3.16 İ SERİSi ACURA ALFA ROMEO ASTON-MARTİN AUDİ AVENSİS BENTLEY BMW BMW 3.18 İ SERİSİ BMW 3.30 İ SERİSİ BMW 6 SERİSİ BUGATTİ BUİCK BYTON CADİLLAC CHEVROLET CHRYSLER CİTROEN COROLLA CUPRA DODGE FERRARİ FİAT FOCUS FORD GEELY Genel GENESİS GMC Haberler HONDA Honda Civic HYUNDAİ IMPREZA WRX / XV İNFİNİTİ JAGUAR JEEP JUKE KİA KOENİGSEGG LAMBORGHİNİ LANCİA LANDROVER LEXUS LİNCOLN LOTUS MASERATİ MAYBACH MAZDA MCLAREN MERCEDES MİNİ MİTSUBİSHİ MİTSUBİSHİ COLT NİSSAN OPEL OTO ARIZALARI PAGANİ PEUGEOT PONTİAC PORSCHE QASHQAI RAM RENAULT RİVİAN ROLLS ROYCE SKODA SUBARU SUZUKİ TESLA TOFAŞ TOYOTA VOLKSWAGEN VOLVO X5 MODELİ

ARABA BUJİ ARIZALARI NELERDİR ?

Kötü veya Arızalı Bujilerin Belirtileri

Arızalı bujilerin yaygın belirtileri arasında yavaş hızlanma, güç kaybı, zayıf yakıt ekonomisi, motor ateşlemesi ve otomobilin çalıştırılmasındaki zorluk yer alır.

Kıvılcım olmadan, yakıtın yanma odasında tutuşması mümkün olmazdı. Bujiler yıllardır içten yanmalı motorun kritik bir bileşenidir. Bujiler, yanma odasının içindeki hava-yakıt karışımını ateşleyen bir kıvılcım oluşturmak için ateşleme bobininden önceden belirlenmiş bir zamanda gönderilen bir elektrik sinyali iletmek üzere tasarlanmıştır. 

Her araç, belirli malzemelerden yapılmış özel bir tip buji gerektirir ve kurulum sırasında bir tamirci tarafından belirlenmiş bir buji boşluğu gerektirir. İyi bujiler yakıtı verimli bir şekilde yakarken kötü veya arızalı bujiler motorun hiç çalışmamasına neden olabilir.

Bujiler motor yağı, yakıt filtreleri ve hava filtrelerine benzer, çünkü motorunuzun güçlü çalışmasını sağlamak için rutin servis ve bakım gerektirirler. 

Türkiye’de  satılan çoğu araç bujilerinin her 50.000 ila 85.000 kilometrede bir değiştirilmesini gerektirir . Bununla birlikte, bazı yeni otomobiller, kamyonlar ve SUV’lar, bujinin değiştirilmesini gereksiz hale getiren gelişmiş ateşleme sistemlerine sahiptir. 

Bir araç üreticisi tarafından yapılan garantilerden veya taleplerden bağımsız olarak, bujinin aşındığı veya arıza belirtileri gösterdiği durumlar vardır.

Aşağıda değiştirilmesi gereken yıpranmış 6 buji veya bujilerin 6 yaygın belirtisi listelenmiştir.

1. Yavaş hızlanma

Çoğu araçta zayıf ivmenin en yaygın nedeni ateşleme sistemindeki bir sorundur. Günümüzün modern motorlarında, ECU (Elektronik Kontrol Ünitesi )  ve ateşleme sistemine bujiyi ateşlemek için ne zaman elektrik darbeleri gönderileceğini söyleyen birden fazla sensör vardır, bu nedenle sorun hatalı bir sensörde olabilir. 

Bununla birlikte, bazen sorun yıpranmış bir buji kadar basittir. Buji, hava-yakıt karışımını tutuşturacak kadar sıcak bir kıvılcım oluşturmak için birlikte çalışan malzemelerden oluşur. 

Bu malzemeler yıprandığında, bujinin etkinliği azalır, bu da aracın hızlanmasını önemli ölçüde azaltabilir.

Aracınızın yavaş çalıştığını veya eskisi kadar hızlı bir şekilde hızlanmadığını fark ederseniz , değiştirilmesi gereken arızalı bir bujiye atfedilebilir. 

Bununla birlikte, kötü yakıt filtreleri, kirli veya tıkalı yakıt enjektörü veya oksijen sensörleri ile ilgili sorunlar da dahil olmak üzere diğer birçok faktörden kaynaklanabileceğinden, bu sorunu incelemek için bir teknisyene başvurmalısınız.

2. Kötü Yakıt Ekonomisi

Tamamen çalışan bir buji, çalışan bir motorda yakıtı verimli bir şekilde yakmaya yardımcı olur. Bu meydana geldiğinde, aracınız ortalamadan daha iyi yakıt tasarrufu sağlayabilir. 

Motor iyi şekilde çalışmadığında, buji elektrotları arasındaki boşluğun çok yakın veya çok uzak olmasından kaynaklanır. 

Aslında, birçok usta bujileri çıkaracak, inceleyecek ve bujiyi tamamen değiştirmek yerine fabrika ayarlarına olan boşluğu ayarlayacaktır. Aracınızın yakıt tüketiminde bir artış varsa, yıpranmış bir bujiye atfedilebilir.

3. Motor Sarsıntılı Çalışıyor veya Tekliyor

Motor yanlış ateşlenirse, bunun nedeni genellikle ateşleme sistemindeki bir sorundur. 

Modern otomobillerde, genellikle sensör arızası nedeni ve bununla birlikte, bir buji teli veya bujinin hasar gören kabloya bağlanan ucu da olabilir. 

Motorun teklemesi , motorun aralıklı tekleyerek fark edilebilir. Motorun yanlış beslemeye devam etmesine izin verilirse, egzoz emisyonları artacak, motor gücü azalacak ve yakıt ekonomisi azalacaktır.

4. Motorun Tepkimesinde Anormallik

Hızlanırken motorun durağan olduğunu fark edebilirsiniz, böyle bir durumda, motor sürücüye doğru yanıt vermez ,  aniden güç artabilir, sonra yavaşlayabilir. 

Motor, yanma işleminde olması gerekenden daha fazla hava emiyor ve güç dağıtımında gecikmeye neden oluyorsa buji sorununu gösterebilir.

5. Motor Rölantide Çalışırken Kesik Çalışması

Kötü bir buji, rölantide çalışırken motorunuzun anlık duracakmış gibi  çalışmasına neden olabilir. 

Aracı çevreleyen gergin ses, aracınızın titreşmesine de neden olur

6. Arabayı Zor Çalıştırma

Aracınızı çalıştırmakta sorun yaşıyorsanız, bujilerinizin takıldığını gösteren bir işaret olabilir. Yukarıda belirtildiği gibi, motorun ateşleme sistemi, düzgün çalışması için uyumlu bir şekilde çalışması gereken birden fazla ayrı bileşenden oluşur. 

Sorunun ne olduğuna bakılmaksızın, arabanızdaki bujiler yıpranmış olabilir , yeni bujilere ihtiyacınız olabilir. Buji bakımı konusunda proaktif olmak, motorunuzun ömrünü yüz binlerce km uzatabilir.

Sorularınız İçin Yorum Bırakabilirsiniz

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir