVİAN ROLLS ROYCE SKODA SUBARU SUZUKİ TESLA TOFAŞ TOYOTA VOLKSWAGEN VOLVO X5 MODELİ

ARACINIZIN KLİMA SİSTEMİNİ TEMİZLEMEK İÇİN NE YAPMALIYIZ ?

Kavurucu sıcaklarda , araç sahiplerinin araçlarının klima (AC) sisteminin iyi durumda olup olmadığını kontrol etmesi önemlidir.

Sonuçta, zayıf bir klima (ac) sistemi veya dolu bir polen filtresi kötü koku yayar , uzun bir yolculuğa binmek istemezsiniz.

Ancak doğrudan en yakın yetkili servis merkezine gitmeden önce kendiniz aracınızın klima sistemini temizlemek için denemek isteyebilirsiniz. 

İşte aracınızın ( AC ) klimasını kendiniz nasıl temizleyebileceğiniz konusunda kullanışlı bir rehber hazırlamaya çalıştık ;

HAVALANDIRMA DELİKLERİNİ TEMİZLEYİN

Havalandırma deliklerini silmek, göründüğü kadar kolay değildir. Küçük yarık, kirin biriktiği deliklerin iç kısımlarına ulaşmayı zorlaştırır. Uzmanlar, elastik özellikleri nedeniyle bir köpük boya fırçası kullanmanızı önerirken, nispeten ince ancak sağlam fırça sapı, kullanıcıların ulaşılması zor alanları temizlemek için daha fazla yere erişmesini sağlar.

Bunu kullanmanın, bazı kirleri kanallardan aşağıya ve polen filtresine iteceğini unutmayın; bu işlem daha sonra temizleyeceğiniz için iyidir.

POLEN FİLTRESİNİ TEMİZLEYİN

Polen filtresinin temizlenmesi biraz zordur.

İlk şey, torpido bölmesindeki eşyalarınızı çıkarın ve torpidoların bir bölümü vida ile bağlı bir bölümü de elastik plastik içerir polen filtresine ulaşmanız için torpidoyu çıkarma yöntemleri ikisinin farklıdır.

Bu işlemi yaptıktan sonra torpido gözünü ön panele bağlayan tüm mandalları bulmanız, dikkatlice ayırmanız halinde yalnızca polen filtresine tam erişiminiz olacaktır.

Araç sahiplerinin hava filtresini her 12.000 ila 15.000 km’de bir veya yılda en az bir kez değiştirmeleri önerilir. 

Ancak bütçenizin yeni bir polen  filtresi satın almasına izin vermemesi durumunda, polen fitlresindeki tozu temizlemek için bir hava kompresörü kullanılarak  temizlenebilir. Daha sonra bir araba koku giderici ve / veya dezenfektan ile sıktığınızdan emin olun, ardından hepsini tekrar bir araya getirin.

Bu, aracınızın klima sistemini temizlemenin kolay bir bölümüdür

FANLARI FIRÇALAYIN / SİLİN

Şimdi zor kısmı geliyor. Arabanızın motorunun bir süre stop ettiğinden  emin olun. 

Kaputu açın  ve genellikle kondansatörün hemen arkasında bulunan (tampona dik olan) klima kondenser fanını arayın. Kolayca ulaşabiliyorsanız, fan kanatlarını silin. Motor bölmesinden çıkarabilirseniz, daha iyi olur. Hepsini nasıl bir araya getireceğinizi hatırladığınızdan emin olun

KLİMA KONDENSERİNİ TEMİZLEYİN

Başka bir zorluk, aracınızın kondansatörünü temizlemektir; bu ızgara / ön tamponun hemen arkasındaki ağ benzeri kısımdır.

Bazı arabaların klima kondenserine erişmek için tamponu sökmek gerekebilir. 

Bununla ilgili iyi olan en iyi şey, bir kez klima kondenserinize eriştiğinizde, kiri temizlemek ve havayla kurutmak için basınclı su püskürtebilirsiniz. 

Kısa devreye neden olabileceğinden, motor bölmesindeki diğer kabloları ıslatmamaya dikkat edin.

Tüm bu temizliği yaptıktan sonra, aracınızın klima sisteminin performansındaki iyileşmeyi hissetmeyi bekleyebilirsiniz. Ancak sökmeden önce, herhangi bir rahatsızlıktan kaçınmak için aracınızın kılavuzunu okumayı ve araştırmayı unutmayın.

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir